„Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii w okresie od dnia 20 marca 2020 r. do odwołania obowiązuje czasowe ograniczenie działalności twórczej związanej z wszelkimi zbiorowymi formami kultury i rozrywki, z projekcją filmów lub nagrań wideo w kinach, na otwartym powietrzu lub w pozostałych miejscach oraz działalności klubów filmowych, a działalności bibliotek, archiwów, muzeów oraz pozostałej działalności związanej z kulturą” – możemy przeczytać na stronie ministerstwa.

Tym samym akcja #zostańwdomu potrwa o wiele dłużej niż myśleliśmy, bowiem pierwotnie kina, muzea i teatry miały być nieczynne do 26 marca. Ale sytuacja w Polsce z koronawirusem robi się z dnia na dzień co raz poważniejsza, więc nic dziwnego, że rząd nie chce ryzykować. Do tej pory odnotowano w naszym kraju prawie 700 przypadków zakażenia wirusem Covid-19. Osiem zmarło. I patrząc na zapewnienia ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego najgorsze jest jeszcze przed nami. 

ZOBACZ TEŻ: Jak się to wszystko skończy? Filmy i seriale o epidemiach, zarazach i wirusach [RANKING ELLE MAN]

Z racji, że instytucje kultury są pozamykane, w ramach alternatywy możemy oglądać filmy, seriale czy spektakle teatralne online. Choć nic nie zastąpi nam wyjścia do kina czy muzeum, to możemy się przynajmniej cieszyć, że dożyliśmy czasów, w których siedzenie w domu wcale nie wiąże się z brakiem dostępu do wielkich wrażeń kulturalnych.