Widzowie czekający na nową „Diunę” musieli uzbroić się w cierpliwość. Film miał mieć swoją premierę jeszcze w ubiegłym roku, ale z powodu pandemii Covid-19 ta była kilkukrotnie przesuwana. Ostatecznie jednak zdecydowano, że produkcja zadebiutuje 15 października 2021 roku (oficjalna polska data premiery „Diuny”). Wydaje się, że termin ten faktycznie zostanie dotrzymany, a potwierdzać mogą to działania marketingowe mające na celu promocję dzieła Denisa Villeneuve’a.

Najważniejszym ich punktem jest premiera nowego zwiastuna filmu „Diuna”, który właśnie ujawniony został w serwisie YouTube. Trwa on niespełna trzy i pół minuty dając całkiem duży wgląd w fabułę produkcji. Nagranie dostępne jest z polskimi napisami:

„Diuna” – o czym opowiada?

Film powstał na podstawie przełomowego bestsellera Franka Herberta pod tym samym tytułem. To już kolejna adaptacja kultowej książki. W 1984 roku „Diunę” zekranizował David Lynch, a w 2000 roku pojawił się miniserial „Frank Herbert’s Dune”.

„Diuna” opowiada historię niezwykłej, pełnej przygód i emocji podróży Paula Atreidesa. Temu genialnemu i utalentowanemu młodemu człowiekowi pisane jest wspaniałe przeznaczenie, którego on sam nie jest w stanie pojąć. Najpierw jednak Paul musi się udać na najbardziej niebezpieczną planetę we wszechświecie, żeby ratować najbliższych oraz rodaków. Na planecie wybucha zażarty konflikt o dostęp do niewystępującej nigdzie indziej, najcenniejszej ze znanych substancji. Wyzwala ona w ludziach ich największy potencjał. Ale wojnę przetrwają tylko ci, którzy pokonają swój strach.

Obsada filmu  Denisa Villeneuve’a

W filmie występują nominowany do Oscara Timothée Chalamet („Tamte dni, tamte noce”), Rebecca Ferguson („Doktor Sen”), Oscar Isaac („Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi”), nominowany do Oscara Josh Brolin („Obywatel Milk”, „Deadpool 2”), Stellan Skarsgård (seria „Mamma Mia!”, „Avengers: Czas Ultrona”), Dave Bautista (seria „Strażnicy Galaktyki”, „Avengers: Koniec gry”), jak również nominowana do Oscara Charlotte Rampling („45 lat”, „Assassin’s Creed”), Jason Momoa („Aquaman”), Chang Chen („Przyczajony tygrys, ukryty smok”) i laureat Oscara Javier Bardem („To nie jest kraj dla starych ludzi”, „Skyfall”).