Diesel czy benzyna – jak działa silnik diesla?

Silnik benzynowy czy diesel? Zarówno silniki Diesla, jak i benzynowe należą do silników spalinowych, a różnica polega na innym przebiegu procesu zapłonu paliwa.

Co to jest diesel? Zasada działania każdego silnika spalinowego opiera się na zapłonie małej ilości paliwa, koniecznie wysokiej energii, w małej zamkniętej przestrzeni. Energia niezbędna do wprawienia tłoków w ruch jest efektem reakcji chemicznej, która jest spowodowana właściwościami ogrzewanych gazów oraz różnicą ciśnień pod tłokiem i nad nim. To pod tłokiem jest równe ciśnieniu atmosferycznemu, a ciśnienie w cylindrze, które jest znaczne wyższe powoduje, że tłok wykonuje ruch. Proces ten trwa przez cały czas spalania paliwa i wytwarzania energii. 

W cylindrze silnika wysokoprężnego powietrze jest sprężane pod ciśnieniem 30-50 barów. W wyniku kompresji temperatura powietrza wzrasta do 900 stopni Celsjusza. W tym samym czasie olej napędowy jest rozpylany w komorze spalania przed górnym martwym punktem tłoka. Małe krople cieczy odparowują, powstaje mieszanina paliwowo-powietrzna, którą się spala.

Spalanie w silniku wysokoprężnym jest bardziej wydajne. Wszystko dzięki wysokiemu współczynnikowi sprężania: 20 jednostek dla oleju napędowego w porównaniu z 10 jednostkami dla benzyny. Sprawność silnika wysokoprężnego jest o 40% wyższa, a zużycie paliwa o 20% niższe. Jednak jednostka benzynowa charakteryzuje się większą mocą. Ze względu na wysokie ciśnienie podczas spalania paliwa silniki diesla wytwarzają więcej hałasu i wibracji. Olej napędowy odparowuje wolniej, co zmniejsza prawdopodobieństwo pożaru. Ponadto w jednostkach diesla zamiast tradycyjnych świec zapłonowych, stosuje się świece żarowe, które działają trochę na zasadzie grzałki – podgrzewając komorę spalania, wykorzystując prąd z akumulatora. 

Diesel czy benzyna – jak działa silnik benzynowy?

Czym się różni benzyna od diesla? Silnik benzynowy to taki, który naturalnie pracuje na benzynie i w którym paliwo jest zapalane przez świece zapłonowe. Maszyna z takim silnikiem jest bardziej dynamiczna, szybsza, cichsza i mniej niewymagająca.

Jaka jest różnica między dieslem a benzyną? W silniku benzynowym mieszanka paliwowo-powietrzna powstaje w komorze spalania, a iskra ze świec zapłonowych powoduje jej spalanie. Temperatura spalania jest niższa niż zapłonu benzyny i dochodzi do 500 stopni Celsjusza. W efekcie dochodzi do gwałtownego wzrostu ciśnienia, co z kolei wprawia tłok w ruch.  Dynamika ruchu jest przenoszona na wał korbowy, który ostatecznie powoduje poruszanie się kół pojazdu. 

Aby silnik spalinowy stale wytwarzał użyteczną energię mechaniczną, komora spalania cylindra musi być cyklicznie napełniana nowymi dawkami mieszanki paliwowo-powietrznej. W rezultacie tłok napędza wał korbowy, który daje ruch kołom samochodu. Silniki prawie wszystkich nowoczesnych samochodów są czterosuwowe w swoim cyklu pracy, a energia uzyskana ze spalania benzyny jest prawie całkowicie przekształcana w użyteczną.

Diesel vs benzyna – co lepsze?

Diesel czy benzyna? Jaki napęd powinniśmy wybrać? Postanowiliśmy trochę uprościć twoje życie i przeprowadzić małą analizę porównawczą.

Zanim zaczniesz szukać samochodu, spróbuj określić do czego jest ci on potrzebny. Jeśli twoje podróże zwykle odbywają się w granicach miasta, to rozsądniej jest wybrać samochód z napędem na benzynę. Aby w pełni wykorzystać możliwości samochodu z napędem benzynowym, należy często zmieniać prędkość.

Natomiast samochody z silnikiem Diesla są mocniejsze i potrafią pokonywać bardzo strome zbocza nawet przy bardzo dużym obciążeniu. Samochody z silnikiem Diesla są bardziej ekonomiczne podczas jazdy po autostradach i pokonywania dużych odległości. Należy mieć jednak na uwadze, że napęd Diesla nie pozwala rozwijać tak dużych szybkości, jak silnik benzynowy. Wolniej też „wchodzi na obroty” - co w praktyce oznacza, że samochodom z silnikiem diesla więcej czasu zajmuje osiągnięcie danej prędkości. Samochód benzynowy przyspiesza szybciej, ale silnik wysokoprężny zachowuje się lepiej podczas wyprzedzania. Wadą silnika diesel jest wyższy poziom wibracji i hałasu. Jednak im nowszy samochód, tym mniej zauważalna jest ta różnica.

Samochody z silnikiem Diesla są droższe niż benzynowe, ale pozwalają zaoszczędzić na kosztach paliwa. Jest to jeden z czynników, o których należy pamiętać przy zakupie samochodu. Warto obliczyć i przestudiować wskaźniki zużycia paliwa - zależą one od tego, czy samochód porusza się w obrębie miasta, czy częściej jeździ autostradą. Im większe odległości pokonujesz, tym korzystniej jest wybrać samochód z silnikiem Diesla. Olej napędowy jest zwykle tańszy (z wyjątkiem okresu zimowego) niż benzyna. Ponadto silnik wysokoprężny pracuje na niższych prędkościach i zużywa mniej paliwa - o 15-20% w porównaniu z silnikiem benzynowym.

ZOBACZ: Samochód hybrydowy: jak działa? Ile kosztuje?

CZYTAJ TEŻ: Samochód bez prawa jazdy? Poznaj polskie przepisy

ELLE MAN POLECA: Koronawirus 2020: Jak dezynfekować samochód?