Deontay Wilder: kariera

Deontay Wilder zaczął boksować jako 20-latek. Motywacja? Rodzina. W wieku 19 lat The Bronze Bomber został ojcem i jak sam twierdzi, musiał znaleźć sposób, by szybko zarobić pieniądze. Postawił na boks. W 2005 roku zaczął trenować w Skyy Boxing Gym w Northport, pod okiem Jay'a Deasa. 

Na amatorskich ringach spisywał się na tyle dobrze, że wywalczył sobie miejsce w reprezentacji USA na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie (2008 rok). Deontay Pewnie pokonał Algierczyka Abdelaziza Toulbini i już nie tak pewnie Marokańczyka Mohameda Arjaoui. W półfinale zastopował go jednak Clemente Russo - reprezentant Włoch. Deontay przywiózł z igrzysk brązowy medal. Był to jedyny krążek, który wywalczyła reprezentacja USA. Amatorską karierę zakończył z bilansem 30-5.

Na zawodowych ringach Wilder zadebiutował w wieku 23 lat. 15 listopada 2008 roku zmierzył się z Ethanem Coxem. Sędzia przerwał walkę już w 2. rundzie, ogłaszając tym samym zwycięstwo Wildera przez TKO.

W 2009 roku Wilder wychodził do ringu aż 7 razy. Każdą z tych walk zakończył w 1. rundzie. Pierwszy znaczący sukces „The Bronze Bomber" odniósł 15 grudnia 2012 roku. W hali Memorial Sports Arena w Los Angeles zmierzył się wówczas z Kelvinem Price'm. Stawką pojedynku był wakujący tytuł WBC Continental Americas. W 3. rundzie Deontay dosięgnął Price'a prawą rękawicą. Potężny cios wylądował na szczęce Kelvina, który natychmiast padł na deski. Sędzia przerwał walkę bez zbędnego liczenia. 

Bój o tytuł Mistrza Świata Wagi Ciężkiej WBC The Bronze Bomber stoczył 17 stycznia 2015 roku. W MGM Grand Garden Arena w Las Vegas stanął naprzeciw Bermane'a Stiverene'a. Była to jedyna zwycięska walka w zawodowej karierze Deontay'a, jaką stoczył w pełnym dystansie 12 rund. Kanadyjczyka haitańskiego pochodzenia pokonał jednogłośną decyzją sędziów.

Do czasu pierwszego pojedynku z Tysonem Fury'm, Wilder 7 razy bronił mistrzowskiego pasa. W 3. obronie (16 stycznia 2016 roku) zmierzył się z Arturem Szpilką. W pierwszych rundach pojedynku Polak prezentował się bardzo dobrze, stawiając realny opór urzędującemu mistrzowi. W 9. rundzie dosięgnął go jednak potężny prawy prosty Wildera. Polski pięściarz padł niczym rażony piorunem, na ringu natychmiast pojawili się medycy.

1 grudnia 2018 roku Wilder zmierzył się z wracającym do ringu Tysonem Fury'm. Starcie zakończyło się kontrowersyjnym remisem (większość ekspertów była zdania, że Brytyjczyk pokonał mistrza), co oznaczało, że pas pozostał w posiadaniu Amerykanina. 

18 maja 2019 roku Wilder kolejny raz obronił tytuł. Jego przeciwnikiem był Dominic Breazeale. Starcie zakończyło się już w 1. rundzie.

22 lutego 2020 roku Deontay ponownie skrzyżował rękawice z Fury'm. Dla urzędującego Mistrza Świata Wagi Ciężkiej był to pamiętny wieczór. Już od 1. odsłony Wilder był ospały i wolny. Tyson pewnie punktował go lewymi prostymi, wygrywając rundę za rundą (z wyjątkiem 2., którą należy zapisać na konto Wildera). W 7. starciu mistrz był bliski ciężkiego nokautu. Uchroniła go przed tym decyzja narożnika - na ring poleciał biały ręcznik, a Deontay stracił tytuł. 

Deontay Wilder: zarobki 

Deontay Wilder inkasuje za swoje walki zawrotne sumy. Sama walka z Tysonem Fury'm (druga, która dla Wildera zakończyła się utratą mistrzowskiego pasa) miała wzbogacić jego bankowe konto o ok. 40 mln dolarów, z czego 5 mln było gwarantowane kontraktem, reszta pochodziła z umów sponsorskich (ok. 20 mln) oraz z wpływów z transmisji i sprzedaży biletów (ok. 10 mln) dolarów. Nieco inną kwotę podaje jednak „Forbes". Z informacji zamieszczonych w magazynie wynika, że za rewanżową walkę z ówczesnym pretendentem do tytułu miał zarobić 25 mln dolarów. 

W 2020 roku Deontay Wilder uplasował się na 59. miejscu w rankingu najlepiej zarabiających celebrytów, przygotowanym przez magazyn "Forbes". Do połowy 2020 roku Deontay zarobił 46,5 mln dolarów. 

Deontay Wilder: życie prywatne i żona

Deontay Leshun Wilder urodził się 22 października 1985 roku w Tuscaloosa w stanie Alabama. W liceum grał w futbol i koszykówkę. Po ukończeniu Tuscaloosa Central High School uczęszczał do Shelton State Community College. 

The Bronze Bomber w ringu pozuje na bestię, ale na co dzień jest niezwykle rodzinną osobą. Były mistrz świata jest ojcem aż ośmiorga dzieci. W 2009 roku wziął ślub z Jessicą Scales, ich małżeństwo zakończyło się jednak rozwodem. Obecnie jest związany z Telli Swift. 

Deontay Wilder: Instagram, Twitter

Były mistrz świata wagi ciężkiej dba o dobrą komunikację z fanami. Na  swoim profilu w serwisie Instagram regularnie zamieszcza zdjęcia ze swoich walk i treningów, ale bokser chętnie dokumentuje też swoją codzienność. Na Instagramie Wildera obserwuje aż 2,8 mln osób.

Większość postów publikowanych przez siebie postów The Bronze Bomber powiela także na Twitterze, jednak w tym serwisie nie zdołał zgromadzić tak licznej publiczności. Na popularnym portalu śledzi go "zaledwie" 692 tys. osób.

Deontay Wilder: ciekawostki

Deontay Wilder rozpoczął karierę bokserską, by móc utrzymać córkę, która urodziła się z rozszczepem kręgosłupa. 

Na studiach zmagał się z depresją. Jego stan był na tyle poważny, że rozważał samobójstwo. 

Jako amatorski bokser, Wilder przegrał walkę z Krzysztofem Zimnochem. Pojedynek był toczony w ramach Mistrzostw Świata w Boksie w 2007 roku.

Pseudonim The Bronze Bomber przylgnął do Wildera po Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie. Przyjmując go chciał uhonorować wielkiego Joe Louisa, który nosił pseudonim ringowy The Brown Bomber. 

Po znokautowaniu Artura Szpilki Wilder zauważył, że polski pięściarz przez chwilę nie oddychał. 

Wilder stwierdził, że jego wielkim marzenie jest "mieć trupa w rekordzie". Jak sam mówi, śmierć przeciwnika w ringu nie wywołałaby u niego żadnych wyrzutów sumienia. 

Strój Wildera, który zakłada przed walką, ma działać na jego przeciwników na poziomie psychologicznym, wywołując w nich przerażenie.

Wilder usprawiedliwiał swoją przegraną z Tysonem Fury'm... wagą kostiumu, w którym wyszedł do ringu. 

Jeszcze przed walką z Tysonem Fury'm Wilder podzielił się z dziennikarzami "The Telegaph" swoimi przemyśleniami na temat ciąży. Bokser stwierdził, że gdyby tylko istniała taka możliwość, sam chciałby urodzić dziecko.