Dawid Podsiadło zwycięzcą Paszportu Polityki 2018 w kategorii Muzyka Popularna. Muzyk, wokalista i kompozytor pokonał w tej kategorii innych nominowanych: Jana Młynarskiego i Krzysztofa Zalewskiego. Za co dokładnie doceniono w tym roku Podsiadłę? Zobaczcie, jak swoją decyzję uzasadniła kapituła Paszportów Polityki 2018:

Dawid Podsiadło otrzymuje Paszport Polityki 2019 za odnalezienie punktu, w którym przecina się gust szerokiej publiczności i krytyki. Za pokazanie, że sukces na masową skalę można odnieść bez porzucania indywidualności i niezależności.

Nie jest tajemnicą, że na sukces artysty w największej mierze złożyła się jego ostatnia płyta „Małomiasteczkowy” - przebojowa, ale nietracąca indywidualnego charakteru, eksponująca świetną wokalistykę i autorskie teksty po polsku, którą Dawid nagrał po rocznej przerwie, pod okiem producenta Bartosza Dziedzica. Krążek, wydany w ubiegłym roku, zdobył już potrójną platynową płytę. Koncerty na Małomiasteczkowej Trasie (to ślad ironicznego poczucia humoru artysty – obejmowała wielkie miasta) obejrzało ponad 100 tys. widzów. Na 2019 r. Podsiadło zapowiedział z kolei Wielkomiejski Tour po ponad 30 (nomen omen) mniejszych polskich miastach. Na trasie znalazły się takie miejscowości jak Ełk, Koszalin, Wejherowo, Wolbrom, Chełm, Bolesławiec, Płock, Kołobrzeg, Mrągowo, Kościan i Kutno.

Dawid Podsiadło, odbierając nagrodę, podziękował swojemu producentowi Bartkowi Dziedzicowi i przyjacielowi, Maciejowi Wosiowi. Podsiadło wykazał się też humorem i dystansem do siebie, mówiąc, że ma wewnętrzą niezgodę na swoją wygraną, bo wielu narodzonych artystów robi znacznie więcej niż jedynie śpiewanie piosenek. Na koniec swojej przemowy artysta dodał, że zostało mu jeszcze wiele rekordów do pobicia...

Dawid Podsiadło nie był jedynym triumfatorem gali rozdania Paszportów Polityki 2018. Nagrody przyznano także w kategoriach Film, Teatr, Literatura, Sztuki Wizualne, Muzyka Poważna i Kultura Cyfrowa. Kto je otrzymał? Zobacz w naszym zestawieniu poniżej:

Paszporty Polityki 2018 - nagrodzeni

  • FILM: Joanna Kulig
  • TEATR: Marta Górnicka
  • LITERATURA: Małgorzata Rejmer
  • SZTUKI WIZUALNE: Diana Lelonek
  • MUZYKA POWAŻNA: Aleksander Nowak
  • KULTURA CYFROWA: panGenerator
  • Nagroda specjalna KREATOR KULTURY: Krystyna Janda

Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy!