GÓRECKI NA WEEKEND: MUZYKA

  • Dominik Wania, Lonley Shadows, ECM

Dominik Wania już przy pierwszym autorskim albumie "Ravel" otrzymał laury uznania i Fryderyki za najlepszy album jazzowy oraz debiut roku. Po sześciu latach od tego wydarzenia pianista powraca z drugą płytą, tym razem wydana w prestiżowej, monachijskiej wytwórni ECM. Wydarzenie to o tyle ważne, że niewielu naszych może pochwalić się takim wyróżnieniem. A Wania tym samym ustawia się w szeregu obok Tomasza Stańko, Marcina Wasilewskiego czy Macieja Obary. 

Do rejestracji materiału na "Lonley Shadows" doszło na początku listopada 2019 roku w Lugano w Auditorio Stelio Molo RSI i jest to kontynuacja Wani malowania impresji, spokojnej, lirycznej, łagodnej chwili, którą próbuje się tutaj zatrzymać i uchwycić. Ta liryczność kompozycji balansuje na pograniczu jazzu i muzyki klasycznej. Właściwie nie da się tej propozycji zaszufladkować, ta muzyka się unosi, przepływa przez różne obszary. Pełno tu zawieszeń podkreślających wrażliwość muzyka i pokus o improwizację podkreślającą poszczególne detale dźwiękowe. To jest muzyka ciszy, jej rewers.

GÓRECKI NA WEEKEND: FILM

  • Warszawski Festiwal Filmowy 2020, 9-18 października 

Co przyniesie ta jesień, co przyniosą najbliższe tygodnie, dni, godziny? Coraz trudniej bawić się w proroka. Jeszcze trudniej przewidzieć co stanie się z kulturą, a przez to kulturą osobistą. Kilka dni temu świat obiegła informacja o zamknięciu i zlikwidowaniu w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii wszystkich kin Cinema City. Pozostają jeszcze nieliczne festiwale w tym rozpoczynający się dzisiaj Warszawski Festiwal Filmowy. Co przygotowali organizatorzy na 36. edycję? Przede wszystkim filmy w konkursie Międzynarodowym, Dolny Duch oraz Konkurs 1-2, a tu "Droneman" Petra Zelenki, "Powrót do domu. Marina Abramovic i jej dzieci" Borisa Miljkovica czy długo wyczekiwana "Magnezja" Macieja Bochniaka. Będzie też polska klasyka z wybitną "Pętlą" Wojciecha Jerzego Hasa oraz pokazy specjalne, a tu warto zwrócić uwagę na "Prawdziwe matki" Naomi Kawase, "Shirley" Josephine Decker czy "Mainstream" Gia Coppoli. Postawicie więc na kino, festiwale.

GÓRECKI NA WEEKEND: KSIĄŻKA

  • Daleko Wysoko, Hanka Grupińska, Wielka Litera

Ta podróż nie należy do najłatwiejszych. Jesteśmy gdzieś daleko, gdzieś wysoko. W krainie historycznej co się zwie Tybet. Kranie, która od lat 50. ubiegłego wieku jest pod rządami Chińskiej Republiki Ludowej. Jak opisuje w swej książce Hanka Gruzińska, od 1955 roku setki tysięcy Tybetańczyków było więzionych. Podaje się, że po 1959 roku 25 % społeczeństwa przeszło przez areszty, więzienia i obozy. W 2008 aresztowano ponad 10 tys. ludzi. W Tybecie wciąż powstają nowe obozy koncentracyjne. Ludzie tam są torturowani jak chociażby przytaczany przez autorkę Tashi Paljor, który w wyniku tortur ostatecznie zmarł. I to właśnie ludzie tworzą tę opowieść, nie krajobrazy czy miejsca odwiedzane przez turystów. Tworzą je historię ludzi takich jak Tenzin, mniszka, Induska, buddystka, urodzona w Spiti, w którym uprawia się jęczmień, dwa gatunki fasoli, ziemniaki i szpinak. Autorka zabiera nas po różnych tematach tej krainy od historii, po filozofię, kulturę i sam buddyzm, którego zasady dokładnie nam przedstawia. Jest w tym wszystkim niezwykle rzetelna, oddana z precyzją malując portret Tybetu, któremu daleko do tego wyidealizowanego przez współczesne, europejskie i amerykańskie media.

GÓRECKI NA WEEKEND: WYSTAWA

  • Rośliny i zwierzęta. Atlas historii naturalnej w epoce Linneusza, Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie

Łodygi, liście, badyle, łuski, dzioby i skrzydła. To wszystko jest pięknem niepodważalnym, to wszystko jest częścią świata. I tą ogromną część możecie właśnie podziwiać na arcyciekawej wystawie "Rośliny i zwierzęta. Atlas historii naturalnej w epoce Linneusza” w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie. Wystawa ta ma charakter interdyscyplinarny i jak zapewniają organizatorzy nie jest w żadnym stopniu wezwaniem do mobilizacji wobec widma klimatycznej katastrofy, ani tym bardziej wykładem historii nauk przyrodniczych. Jest przeznaczona dla osób, które lubią kontakt z przyrodą, cenią czas poświęcony jej eksploracji oraz mogą docenić kunszt znakomitych dzieł graficznych.

Na bogatą ekspozycję składa się ponad 40 atlasów flory i fauny, niemal 400 prac z wizerunkami ryb, ponad 90 oryginalnych wielkoformatowych plansz z przedstawieniami ptaków i roślin. Pokazane został tu w większości nigdy nieprezentowane zachwycające edytorsko grafiki i teki, w tym m.in. prace znanej przyrodniczki Marii Sibylli Merian, Georges'a Cuviera,  Eleazara Albina, François Levaillanta czy słynne dzieło Ulissesa Aldrovandiego. Czasu zostało niewiele bowiem wszystko potrwa do 18 października i potem odfrunie, odpłynie, schowa się do gleby.

GÓRECKI NA WEEKEND: MIEJSCE

  • Hotel Quadrille Relais & Chateaux, Gdynia, ul. Folwarczna 2

Nie potrafię odnaleźć się w pałacach, daleko mi do tego całego przypudrowanego, pełnego żabotów i peruk świata. A jednak jest jedno miejsce w Polsce, które te sztywne, złote ramy potrafi odczarować. Czary są tu odpowiednim określeniem, bowiem w pałacu pochodzącym z XVIII wieku położonym gdzieś wśród zieleni w nadmorskiej Gdyni Orłowo światów jest tyle na ile pozwoli nam nasza wyobraźnia. Przestrzeń, a konkretniej ten zielony azyl, który jest tutaj najmocniejszym elementem. Elementem świata inspirowanego literaturą, głównie powieścią „Alicja w krainie czarów” Lewisa Carrolla, ale znajdziecie tutaj też światy Szekspira, Bronte, Nabokova czy Tołstoja.

Wnętrza zaprojektowała Magdalena Czauderna, architektka, która podjęła się próby połączenia historii z nowoczesnym, butikowym myśleniu o wnętrzu.  Innym mocnym akcentem tego miejsca jest jedzenie. Ale proszę się nie obawiać daleko tu do wystawnych, ciężkich królewskich uczt, a raczej otrzymuje się świadomą i kreatywną kuchnię tworzoną z pasją przez szefów kuchni: Marcina Popielarza (Chef Patron, finalista San Pellegrino Young Chef 2018) i Rafała Koziorzemskiego (Head Chef, The Best Chef Raising Star 2017). To propozycja silnie osadzona w regionie i miejscu, w którym się znajdujemy. A więc nie pozostaje nic innego jak tylko spakować kilka swoich ulubionych książek i zapukać do pokoju swojego ulubionego pisarza, może przytrafić się nam literacka przygoda! 

ZOBACZ TEŻ: Eddie Redmayne w ELLE MAN: Ludzkość mnie zadziwia! [WYWIAD]

WIĘCEJ: Książki na październik 2020: co warto przeczytać? [PRZEGLĄD ELLE MAN]

CZYTAJ TAKŻE: Nie żyje Eddie Van Halen. Słynny gitarzysta miał 65 lat