Seks tantryczny, przez mieszkańców Starego Kontynentu kojarzony jest przede wszystkim z przedłużaniem gry wstępnej, niemal akrobatycznymi pozycjami i z orgazmem bez ejakulacji. Przez wielu uważany jest za jedną z perwersyjnych praktyk seksualnych. Każda z tych opinii jest nie tylko niesprawiedliwa, ale i krzywdząca, bo stosunek tantryczny, opierający się o mistyczne i ezoteryczne nauki, których podwaliną jest licząca kilka tysięcy lat filozofia, to coś więcej niż tylko fizyczne zbliżenie dwojga ludzi. W tym przypadku, akt seksualny ma służyć wyodrębnieniu żeńskiego i męskiego pierwiastka, a następnie - ponownemu ich połączeniu. Upraszczając - seks tantryczny kładzie równie mocny nacisk na sferę duchową co na sferę fizyczną.

Seks tantryczny - co to jest?

Seks tantryczny stanowi część tantry - azjatyckiej filozofii, w której mieszają się różne nurty myślowe. Tantra powstała w hinduistycznych Indiach i ewoluowała w innych azjatyckich krajach i regionach, m.in. w Tybecie. W sanskrycie, tantra to "narzędzie do rozciągania (świadomości)". Przewodnia myśl tej filozofii wskazuje, że wszystko, co istnieje we wszechświecie, tworzy jeden byt. To założenie przenosi się też na akt seksualny, który w hinduizmie i buddyzmie ma wymiar doświadczenia religijnego. W myśl tej idei podczas stosunku kobieta - energia yin - i mężczyzna - energia yang - stają się jednością. Kobieta zalewa mężczyznę energią duchową, a on przekazuje jej energię fizyczną. W rezultacie - przeciwstawne pierwiastki ulegają zjednoczeniu.

To nawiązanie do boskiej pary - Śiwy i Śakti. Według hinduskiej mitologii, efektem orgazmu boskich małżonków jest zjednoczenie ich energii, więc zgodnie z tymi wierzeniami, seks prowadzi do duchowego oświecenia. 

TAKŻE NA ELLE MAN: Rozmiary prezerwatyw: jak dobrać odpowiedni dla siebie? Jak dopasować prezerwatywę do członka?

Na czym polega seks tantryczny?

Seks tantryczny stanowi przeciwieństwo aktu seksualnego, jaki jest pojmowany w świadomości mieszkańców krajów, na seksualność których wpływ wywarła doktryna chrześcijańska. Wschodnia filozofia nie wprowadza bowiem podziału na sferę duchową i fizyczną. Według wierzeń Wschodu, ciało i duch tworzą jedność i nie występuje tutaj żaden konflikt - ciało, podobnie jak fizyczne żądze, nie jest grzeszne. 

Seks tantryczny zwraca szczególną uwagę na obszary ciała, w których gromadzi się najwięcej energii. Mowa tu o okolicach serca, szczycie głowy i o obszarze wokół pępka. Jest to tzw. teoria czakr - zgodnie z tantrycznymi naukami w trakcie zbliżenia, energia z czakru drugiego (z okolicy stref intymnych) przechodzi do czakru siódmego (transcendentalnego), któremu należy poświęcić szczególną uwagę. 

Prawdą jest, że stosunek tantryczny faworyzuje długą grę wstępną. Długi jest też sam akt seksualny - zbliżenie może trwać kilka, a nawet kilkanaście godzin. Seks tantryczny nie umniejsza roli orgazmu, ale nie jest on celem samym w sobie. Równie ważne jest bowiem duchowe zjednoczenie, które można osiągnąć, wydłużając miłosną grę. 

Tantryczna filozofia zakłada, że stosunek seksualny jest doświadczeniem tak samo emocjonalnym, jak fizycznym. Miłosny akt ma zespalać partnerów w jedność. Z tego względu, zbliżenie przybiera formę swoistego rytuału, który dyktuje poszczególne kroki. 

Jak uprawia się seks tantryczny?

Seks tantryczny wymaga sporego zaangażowania i skupienia, a pomóc ma w tym panujący w sypialni nastrój. Przed rozpoczęciem miłosnej gry kochankowie powinni zapalić kadzidła i aromatyczne świece oraz zaciągnąć zasłony. Łóżko powinno być zasłane przyjemną w dotyku pościelą. Wszystko to ma uprzyjemnić zbliżający się akt seksualny i sprawić, że partnerzy będą przez cały czas skupieni na sobie.

Gdy w sypialni panuje już odpowiednia atmosfera, kochankowie rozbierają się i siadają naprzeciwko siebie po turecku. Należy pamiętać, że kolana kobiety i mężczyzny cały czas powinny stykać się ze sobą. Na tym etapie, partnerzy pozbywają się wstydu i uczucia skrępowania - patrzą sobie głęboko w oczy i oglądają swoje nagie ciała. Gdy obie strony wyzbędą się blokujących je uczuć, należy przejść do nawiązania kontaktu duchowego. Mężczyzna chwyta dłonie kobiety, oboje partnerzy synchronizują swoje oddechy, przez cały czas utrzymując kontakt wzrokowy. 

Kolejnym etapem jest delikatna gra wstępna. W pierwszej kolejności kochankowie skupiają się na strefach silnie erogennych, ale nie na genitaliach. Wzajemnie dotykają swoje włosy, uszy i powieki. Całują szyję i delikatnie ssą płatki uszu. W konwencjonalnym akcie seksualnym te części ciała są zazwyczaj pomijane. Tantryczna sztuka kochania zakłada jednak, że ich stymulacja doprowadza do uwolnienia wielkiej energii seksualnej. 

W dalszej części miłosnej gry wstępnej dochodzi do przekazania energii. Mężczyzna kładzie się za kobietą, zupełnie jak w pozycji "na łyżeczkę", ale nadal powstrzymuje się od penetracji. Warto podkreślić, że ta pozycja daje możliwość odwrócenia układu, pozwalając kobiecie położyć się za mężczyzną (zależnie od tego, która strona ma w danym momencie więcej energii). 

Seks tantryczny zakłada niespieszną grę wstępną. Ten etap ma bowiem służyć nawiązaniu więzi i uwolnieniu nagromadzonej w kochankach energii, co ma pozwolić im kochać się przez kolejne godziny. W trakcie samego zbliżenia, dotyk odgrywa równie ważną rolę, co podczas gry wstępnej. Nie przerywając penetracji, kochankowie delikatnie muskają swoje ciała opuszkami palców. Nie należy też przerywać kontaktu wzrokowego, toteż większość tantrycznych pozycji preferuje układ, w którym kobieta i mężczyzna zwracają się ku sobie. 

Orgazm jest ukoronowaniem zbliżenia, ale wschodnia filozofia nakazuje odróżniać go od wytrysku. Zdaniem starożytnych mędrców, w trakcie ejakulacji mężczyzna traci znaczną część energii, przez co wytrysk jest faktycznym zakończeniem miłosnego aktu, a tak nie powinno być. Połączenie duchowe ma trwać jeszcze po zbliżeniu - kochankowie powinni pozostawać w objęciach, nie tracąc kontaktu wzrokowego. Właśnie dlatego, seks tantryczny zakłada przeżywanie orgazmu bez wytrysku. Można się tego nauczyć, stosując specjalne techniki uciskowe, oddechowe i koncentracyjne. 

Pozycje i techniki seksu tantrycznego

Seks tantryczny oddaje do dyspozycji kochanków wiele pozycji seksualnych, z których większość umożliwia utrzymywanie kontaktu wzrokowego i dotykowego. Jedną z najpopularniejszych jest pozycja yab-yum, w której partnerzy siedzą naprzeciwko siebie ze skrzyżowanymi nogami. Następnie, kobieta siada na mężczyźnie i oplata go nogami na wysokości pasa. Partner kładzie prawą dłoń na karku swojej wybranki, a lewą - na jej kości ogonowej. Analogicznie postępuje kobieta. Zanim partnerzy przejdą do penetracji, kobieta najpierw ociera się łechtaczką o penis swojego wybranka. Następnie wprowadza członek do pochwy. To jedna z pozycji, które umożliwiają wykorzystanie techniki kabbazah. Polega ona na silnym zaciskaniu mięśni Kegla, co sprawia, że ścianki pochwy bardzo mocno "oplatają" prącie.

Inna popularna pozycja to tzw. "łuk". W tym układzie, mężczyzna siada na krawędzi łóżka, a kobieta - na nim. Następnie, ona opuszcza się w tył i wspiera się na wyprostowanych rękach. On kładzie się na łóżku, a ona opiera stopy na obu bokach łóżka. 

Kolejna tantryczna pozycja to "skrzyżowane klucze". To ewolucja pozycji misjonarskiej, w której kobieta kładzie się na plecach i unosi nogi. Następnie, krzyżuje je na wysokości klatki piersiowej mężczyzny i opiera stopy o jego barki.

Bez względu na obraną pozycję, w seksie tantrycznym ważny jest dotyk, gdyż ma on wymiar mistyczny. Niektóre gesty mają za zadanie przenieść energię seksualną na całe ciało. Jednym z nich jest powolne przeciąganie opuszkami palców od miejsc intymnych aż do serca.

Co seks tantryczny daje mężczyźnie, a co kobiecie?

Seks tantryczny stawia kobietę na równi z mężczyzną. Filozofia wschodu zakłada bowiem, że kobieta ma takie samo prawo do czerpania rozkoszy z miłosnego aktu. Miłość tantryczna pozwala kobiecie uwolnić całą swoją seksualność, pozbyć się krępującego wolę uczucia wstydu i nauczyć się akceptacji swojego ciała. Wschodnie wierzenia zakładają bowiem, że seksualność kobiet niczym nie różni się od seksualności mężczyzn. 

Wiele kultur przedstawia obraz mężczyzny jako istoty zimnej, nieokazującej uczuć. Seks tantryczny ma za zadanie uwolnić emocjonalną stronę męskiej natury, co pozwala na nawiązanie duchowego porozumienia z kobietą i w rezultacie, na połączenie dwóch przeciwstawnych pierwiastków. W wielu przypadkach, dopiero miłość tantryczna pozwala odkryć mężczyznom duchową stronę aktu seksualnego. Jednocześnie, seks tantryczny pozwala odróżnić orgazm od wytrysku. Rozdzielając rozkosz od ejakulacji, mężczyzna jest w stanie osiągać wielokrotny orgazm, zupełnie jak kobieta.

CZYTAJ TEŻ: 10 pozycji seksualnych, które przyniosą wam najwięcej satysfakcji

ZOBACZ TAKŻE: Jak osiągnąć orgazm? Najlepsze triki, gadżety i pozycje seksualne

ELLE MAN POLECA: Najlepsze książki o ludzkiej seksualności według Pauliny Klepacz [ELLE MAN BOOK CLUB]