Marcin Lewandowski jest aktualnym halowym Mistrzem Europy na 1500 m, Sofia Ennaoui wicemistrzynią. Mamy najszybszą w Europie kobiecą sztafetę 4 x 400, a w zeszłym roku męski skład wybiegał halowy rekord świata na tym dystansie! Dlaczego, do jasnej cholery, jest w Polsce tak mało imprez, które przybliżałyby ludziom te dyscypliny i pozwalały spróbować swoich sił w „lekkiej”?! Dlaczego w amatorskim bieganiu mają się liczyć tylko kilometry, maratony, półmaratony czy dychy? Nie mam nic przeciwko kilometrom. Sam mam na koncie ponad czterdzieści maratonów. Ale od prawie trzech lat liczą się także mile. Jestem totalnym fanem sportu profesjonalnego i wielkich sportowych wydarzeń. Jestem też nałogowym amatorem sportu, rozkoszującym się tym amatorskim podejściem – z ambicjami, ale bez napięcia na wynik, zawsze z przyjemnością, najlepiej z ekipą znajomych. Jestem uzależniony od sportu i robienia rzeczy po swojemu. Tak powstała 1MILA.

Opowiem wam o bieganiu. Ale nie o trenowaniu, nie o „rozbiegiwaniu stresu” ani ulubionym „wychodzeniu z własnej strefy komfortu”. To będzie o bieganiu, które zawsze mi – jako dziennikarzowi sportowemu i komentatorowi wielkich stadionowych widowisk – się marzyło.

Z tego powodu razem z moją żoną Adą zorganizowaliśmy (pierwszą) 1MILĘ. To spełnienie naszego marzenia o wyjątkowym wydarzeniu biegowym, które połączy wszystko, co najlepsze z profesjonalnego i amatorskiego sportu. Stworzyliśmy imprezę amatorską, dostępną dla wszystkich, a zorganizowaną na wzór największych mityngów lekkoatletycznych. Na której każdy, nawet „truchtacz”, będzie mógł poczuć się jak zawodowiec i odkryć magię biegania po stadionie. Bo bieżnia to jak tor Formuły 1. Bieganie (jeżdżenie) po ulicach jest fajne, rajdy terenowe też są świetne, ale emocje towarzyszące rywalizacji na stadionie (torze) są po prostu nieziemskie!

Zależało nam na wyjątkowej formule i wyjątkowej oprawie. Impreza w całości rozgrywana jest więc na stadionie. Startuje się w seriach, z imiennym numerem startowym na koszulce, ze sportowym komentarzem na żywo w tle, z profesjonalnym fotofiniszem na mecie. Na specjalnym telebimie na płycie stadionu można śledzić przebieg każdej serii, powtórki z biegów i aktualne wyniki. Nad przebiegiem zawodów czuwają sędziowie Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, a wszystko odbywa się w randze Amatorskich Mistrzostw Polski w Biegu na Milę. W tym roku rozszerzyliśmy rywalizację dodatkowo o biegi sztafetowe (4 x 400 m), biegi dla dzieci i o kolejne po Warszawie miasto! 29 września 1MILA startuje w Poznaniu!

Te trzy lata temu zastanawialiśmy się, czy ktoś podzieli nasze marzenie o amatorach na stadionie. Czy ktoś jeszcze uwierzy, że taka inicjatywa ma sens? Ale jak na pierwszej edycji, mimo deszczowej zimnej aury, poza dziesiątkami biegaczy i dziennikarzami, na starcie pojawiła się czołówka polskich lekkoatletów, przestaliśmy mieć wątpliwości, że to początek nowej polskiej historii 1 mili.

Gentlemani biegają 1 milę. Bo mila to bardziej historia brytyjska. W krajach anglosaskich 1 mila jest jednym z najpopularniejszych biegowych dystansów, uznawana za ten „właściwy”, w przeciwieństwie do 1500 m, dystansu średniego. To w Wielkiej Brytanii Roger Bannister, który 6 maja 1954 po raz pierwszy na świecie złamał granicę czterech minut w biegu na 1 milę, jest bohaterem narodowym. To brytyjska mennica wypuściła specjalną 50-pensową monetę w pięćdziesiątą rocznicę tego wydarzenia (!).

W Polsce historia milowych rekordów zatrzymała się... 43 lata temu. Rekord kraju w biegu na 1 milę na stadionie (3:55:04) wciąż, nieprzerwanie do 1976 roku, należy do legendy polskiej lekkoatletyki Bronisława Malinowskiego. Znowu chcielibyśmy wziąć sprawy w swoje ręce i to zmienić. To kolejne marzenie na niedaleką przyszłość. Marcin Lewandowski mówi, że bardzo realne...

1MILA to impreza biegowa współorganizowana przez Tomka. Wyjątkowa, bo każdy może poczuć się na niej jak zawodowiec! Rozgrywana na stadionie, na dystansie 1609,34 m, przy oprawie godnej największych mityngów lekkoatletycznych. W biegach startują zarówno amatorzy, jak i profesjonalni biegacze. W tym roku impreza ma już dwie odsłony – w Warszawie (ta już za nami, odbyła się 9 czerwca) i w Poznaniu (na tę jeszcze możesz się zapisać - 29 września 2019). Warszawska edycja odbywa się w randze Amatorskich Mistrzostw Polski w biegu na milę. Poza biegiem głównym rozgrywane są Kinder+Sport Biegi Dzieci (na 100 m, 400 m i 800 m) oraz Sztafety 4 x 400 m. Ambasadorami imprezy są wybitna lekkoatletka Joanna Jóźwik, aktualny halowy mistrz Europy Marcin Lewandowski, a także dwoje najpopularniejszych blogerów biegowych: Katarzyna Gorlo i Bartosz Olszewski. Więcej na www.1mila.pl. 

--------- 

Tomasz Smokowski - dziennikarz i komentator sportowy. W poprzednim numerze ELLE MAN mogliście poznać Tomka jako miłośnika i propagatora padla w Polsce. Tym razem mówi o bieganiu. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Tomasz Smokowski (@tsmokowski) Maj 25, 2019 o 10:39 PDT