Finał Ligi Europy: kibice z Londynu oddają bilety

Dziś wieczorem o godzinie 21.00 w Baku odbędzie się finał Ligi Europy. Będzie to, można powiedzieć, sąsiedzka batalia między Chelsea i Arsenalem - stadiony klubów w Londynie dzieli około 10 kilometrów. Tymczasem mecz odbędzie się na stadionie w Baku. Kibice z Londynu skarżą się na problemy z hotelami i dojazdem, głównie przez ich kosmiczne ceny. Wobec tego, kluby zwróciły do UEFA prawie połowę przysługujących im biletów: Arsenal 2,3 tys. z przysługujących 6 tys., a Chelsea 3,5 tys. Przez to na trybunach zasiądą lokalni miłośnicy futbolu, zamiast kibiców z Londynu, których na stadionie w Baku pojawi się zaledwie garstka.

Finał Ligi Europy: gdzie podziało się „No to racism”

Drugim dużo większym problemem związanym z dzisiejszym meczem przy jest toczący się w tle tych pięknych rozgrywek skandal polityczny. Sama decyzja o rozegraniu finału w Baku wywołała sporo kontrowersji, ponieważ organizacje praw człowieka już od dłuższego czasu mają na tym polu wiele zastrzeżeń do Azerbejdżanu. Ponadto kraj ten prowadzi konflikt z Armenią o górski Karabach. Z udziału w meczu zrezygnował jeden z kluczowych piłkarzy Arsenalu Londyn, Henrikh Mkhitaryan. Armeńczyk zadeklarował, że w Baku nie będzie czuł się bezpiecznie.

Wszyscy już od dawna wiedzieli o tym, że Azerbejdżan jest pod lupą organizacji broniących praw człowieka. Tymczasem UEFA, propagująca hasła antyrasistowskie zdecydowała się rozegrać finał Ligi Europy akurat w tym miejscu, co do którego jest mnóstwo zastrzeżeń właśnie na tym polu. Czy to znaczy, że UEFA zapomniała o swoim haśle „No to Racism”? 

O co w tym wszystkim chodzi? Oczywiście o pieniądze i wpływy biznesmenów ze wschodu, którzy do Baku przylecą ze swoimi wielkimi i tłustymi portfelami i chęciami inwestycji. Wiele osób zastanawia się jak to się stało, że finał odbędzie się właśnie tam, w stolicy Azerbejdżanu. Pojawiły się głosy, że być może to Baku miało do zaoferowania najwięcej "pod stołem". Ale to już nieistotne. Dziś liczy się tylko piłka nożna. Mecz odbędzie się dziś o godzinie 21.00.