Film, z którego pochodzi singiel to w ogóle ciekawa sprawa - „Narodziny gwiazdy” opowiadają dobrze znaną historię (to bodaj trzecia pełnometrażowa wersja opowieści o tracącym słuch muzyku), a mimo to elektryzują. Nie zapomnę emocji, jakie towarzyszyły mi po ponad dwugodzinnym seansie – niczego nie świadomy wybrałem się na błahostkę w niedzielę o godzinie 11, a wyszedłem z jednego z najbardziej poruszających filmów roku.

Shallow” to przede wszystkim sukces Lady Gagi, która nie po raz pierwszy udowadnia, że jest nieprzeciętnie zdolną wokalistką i kompozytorką. W warstwie tekstowej pomagał jej m.in. Mark Ronson, producent słynnej płyty „Back to Black” Amy Winehouse. Utwór zawojował listy przebojów, docierając do pierwszego miejsca w kilkunastu krajach.

"Shallow": opinie krytyków

Również krytycy są zachwyceni pierwszym singlem promującym soundtrack do „Narodzin gwiazdy”. W prestiżowym „Billboardzie” czytamy, że „Shallow” to naprawdę fantastyczna ballada, wykonana przez dwójkę utalentowanych artystów”, z kolei dziennikarka „Business Insidera” pochwaliła wokal Coopera, porównując go do samego Eddiego Veddera z Pearl Jam.

Cała ścieżka dźwiękowa z „Narodzin gwiazdy” zasługuje na uwagę. Osobiście jestem fanem otwierającej film produkcji „Black Eyes”, która spokojnie mogłaby znaleźć się na najnowszej płycie Jacka White'a. Autorskie kompozycje Coopera i Lady Gagi są uzupełnione o covery znanych już szlagierów w tym m.in. „La vie en rose”, które w filmie brawurowo wykonuje Gaga.

"Shallow": Złote Globy, Oscary

Shallow” w zasadzie nie ma z kim przegrać Złotego Globa (a później Oscara), choć konkurencja jest zacna – o statuetkę powalczą m.in. Kendrick Lamar, Dolly Parton i Annie Lennox. Może i nie jest to najwybitniejsza piosenka minionego roku, ale jej popularność oraz ogólne zainteresowanie „Narodzinami gwiazdy” sprawiają, że będę bardzo zaskoczony, jeśli najważniejsze nagrody za zeszły rok zgarnie Lady Gadze sprzed nosa ktoś inny.

Zwłaszcza, że „Shallow” otrzymało również kilka nominacji do nagród Grammy w tym za najlepszą piosenkę roku. W minionych latach w tej kategorii zwyciężały takie tuzy popkultury jak Ed Sheeran, Beyonce, Bruce Springsteen, Eric Clapton czy nawet Michael Jackson i sami Beatlesi.

Nominacje do Oscarów poznamy już 22 stycznia. Uroczysta gala wręczenia statuetek odbędzie się miesiąc później.

Chcesz posłuchać jak „Shallow” wypada na tle piosenek docenionych przez Akademię Filmową w minionych latach? Sprawdź playlistę, którą przygotowaliśmy dla ciebie w serwisie Tidal!