Nowy film Romana Polańskiego opowiadać będzie o wielkim skandalu we Francji pod koniec XIX wieku, który stał się przyczyną kryzysu politycznego i społecznego, pociągając za sobą poważne zmiany w życiu kraju. O co chodzi?

W 1894 roku Alfred Dreyfus, francuski oficer artylerii pochodzenia żydowskiego, został na podstawie spreparowanych dowodów oskarżony o zdradę na rzecz Niemiec. Koronnym dowodem w procesie były rękopis pisma do ambasady niemieckiej przypisywany Dreyfusowi i przysięga jednego świadka oskarżenia. Dreyfus został skazany na dożywotni karny obóz na „Diabelskiej Wyspie” w Gujanie.

Gdy po kilku latach ujawnił się faktyczny autor listu szpiegowskiego i fakt krzywoprzysięstwa, pisarz Emile Zola opublikował artykuł „J'accuse!” z apelem o uniewinnienie Dreyfusa. W obronę oficera zaangażowało się wielu uczonych i pisarzy, m.in. Marcel Proust, Anatol France, Vilfredo Pareto i Georges Clemenceau. Rozgorzał wówczas wielki spór, który podzielił społeczeństwo francuskie. Okazało się, że skazaniem Dreyfusa zainteresowane były: armia, konserwatywna prawica, partie nacjonalistyczne, rojaliści, kręgi finansjery i kler. Dopiero po 12 latach Dreyfus doczekał się pełnej rehabilitacji przed francuski Najwyższy Sąd Apelacyjny.

„J’accuse” – kto w obsadzie?

Powieść Harrisa „Oficer i szpieg” koncentruje się na postaci, która dotąd pozostawała w cieniu sprawy. Georges Picquart, młody francuski oficer i antysemita, odkrywa, że oskarżenie Dreyfusa o szpiegostwo było fałszywe, i podejmuje walkę o ujawnienie prawdy.

W filmie Romana Polańskiego Picquarta zagrał Jean Dujardin, a Dreyfusa Louis Garrel. Tego pierwszy szeroka widownia może kojarzyć z jego Oscarowej roli w filmie „Artysta” z 2011 roku. Później francuz miał jeszcze drugoplanową rolę w „Wilki z Wall Street”, ale wydaje się, że kino trochę o nim zapomniało. Film twórcy „Chinatown” może zmienić ten stan rzeczy. Oprócz powyższych aktorów w obsadzie są Mathieu Amalric, Olivier Gourmet oraz Emmanuelle Seigner.

Można mieć nadzieję, że współpraca Polańskiego z Harrisem da podobny rezultat, co thriller „Autor widmo” z 2010 roku. Ostatni film Polaka „Prawdziwa historia” z 2017 roku nie spotkał się ze szczególnie dobrym odzewem. Zastrzeżenia można też mieć do „Wenus w futrze
i „Rzezi”. Choć nie są to złe produkcje, to jednak trudno je zaliczyć do wielkich osiągnięć Polańskiego.

Data premiery „J’accuse” zaplanowana jest na 4 grudnia 2019 roku. Scenarzystą filmu jest Robert Harris.

Roman Polański kontra Akademia Filmowa

W kwietniu tego roku Roman Polański złożył pozew sądowy przeciwko Amerykańskiej Akademii Filmowej. Domaga się w nim przywrócenia członkostwa dla reżysera, twierdząc, że jego wykluczenie odbyło się z naruszeniem prawa. Twórca „Lokatora” został wykluczony z Amerykańskiej Akademii Filmowej w maju 2018 roku. Reżyserowi zarzucono naruszenie obowiązujących w tej organizacji „wartości i standardów postępowania”.

Chodziło o sprawę z 1977 roku, kiedy to reżyser został oskarżony o gwałt na 13-letniej dziewczynie i jego późniejszą ucieczkę ze Stanów Zjednoczonych. W pozwie sądowym przeciwko tej decyzji prawnicy Romana Polańskiego stwierdzili, że Amerykańska Akademia Filmowa nie dała reżyserowi szansy przedstawiania własnych argumentów i ograniczyła możliwości apelacji. Akademia Filmowa zapewnia, że procedura wykluczenia była sprawiedliwa i uzasadniona.