Dłuższe gry planszowe: Zewnętrzne Rubieże

Han Solo, przemytnicy i walki w przestrzeni kosmicznej – w tym momencie mógłbym zakończyć opis, a wielu z was i tak chciałoby zagrać w ten tytuł. To cała magia „Gwiezdnych Wojen”. Jeśli jednak wyjątkowe postaci i piękne statki to za mało, by was uwieść „Zewnętrzne Rubieże oferują też świetną mechanikę i dużo satysfakcji. Gracze będą się wcielać w szmuglerów i poszukiwaczy przygód, których zadaniem będzie zbudowanie jak największej reputacji w galaktyce. Miłym zaskoczeniem jest fakt, że w bardzo szczególnych przypadkach niskie wyniki na kościach są czymś pożądanym i przynoszącym więcej pożytku niż wysoka „ręka". 

Dłuższe gry planszowe: Terraformacja Marsa

Od razu, gdy do głowy wpadł mi pomysł na to zestawienie wiedziałem, że musi znaleźć się w nim „Terraformacja Marsa”. Tytuł, który na przestrzeni lat stał się klasykiem wśród miłośników większych gier planszowych. Nic dziwnego, że niezmiennie od kilku lat znajduje się na jednym z najwyższych miejsc najpopularniejszego serwisu dla planszówkowiczów – Board Game Geek. Idea rozgrywki jest bardzo prosta – będziecie rywalizowali z innymi graczami o miano najlepszego eksperta od przystosowywania Marsa do życia. Waszą rolą będzie nie tylko podnoszenie stałej temperatury i i wilgotności powietrza, ale też tworzenie oceanów i zielonych obszarów. Piękno tej gry polega na tym, że nie ma jednej drogi do zwycięstwa, a każda rozgrywka rządzi się swoimi prawami. 

Dłuższe gry planszowe: Cywilizacja: Poprzez wieki

Zdarzyło wam się pomyśleć, że gdyby to w waszych rękach leżał los ludzkości podjęlibyście inne decyzje niż światowi liderzy? Ta gra koniecznie musi znaleźć się na waszym stole! „Cywilizacja” to wspaniały tytuł, który pozwoli wam rozwinąć skrzydła i popuścić wodze fantazji. Chcielibyście, żeby liderami waszego imperium byli Michał Anioł i Charlie Chaplin? Proszę bardzo! Jeśli tylko udam wam się dobrze skonstruować mechanizm waszej rozgrywki jest duża szansa, że takie szalone połączenia dadzą niezłe efekty. Ta gra wciąga bez reszty, więc dla spokoju własnego sumienia musze was uprzedzić – to nie jest krótki tytuł na rozgrywkę po całym dni pracy. Szykujcie się na porządną dawkę łamania głowy. W końcu „nie od razu Rzym zbudowano” – tutaj potrzeba na to kilka ruchów. 

Dłuższe gry planszowe: Anachrony

Obiecujemy wam, że gdy otworzycie pudełko z tym tytułem, waszym pierwszym pytaniem będzie: „Serio? Aż tyle?”. Pudełko zapakowane jest do granic możliwości, a gracze uwielbiający mnogość elementów będą w niebie. Eksplozja nieznanego pochodzenia o katastrofalnym zasięgu wstrząsnęła całą Ziemią, większość ludności została zgładzona, a znaczna część powierzchni Ziemi przestała nadawać się do zamieszkania. Brzmi interesująco, prawda? Dodatkowo ludzie podzielili się światopoglądowo, a twoim zadaniem będzie liderowanie jednej z frakcji i przekonanie, że to właśnie twoje droga jest jedyną dającą szanse na pokój i rozwój.