Jeszcze kilkanaście lat temy narty były niekwestionowanym liderem wśród sportów zimowych. Jednak, gdy tylko w Polsce pojawili się pierwsi miłośnicy snowboardu, sport ten od razu zaczął gwałtownie przybierać na popularności. Dzisiaj jest on równoprawną alternatywą dla miłośników sportów zimowych z młodszego pokolenia, a ze względu na mniejsze obciążenia dla stawów kolanowych jest też wybierany przez narciarzy, którzy przez kontuzje musieli zakończyć swoją przygodę z „dwoma deskami". 

Co kupić jadąc na snowboard? 

To jedno z najczęściej zadawanych pytań przez ludzi rozpoczynających swoją przygodę z tym sportem. Wbrew pozorom zestaw akcesoriów (oczywiście poza samym sprzętem) jest podobny do kompletu wyposażenia dla narciarza. Tak samo potrzebujemy:

  • ciepłego, ale oddychającego stroju,
  • wygodnych rękawiczek,
  • bezpiecznego kasku.

O czym w takim razie nie wolno zapomnieć? Podpowiadamy. 

Jak dobrać snowboard?

„Jak dobrać snowboard?" to jedno z najważniejszych pytań, które pojawiają się przed pierwszym wyjazdem „na deskę". Jeśli dopiero rozpoczynacie swoją przygodę ze sportami zimowymi, warto skorzystać z usług wypożyczalni. W ten sposób unikniecie sporych inwestycji już na samym początku i będziecie zabezpieczeni na wypadek, gdyby jazda na desce nie spełniła waszych oczekiwań. W tym wypadku najlepiej udać się do renomowanej wypożyczalni, w której specjaliści pomogą w doborze sprzętu i zarekomendują snowboard dobrany do warunków fizycznych i umiejętności. Jeśli jednak wiecie, że sporty zimowe zostaną z wami na dłużej dobrym rozwiązaniem może być kupno własnego sprzętu. W ten sposób unikniecie dodatkowych opłat za jego wypożyczenie i będziecie mieli gwarancję, że sprzęt będzie idealnie dobrany za każdym razem. 

Wybierając deskę przede wszystkim należy zwrócić uwagę na jej długość i profil. W przypadku tego pierwszego parametru przyjęło się, że deska snowboardowa powinna sięgać do „brody" osoby stojącej w sposób wyprostowany. Jednak jeśli dobieracie swoją pierwszą deskę, która ma posłużyć wam do nauki, polecam wybranie deski 2-3 centymetry krótszej. Taki model będzie łatwiej kontrolować w pierwszych zakrętach. Na początek polecamy też deski typu flat, które wybaczają wiele błędów i pozwalają przy niewielkim wysiłku nauczyć się pierwszych zasad rządzących tym sportem.

Jak dobrać gogle na snowboard? 

Dla wielu miłośników sportów zimowych dobre gogle są jednym z najważniejszych akcesoriów. Odpowiednio dobrane modele mogą nie tylko chronić oczy w trakcie jazdy przed śniegiem i wiatrem, ale też zwiększać widoczność, gdy chmury zasnują stoki narciarskie. Pamiętajcie, że gogle snowboardowe najlepiej dobierać „na żywo" trzymając w ręku swój kask. W ten sposób unikniecie sytuacji, gdy pomiędzy goglami a kaskiem będzie powstawać szpara, która dopuści wiatr do skóry twarzy. W trakcie pierwszych dni z waszymi nowymi goglami pamiętajcie, by jak najrzadziej, a najlepiej nigdy, nie dotykać wewnętrznej strony szkiełka. W wielu modelach jest ona pokryta warstwą, która zapobiega parowaniu. 

Jak dobrać rękawiczki na snowboard?

Początkującym adeptom snowboardu mogłoby się wydawać, że rękawiczki nie są najważniejszym akcesorium. Jednak już po pierwszym dniu na stoku zorientujecie się, że korzystacie z nich dużo częściej niż mogłoby się wydawać. Deski snowboardowe wymagają zapięcia po każdej jeździe wyciągiem krzesełkowym, co powoduje, że przynajmniej 2-3 razy na każdy zjazd będziecie dotykać dłonią śniegu. Właśnie dlatego odpowiednie rękawiczki są bardzo ważne. Lepiej wybieracie modele z pięcioma palcami czy z jednym? Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Pamiętajcie – grunt to wygoda!

Jak dobrać akcesoria na snowboard?

Poza wymienionymi powyżej sprzętami, warto wyposażyć się też w kilka dodatkowych akcesoriów, które podniosą bezpieczeństwo i  przyjemność z jazdy na snowboardzie. Przede wszystkim przed pierwszym wyjazdem na stok trzeba kupić wygodny i odpowiednio dobrany kask. Pamiętajcie, snowboard jest bardzo dynamicznym sportem i wymaga odpowiedniego zabezpieczenia. Kask powinien być dobrany indywidualnie i przez cały czas jazdy musi być zapięty. Ponadto warto kupić pokrowiec na deskę, który świetnie sprawdzi się w trakcie podróży, a także wygodne i skarpety, które zapewnią ciepło w trakcie całego dnia na stoku.