Nowa odsłona serialowej antologii będzie składać się z trzech historii stworzonych przez Charliego Brookera i Annabel Jones. W obsadzie znajdują się Anthony Mackie, Miley Cyrus, Yahya Abdul-Mateen II, Topher Grace, Damson Idris, Andrew Scott, Nicole Beharie, Pom Klementieff, Angourie Rice, Madison Davenport i Ludi Lin.

Interesującą sprawą jest tutaj obecność Mackiego oraz Mateena II. Pierwszy z nich znany jest m.in. z „Avengers: Koniec gry”, gdzie zagrał po raz kolejny Sama Wilsona, czyli Falcona. Z kolei drugi pojawił się ostatnio w filmie „Aquaman” w roli Black Manty. Twórca serii Charlie Brooker podsycił ostatnio emocje, mówiąc, że „to crossover Marvel-DC, jakiego świat nie widział”. Trzeba też wyróżnić Andrew Scotta, który znany jest z roli Jima Moriarty’go w serialu BBC „Sherlock” oraz udziału w „Spectre”, czyli ostatniego filmu z Jamesem Bondem.

Z tego co wiemy póki co, w 5. sezonie „Czarnego lustra” technologia ponownie będzie miała ogromny wpływ na poczynania bohaterów w trzech nowych historiach. Oprócz dalszego komentowania stanu mediów społecznościowych, w tej odsłonie twórcy mieli dokonać głębszego wglądu w sztuczną inteligencję, technologię smart i wirtualną rzeczywistość.

Wspomniana wyżej Miley Cyrus w jednym z odcinków bierze udział w meta fabule, ponieważ wciela się w performerkę z tysiącami fanów, którzy zdają się przechodzić transformację, aby osiągnąć wyższy poziom sławy.

„Black Mirror: Bandersnatch”

Ta nowa odsłona pojawi się niecałe sześć miesięcy po tym, jak Brooker i reżyser David Slade wypuścili specjalny, interaktywny odcinek „Black Mirror: Bandersnatch”. Widzowie mogli w nim podejmować decyzje dla głównego bohatera (granego przez Willa Poultera). Scenariusz na zasadzie „wybierz swoją własną przygodę” sprawił, że odcinek mógł trwać kilka minut lub nawet dwie godziny, w zależności od permutacji decyzji i od tego, czy widz miał chęć wybrania różnych ścieżek, aby zobaczyć alternatywne wyniki.

Można zakładać, że 5. sezon „Czarnego lustra” również zaskoczy nas czymś nowym. Bo co jak co, ale Charlie Brooker z niesamowitą przenikliwością potrafi ukazać efekty uboczne nieustannie rozwijającej się technologii. Jego niepokojąca wizja przyszłości jest przekonująca przede wszystkim z tego względu, że wydaje się oddalona od naszego czasu zaledwie o parę lub paręnaście lat.

Premiera 5. sezonu „Czarnego lustra” odbędzie się na Netfliksie 5 czerwca 2019 roku. Poniżej zwiastun: