Czarne i brązowe buty: kilka uwag ogólnych

Jak w przypadku wszystkich innych rzeczy w twojej garderobie, dobieranie kolorów jest jednocześnie najprostszą i najtrudniejszą rzeczą w porannym ubieraniu się do pracy. Łatwo jest trzymać się zestawień w rodzaju czarnych butów i czarnych spodni, czy brązowych butów z jasnobrązowymi chinosami. Ale jest to ścieżka, która może szybko doprowadzić do sartorialnej nudy. Jeśli chcesz być trochę bardziej wszechstronny, to istnieje kilka innych pomysłów stylizacyjnych.

Jedno trzeba powiedzieć na początku – każdy facet musi posiadać przynajmniej jedną parę czarnych i brązowych butów. Czarne buty to rzecz jasna najmądrzejsza i najbardziej uniwersalna opcja. Ale równie niezbędną rzeczą jest brązowe obuwie. Jednak w tym przypadku polecamy wybrać buty z dodatkowymi detalami – świetnie nadają się do tego brogsy, które mają charakterystyczne zdobienia. Taki ruch pozwoli mieć przynajmniej dwie różne pary butów – jedne powinny być klasyczne (oksfordy), a drugie trochę bardziej wymyślne (derby).

W zakresie kolorów obuwia istnieją podstawowe zasady, które mogą być pomocne przy dokonywaniu wyboru każdego ranka. Ciemniejsze kolory są nie tylko łatwiejsze do łączenia z ubraniami niż buty wielokolorowe, ale są też bardziej wszechstronne. Czarne derby są trochę bardziej formalne niż brązowe, ale oksfordy w obu kolorach to już inna para kaloszy w kwestii wyrafinowania.

Trzeba wiedzieć, że buty sportowe i eleganckie przestrzegają różnych reguł: białe oksfordy są nieco dziwne, ale sneakersy w tym samym kolorze będą pasować do wszystkiego w szafie. Ale w tym tekście nie skupiamy się na sneakersach, a na bardziej formalnych butach.

Ostatecznie nie ma znaczenia, jaki kolor mają twoje buty, jeśli są zaniedbane. Musisz postarać się o to, by służyły ci jak najdłużej i wyglądały tak świeżo, jak się da. A jeśli akurat stawiasz na buty z wymyślnym fasonem czy kolorem, to zapomnij o hawajskiej koszuli. Lepiej by reszta rzeczy była neutralna. Przejdźmy od tych ogólnych uwag do bardziej szczegółowych:

Czarne buty: jak je łączyć z ubraniami?

Para czarnych oksfordów to bez wątpienia najbardziej gustowne obuwie w twojej garderobie. Ale właśnie ta gustowność stwarza ograniczenia w związku z ubraniami, które możesz nosić. Możesz pomyśleć o nich trochę jak o czarnej marynarce – sama w sobie wygląda świetnie, ale zestaw ją z jeansami, a modowa katastrofa gotowa. To samo jest z oksfordami.

Oczywistością jest, że czarny garnitur czy smoking zderzamy z czarnymi butami. Ten kolor dobrze współpracuje również z garniturami w kolorze szarym lub grafitowym. W przypadku noszenia czerni z błękitem warto trzymać się ciemniejszych odcieni granatu, aniżeli jaśniejszych opcji.

Casualowe spodnie to z kolei inna zabawa. Jeśli zamierzasz nosić czarne buty z np. brązowymi chinosami, trzymaj się mniej formalnego obuwia. Derby w tym przypadku wyglądają lepiej niż oksfordy, ponieważ są nieco bardziej obszerne i luźniejsze. To samo tyczy się jeansów. Oksfordy mogłyby działać z bardzo wąskimi czarnymi jeansami, ale nawet w tej sytuacji będziesz wyglądał jak ktoś, kto próbuje się bawić w młodziana z zespołu rockowego. Chelsea boots lub Dr. Martens są o wiele lepszymi rozwiązaniami, jeżeli chcemy połączyć czarne buty z ciemnym denimem.

A co w sytuacji, gdy preferujesz ubierać chinosy o różnym kolorze? Takie nagłe przejście na czarne buty może wydawać się nieco dziwne. Podczas cieplejszej pory roku zgub skarpetki lub postaw na loafersy lub mokasyny.

Brązowe buty: jak je łączyć z ubraniami?

Brąz jest być może najbardziej przyjaznym odcieniem dla eleganckich butów. Szerokie spektrum odcieni brązu sprawia, że takie buty sprawdzą się w różnych konfiguracjach. Pomijając czarny garnitur lub smoking, brązowe buty dodają osobowości i są trochę mniej formalne. Nie zawsze musisz wyglądać, jakbyś szedł na wydarzenie black-tie.

Przy brązowych butach działa zasada, że im jaśniejszy odcień, tym bardziej zrelaksowany wygląd. Jak już wspominaliśmy wyżej, para brązowych brogsów jest mniej oficjalna niż oksfordy w tym samym kolorze, więc możliwości zastosowania są relatywnie większe.

Brązowy kolor idealnie pasuje do chinosów dowolnego koloru, ale trzeba uważać, aby odcienie obu elementów nie były do siebie zbyt podobne. To casus kompletu jeansowego – musisz mieć co najmniej dwa tony różnicy między spodniami a butami, aby nie wyglądać, jakbyś nosił kombinezon.

Ciemniejsze brązy świetnie wyglądają z jeansami indygo, ale bardziej sprane wersje denimu też są niczego sobie. W obu sytuacjach postaw na zamszowe buty Chelsea lub masywne brązowe buty robocze. O obuwiu o wyższym stopniu formalności lepiej zapomnieć.

Czarne jeansy i brązowe buty to pole minowe, na które nie warto wkraczać, jeśli masz jakieś wątpliwości. Ale jeśli jesteś pewny siebie, to możesz wyjść zwycięsko z takiej kombinacji, ale pod warunkiem, że trzymasz się butów w odcieniu, który jest jak najciemniejszy. Tu też najlepiej jest postawić na Chelsea boots.

Koniec końców trochę rzeczy musimy uwzględnić przy zestawianiu bardziej eleganckiego obuwia o kolorze czarnym i brązowym z ubraniami. Ale nie są na tyle skomplikowane, by mieć trudności z ich implementowaniem.