Praca perzy komputerze - choroby i urazy

Regularna i długotrwała praca przy komputerze może być przyczyną wielu urazów oraz zmian przeciążeniowych w obrębie naszego kręgosłupa. Często dochodzi do nich ponieważ nasze ciało w gruncie rzeczy nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej przez wiele godzin dziennie. W znacznym stopniu przyczynia się to także do osłabienia naszych mięśni, szczególnie mięśni utrzymujących prawidłową postawę ciała, tzw. mięśni posturalnych. To między innymi przez ich osłabienie coraz częściej i mocniej bolą nas plecy. Nie bez znaczenia są jednak także bóle samego kręgosłupa.

Praca perzy komputerze - odpowiednie krzesło

Bóle kręgosłupa - jak ich uniknąć? Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o tym, że prawidłową pozycję siedzącą zapewni nam odpowiednio dobrane krzesło. Powinno mieć regulowaną wysokość, amortyzowane siedzenie (zapewniające odpowiednie ułożenie miednicy), a także oparcie dopasowane do naturalnej krzywizny kręgosłupa, które jest podparciem dla lędźwiowego odcinka kręgosłupa. Dobre krzesło powinno być obrotowe, mieć podpórki na łokcie, a wysokość oparcia powinna sięgać ponad łopatki. Nie każdy ma jednak szczęście na takim siedzieć. A kręgosłupa przecież nie wymienimy. Co możemy zatem zrobić? Oczywiście ćwiczyć!

Praca przy komputerze - ćwiczenia

Ćwiczeń na bóle pleców i kręgosłupa jest wiele. Nie wszystkie są jednak skuteczne i pomagają tym, którzy przez wiele godziny siedzą w jednej i tej samej pozycji przed komputerem. Trener personalny Khalil Griffin wybrał dla nas 7 ćwiczeń, które pozwolą ci się idealnie rozciągnąć oraz odciążyć twoje plecy. Co jednak najważniejsze, wcale nie potrzebujesz do nich siłowni (skadinąd, przymusowo zamkniętych). Nas to przekonuje!

Co Khalil Griffin poleca tym, którzy siedzą przed komputerem przez długie godziny? Ćwiczenia, które bez problemu wykonasz podczas domowej kwarantanny znajdziesz na kolejnych stronach: