GÓRECKI NA WEEKEND: MUZYKA

  • Whitney „Candid”, Secretly Canadian

To nie było łatwe zadanie, no bo jak podejść do nagrania albumu składającego się wyłącznie z coverów. Tym bardziej trudne, jak wcześniejszymi dokonaniami ugruntuje się dobrą pozycję w muzycznym grajdole. Chłopacy z bandu Whitney chwilę temu wypuścili świetnie przyjęty krążek "Forever Turned Around", by teraz zaproponować nam muzyczną podróż po "Candid". Ich trzeci album gromadzi covery takich artystów jak Kelala, David Byrne, John Denver czy SWV. A muzycznie to kontynuacja przepełnionych folkiem, alternatywą i elementami country popowych melodii. Jak wyznał perkusista i wokalista Julien Ehrlich:

To mogło być tak proste jak powiedzenie, że uwielbiamy te piosenki oraz naszych kolegów z zespołu i nagranie coverów wydawało się naturalną drogą. W rzeczywistości jednak, praca nad tym materiałem okazała się ścieżką eksploracji rozwoju naszej grupy. Wyszło świetnie!

GÓRECKI NA WEEKEND: KSIĄŻKA

  • JORGE LUIS BORGES – „Alef”, Państwowy Instytut Wydawniczy

Są takie książki, które wypadałoby mieć w swojej domowej bibliotece. Są tacy autorzy, których nie znać to literacki grzech. Do takich należy Jorge Luis Borges (właściwie Jorge Francisco Isidoro Luis Borges Acevedo), argentyński pisarz, poeta, eseista, architekt literatury, który z zapisanych słów, zdań, tworzy opowieści przekraczające wszelkie granice wyobraźni. W wydanym na nowo przez Państwowy Instytut Wydawniczy zbiorze opowiadań zatytułowanych "Alef" takich labiryntów mamy nieskończenie wiele, które jak określa sam autor w epilogu z gatunki fantastyki, tyle, że wypełnionej po brzegi przez filozofią, odniesieniami do mitologii czy biblii. To nie będzie łatwe spotkanie z głową erudyty, który swoimi słownymi wykresami rysuje przed nami magnetyzujący obraz rzeczywistości, w której się porusza. To opowieści, gdzie pojęcie upływającego czasu nie istnieje, zestawiając ze sobą prehistorię z nowoczesnością, sen z jawą, prawdę z fikcyjną, mitologię z Wschodnimi wierzeniami. Oto uczta z wielu dań. Niełatwa w pierwszym kontakcie, ale mocno wsysająca.

GÓRECKI NA WEEKEND: WYSTAWA

  • „Kolory przemian”, Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie

W sopockiej Państwowej Galerii Sztuki rozpoczęła niezwykła wystawa. "Kolory przemian" to prezentacja 170 obiektów, reprezentujących twórczość wielu sztandarowych artystów, które przez lata zbierał kolekcjoner Krzysztof Musiał. Przygotowując tę ekspozycję, kurator poszukiwał artystycznych wątków, które z jednej strony są trwałe i powracają w wielu pracach różnych artystów, z drugiej ukazują bogactwo możliwych rozwiązań, stylistyk oraz emocji towarzyszących powstawaniu autoportretów, martwych natur czy kompozycji figuralnych. Kolekcja Krzysztofa Musiała to bez wątpienia jeden z najcenniejszych i najbardziej różnorodnych polskich zbiorów prywatnych, powstających na naszych oczach. Lista nazwisk, które zgromadził w swojej kolekcji i które będziemy mogli zobaczyć w Sopocie jest imponującą: Michałowski, Matejko, Wyczółkowski, Stanisławski, Boznańska, Wyspiański, Weiss, Makowski, Malczewski, Strzemiński, Stażewski, Czapski, Cybis, Fangor, Wróblewski, Nowosielski, Lebenstein i wielu innych. Kierunek Sopot - koniecznie!

GÓRECKI NA WEEKEND: MIEJSCE

  • Aparthotel Cristina, Pl. Niepodległości 7, Zakopane

Miejsca jakby luksusowe są niebezpieczne, bo tak naprawdę dla każdego ten luksus oznacza co innego. A hotele tego typu zamiast jakości oferują nam sporą ilość złego gustu. Chciałbym zachęcić was do kolejnej wędrówki po Polsce. W samym centrum Zakopanego z widokiem na Giewont znajduję się hotel zupełnie inny, niż wszystkie, może dlatego, że przez 64 lata okazały budynek wypełniał stukot drukarskich maszyn.

Dziś w byłej drukarni mieści się Aparthotel Cristina, który oferuje nam najlepsze miejsce do startu po tatrzańskich szlakach, ale też odrabia przy okazji lekcję z historii tego miasta, tożsamości, w której oprowadza nas do barwnych latach 20. XX wieku, gdy w Zakopanem królowały narty, dancing i brydż. Wszystko we wnętrzach, w których królują drewniane meble, hafty i kaflowe kominki w trzech stylach. Mingmei Yip w swojej książce "Pawilon Kwiatu Brzoskwini" napisał: Starożytny mędrzec miał rację - jeden dzień spędzony w górach to tysiąc lat mijających na świecie. Mogę was zapewnić, że tych dni spędzonych w Tatrach i nocy w hotelu Apart nie zapomnicie do końca swoich dni.

https://aparthotelcristina.pl/

ZOBACZ: KOBIETA ELLE MAN: Grażyna Torbicka. O festiwalu Dwa Brzegi - tym razem także w sieci [WYWIAD]

CZYTAJ TEŻ: „Utalentowany pan Ripley”: jeden z najbardziej stylowych filmów w historii [GALERIA]

WIĘCEJ O KULTURZE: Czy wszyscy już widzieli „Czas apokalipsy”? Tego o tym filmie nie wiedzieliście! [KLASYKI KINA]