„Paladyni Zachodniego Królestwa" – o czym jest ta gra?

Przez kilka pierwszych lat swojej przygody z grami planszowymi zastanawiałem się, dlaczego tematyka rycerska jest tak słabo wykorzystana w tej dziedzinie. Dopiero niedawno po raz pierwszy udało mi się zagrać w „Paladynów" i mam wrażenie, że przynajmniej na jakiś czas mój głód „rycerskiego" tytułu został zaspokojony. „Paladyni" to gra. w której uczestnicy będą starali się rozwijać swoje rycerskie bractwo i poprzez to zdobywać punkty zwycięstwa. Jak będą to robić? Zajmując się charakterystycznymi dla rycerzy czynnościami: modlitwą, budowaniem fortyfikacji, wyprawianiem się na misje czy (oczywiście) atakowaniem wrogów. Rozgrywka będzie ograniczona do siedmiu rund, kiedy to nastąpi podsumowanie i podliczenie zdobytych punktów. 

„Paladyni Zachodniego Królestwa" – bardzo krótki przegląd zasad

Na początku rozgrywki każdy z graczy otrzyma swoją talię rycerzy, którzy będę go reprezentować w poszczególnych rundach. Liczba rund ograniczona została do siedmiu, co znalazło swoje odzwierciedlenie na torze celów. Przed rozpoczęciem pierwszej rundy należy odkryć pierwszy cel z lewej strony i powtarzać tę czynność przed rozpoczęciem każdej rundy. Pamiętajcie, że odkrywane cele nie są przypisane do danej rundy i sprawdzenie ich spełnienia odbędzie się na koniec gry. Od trzeciej rundy na torze z celami zaczną się pojawiać nowe akcje, które można wykonać wykorzystując robotnika.

Właśnie, robotnicy. To oni będą podstawą tej gry. Tylko odpowiednie zarządzanie swoimi pionkami i „wysyłanie" ich na pola akcji w odpowiednich momentach jest sprawdzoną taktyką na wygraną. Wszystkie akcje dostępne w grze od początku rozgrywki będą dostępne i szczegółowo rozrysowane na osobistych planszach graczy. Zwróćcie uwagę na kolory występujące przy ich nazwach. Po lewej stronie znajdzie się kolor toru, którego wartości będą wymagane do zagrania tej akcji, a po prawej toru, który ulegnie podniesieniu po wykonaniu akcji. 

Przed każdą rundą będziemy także wybierać paladyna, który nas wspomoże. Paladyni służą nie tylko jako jedno ze źródeł robotników, ale też pozwalają tymczasowo zwiększyć wartości na wybranych torach, a także pozwalają skorzystać ze swoich wyjątkowych umiejętności.

„Paladyni Zachodniego Królestwa" to gra, w której bardzo niewiele zostaje pozostawione przypadkowi. Zdecydowana większość akcji jest dostępna dla graczy od samego początku i tylko od nich zależy, w jakiej kolejności będą je wykonywać. To też świetny tytuł dla miłośników gier dających wiele opcji budowania własnego silnika gry. Poprzez odpowiednią modyfikację swojego imperium możemy doprowadzić do sytuacji, w której innym graczom trudno będzie przeciwdziałać naszemu rozwojowi. Jeśli jednak lubicie negatywną interakcję, ten tytuł może nie znaleźć się wśród waszych ulubionych. Możliwości psucia planów innych graczy jest tu niewiele, a większość gry odbywa się na osobistych planszach uczestników. 

„Paladyni Zachodniego Królestwa" - co znajdziemy w pudełku?

„Paladyni" to gra, która swobodnie mogłaby startować w konkursie na najbardziej wypakowane pudełko z planszówką. Od razu po otwarciu łatwo zauważyć, że producenci nie daliby rady włożyć jakiegokolwiek dodatkowego elementu do środka. To wielki plus tego tytułu, który pomimo ogromu miejsca, który zajmuje na stole, na półce z pudełkami jest jednym z mniejszych. „Paladyni" to także przykład na naprawdę dobrze narysowaną grę, Akcje na planszach są rozpisane niezwykle intuicyjnie, co powoduje, że powrót do grania w nią po jakimś czasie jest niezwykle prosty. 

Zawartość pudełka:

„Paladyni Zachodniego Królestwa" - plusy i minusy

Plusy

  • wysoka regrywalność
  • doskonała nawigacja w grze
  • świetne ilustracje

Minusy

  • Mnogość akcji może przytłoczyć

„Paladyni Zachodniego Królestwa" - podsumowanie

„Paladyni" to doskonała rozrywka dla fanów „większych gier". Miłośnicy dłuższych partii znajdą tu wiele akcji do wykonania i taktyki pozwalające wydłużać rozrywkę, a fani zwartych tytułów łatwość w podejmowaniu decyzji, dzięki nawigacji w grze. Wydaje mi się, że to także niezła gra dla ludzi, którzy szukają „czegoś bardziej skomplikowanego". Pomimo wielkości, gra jest dobrze skonstruowana, a wejście w nią z poziomu zaciekawionego amatora nie powinno sprawiać wielu kłopotów.