Jak zrobić, żeby chciało się chcieć? Jak odzyskać motywację do pracy?

– Ktoś, kto ma problem z motywacją w pracy, powinien przede wszystkim się zastanowić, czy w ogóle chce pracować tam, gdzie jest teraz. Nie namawiajmy nikogo, żeby się motywował do robienia czegoś, czego nie lubi – przekonuje Mateusz Grzesiak, trener rozwoju osobistego i coach, którego na samym Facebooku śledzi ponad 200 tys. osób. Na poparcie swojej tezy daje siedem konkretnych technik motywacyjnych, np. wyeliminuj wymówki albo nazwij konkretnie to, co chcesz osiągnąć. Brzmi zbyt łatwo? Całość w najnowszym wiosennym ELLE Man, który jest już na rynku.

Mój szef uważa się za człowieka niezastąpionego. Jak mu dać do zrozumienia, że ja też się znam na swojej robocie?

– „Człowieka niezastąpionego” można poznać po tym, że ma skłonności narcystyczne, robi wszystko sam i jeszcze lubi być za to chwalony. Bierze na swoje barki więcej niż powinien, a przede wszystkim NIE TO, co powinien – tłumaczy Miłosz Brzeziński, coach, mentor i autor popularnych książek, w tym bestsellera „Głaskologia”. Jakie pytania trzeba sobie postawić, żeby zdiagnozować szefa-kontrolera? Jak go ujarzmić, żeby współpraca stała się możliwa? – Na pewno nie warto angażować się w analizy terapeutyczne – twierdzi Miłosz Brzeziński. O tym, co warto powiedzieć szefowi tak, aby się nie obraził czytajcie w ELLE Man. 

Czy przyznawać się do tego, że czegoś nie wiem? Boję się, że to zostanie uznane za moją słabość.

Dziś jest moda na mówienie: „Bądź najlepszą wersją samego siebie”, „Wciąż się doskonal”. To obce mi podejście. Gdybym miał odnieść się do własnych doświadczeń, powiedziałbym „Bądż najprawdziwszą wersją siebie”, bo taka postawa najbardziej sprawdza się w długoterminowej perspektywie. Im bardziej „rozjeżdża się” to, co myślę, z tym, co mówię i robię, a więc im jestem mniej spójny, tym mniej skuteczny, mniej spełniony, a bardziej sfrustrowany – tłumaczy Jacek Walkiewicz, psycholog i autor programów szkoleniowych, którego występ na YouTube „Pełna moc możliwości” obejrzało prawie dwa miliony osób. Mądry wykład w całości oczywiście w ELLE Man. Czytajcie, bo warto!