Nietrafiony prezent bożonarodzeniowy to dość trudny i niewygodny temat, dlatego warto też przez chwile zastanowić się, co zrobić z kolejnym pakietem skarpet, krawatem w kolorze musztardowym, który do niczego nam nie pasuje, albo durnostojką, która nijak nie wpasuje się we wnętrza naszego minimalistycznego mieszkania. Przed podjęciem decyzji, co zrobić z nieudanym podarkiem, może pomóc nam spojrzenie na sytuację z innej perspektywy. Na początku warto sobie odpowiedzieć na pytanie, czy ja chciałbym, by ktoś przekazał mój prezent dalej? Większość z nas odpowie pewnie 'nie'. Tyle że to nas obradowano gadżetem, którego nigdy nie wyjmiemy nawet z opakowania. Ma zatem leżeć w szufladzie albo na komodzie i się kurzyć? Niekoniecznie! Jeśli zatem zdecydujemy się na oddanie prezentu, mamy kilka możliwości. Pamiętajmy jednak, żeby postępować bardzo ostrożnie i z wyczuciem. W większości przypadków nasz darczyńca, nawet jeśli z podarkiem zupełnie nie trafił, miał dobre intencje! Jakie mamy zatem opcje?

Co zrobić z nietrafionym prezentem: PRZEKAŻ DALEJ

Nietrafiony prezent możesz puścić w drugi obiega ale tylko wtedy, kiedy masz 100%-owe  przekonanie, że ktoś, kto nam wręczył prezent, nie spotka się z osobą, której ów chcemy podarować lub nie spyta nas, przy okazji wizyty, gdzie jest ta fajansowa figurka z Peru, którą dostałeś od Mikołaja? Metoda teoretycznie łatwa, ale trzeba się przy niej nieźle nagłówkować i zrobić całą mentalną mapę potencjalnych powiazań towarzyskich naszych znajomych. Przy tej metodzie szczególnie trzeba uważać na książki: przed kolejnym jej podarowaniem sprawdź, czy nie ma osobistej dedykacji!

Co zrobić z nietrafionym prezentem: WYMIEŃ W SKLEPIE

Niektórzy darczyńcy, nie będąc pewni czy dobrze trafili, dołączają do prezentu paragon. Nie należy tego interpretować jako roztargnienie czy chęć podzielenia się z nami tym jacy są hojni, ale bardziej jako sugestię, że można prezent wymienić. Najlepiej jakby wręczający, o ile się na taki krok zdecyduje, poinformował nas o tym, żeby mieć jasność sytuacji, a także żebyśmy wiedzieli, ile czasu do wymiany prezentu nam zostało (w przypadku większości sklepów odzieżowych jest to 30 dni). W wersji nieco bardziej taktownej darczyńca nie dołącza paragonu, a jedynie informuje, że istnieje możliwość wymiany w konkretnym miejscu. Często sklepy idą w takich sytuacjach na rękę. Trzeba tylko doprecyzować warunki wymiany.

Co zrobić z nietrafionym prezentem: SPRZEDAJ W INTERNECIE

Niechciane prezenty możesz dość łatwo (ale czy szybko?) sprzedać w sieci. Roi się tam od różnych darmowych serwisów ogłoszeniowych czy aukcyjnych. Wystarczy zrobić zdjęcie, ciekawie opisać przedmiot i zaproponować atrakcyjną i konkurencyjną cenę. W Internecie nie brakuje też portali, na których można wymienić niechciany prezent na coś, co nam się przyda. No chyba, że wolisz to zrobić w realu? Wtedy polecamy opcję numer 4!

Jakie masz inne opcje? Czytaj na stronie 2 >>>