Jest kilka takich książek, które powinien przeczytać każdy człowiek, a z pewnością każdy mężczyzna. Choć kobiecie też otworzą oczy na wiele spraw. To moje osobiste zachwyty. Wybrałam je z myślą o Was, panowie.

Książki na czas domowej izolacji poleca Agnieszka Prokopowicz

„Koniec jest moim początkiem”, Tiziano Terzani

Opowieść o życiu tak niezwykłym, że można by nim obdarzyć kilkunastu ludzi. Tiziano Terzani, słynny włoski dziennikarz i reporter, korespondent Der Spiegel, jest w ostatniej fazie choroby i wie, że umiera. Na te pożegnalne tygodnie siada ze swoim synem, też dziennikarzem, w ich włoskiej willi i opowiada mu o swoim życiu. Syn ma szansę wysłuchać pełnej i nieprzekłamywanej opowieści ojca a także zadać wszystkie pytania, nawet te najtrudniejsze. A opowieść z perspektywy człowieka umierającego staje się filozoficzną powiastką o tym, co ma naprawdę w życiu sens. 

„Siddartha”, Herman Hesse i „Shantaram”, Gregory David Roberts

Pierwsza napisana została sto lat temu, druga – przed kilku laty. Obie są niezwykła duchową podróżą do Indii. „Siddarthę” czytałam jeszcze w liceum i pamiętam, że zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Oto poznajemy człowieka, który szuka sensu życia. Nie znajduje go jednak ani w uciechach życia cielesnego, ani w bogactwie, ani w miłości do kobiety. Mija wiele lat, ale ostatecznie dociera do ważnych odpowiedzi i uczuć, których szukał. Wróciłam do książki Hessego po latach, z obawą, że może to były wzruszenia nastolatki. Okazało się, że jest jeszcze bardziej poruszająca niż kiedyś. I o wiele więcej z niej rozumiem. Drugą książką o poszukiwaniu sensu życia w Indiach jest „Shantaram”. Tu mamy wielką, bogatą opowieść o kolejach losu i niezwykłych przygodach pewnego zbiega, który musi zacząć swoje życie na nowo, w Bombaju. A Bombaj to dziwne miasto. Odpycha i wciąga. Brudzi i oczyszcza. Jak ta lektura. 

„Trochę czuły, trochę barbarzyńca”, Tomasz Kwaśniewski,  Jacek Masłowski

Każdy mężczyzna powinien przeczytać tę książkę. Może zadziałać jak terapia. Masłowski w prostu i przystępny sposób, a jednocześnie boleśnie szczery obnaża zarówno męską niemoc, jak i kobiecą złośliwość i mściwość. Wprost tłumaczy, jak lęki matek doprowadzają do słabości synów, a niedojrzałość żon tworzy niezaradnych mężów. Kto chce otworzyć oczy na męskie sprawy, po postu musi to przeczytać. 

„Homo deus” i „Sapiens”, Yuval Noah Harari

Właściwie wszystkie jego książki są niezwykłe i odkrywcze. Zaczęłam od „Sapiens. Od zwierząt do bogów” i przyznam, że ułożyła mi się dzięki tej książce cała historia świata. Ten błyskotliwy izraelski historyk i profesor tłumacza mechanizmy, które doprowadziły do tego, że jesteśmy w tym właśnie momencie cywilizacji. Co więcej, daje wyraźne sugestie, dokąd zmierzamy. Wyjątkowo aktualna i potrzebna lektura.  

Światowy Dzień Książki – skorzystaj z rabatu!

Z okazji Światowego Dnia Książki teraz możesz skorzystać z rabatów do -65 % na kultowy.pl. Promocja dotyczy wybranych tytułów i obowiązuje od 22.04.2020 do godz. 23:59 dnia 26.04.2020. Rabat jest naliczany od ceny okładkowej. Pełną ofertę znajdziesz na KULTOWY.PL>>>