1. Naucz je miłości

Dziecko uczy się od rodziców tego, jak traktować innych, wierzyć w siebie i troszczyć się o relacje. Dlatego przytulaj je i całuj jak najczęściej, by czuło się kochane. Wtedy będzie mogło kochać innych. Okazuj to uczucie w adekwatny sposób także innym - jego mamie, swym rodzicom, zwierzętom, współpracownikom, ludziom nieznajomym. Bądź życzliwy, pomocny, uważaj na krytykę - jesteś wzorcem dla swojego dziecka i to właśnie od Ciebie weźmie ono przekonanie o zasługiwaniu na miłość bądź nie. Bez miłości ludzie są samotni i krócej żyją. Dzieciom słabiej rozwija się mózg. Potrzebujemy jej jak jedzenia. 

2 Szanuj jego mamę

Buduj – oparty na świadomości i miłości – związek ze swą partnerką. Wówczas dziecko nauczy się dobrych modeli komunikacji, radzenia sobie z konfliktami i samodzielnego budowania własnej rodziny. Wspieraj partnerkę w byciu nie tylko matką, lecz i żoną oraz kobietą. Motywuj ją do czasu wolnego i samorealizacji zawodowej. Dzięki temu dziecko zrozumie, że to życiowa równowaga prowadzi do szczęścia. Będzie także potrafiła potem wybrać dla siebie dobrego partnera.

3 Uwzględniaj perspektywę dziecka

Spójrz na świat oczami dziecka, pamiętając o tym, że dzieci myślą inaczej. Ta perspektywa pozwala lepiej zrozumieć jego potrzeby i je realizować. Rozmawiając z dzieckiem przytaczaj mu pozytywne przykłady ze swojego życia, aby mogło się z nimi zidentyfikować i korzystać z Twych doświadczęń. Mów w sposób klarowny i precyzyjny – adekwatny do jego wieku i możliwości zrozumienia. Komunikuj się jego językiem. Bądź emocjonalmy, nie tylko logiczny.

4. Pomóż mu rozwinąć osobowość

Dziecko powinno mieć możliwość eksplorowania swojej indywidualności i samorealizowania  się, tak by mogło same kreować własne życie. Nie przelewaj na nie swoich niespełnionych ambicji z młodości. To odrębny człowiek, który ma własną – rożną od Twojej – osobowość, a także inne potrzeby oraz cele. Ma prawo samodzielne wkraczać w struktury społeczne i budować relacje z wybranymi przez siebie ludźmi. Dlatego powinieneś we właściwym momencie przestać za nie decydować i pozwolić mu na popełnianie błędów. Dopiero to nauczy je niezależności.

5. Stań się przewodnikiem

Pytaj dziecko o zdanie (zamiast radzić i dawać gotowe odpowiedzi), aby otworzyć przed nim możliwości autoekspresji i pomagać w kreowaniu poczucia własnej wartości. Poszerzaj jego horyzonty i ucz nowych rzeczy. Pokazuj ciekawe miejsca, aby poznawało świat w towarzystwie kochającego je przewodnika. Czytaj mu książki, by dobrze mówiło i rozwijało wyobraźnię. Dzięki niej będzie mogło marzyć, planować, tworzyć swoje życie. Korzystając z dobrych wzorców, zapewni sobie łatwiejszy start w życiu. 

Każdy ojciec pragnie wychować swoje dziecko jak najlepiej – na dobrego, samodzielnego, efektywnego i inteligentnego człowieka. Większość błędów, które popełniamy, pozostaje poza naszą świadomością. W szkole nie nauczono nas, jak być dobrym tatą, kultura podrzuciła wiele negatywnych wzorów (bicie, krytykowanie, władcze podejście), a dzieła dopełniło to, co wynieśliśmy z domu – nie zawsze były to prawidłowe modele wychowawcze. Tym bardziej istotne jest świadome budowanie relacji z dzieckiem, uważne słuchanie tego, co ma do powiedzenia i nieustanne pracowanie nad sobą, aby stawać się dla niego coraz lepszym wzorem. 

Powodzenia w tym najtrudniejszym życiowym zadaniu!

---------

Dr Mateusz Grzesiak – psycholog, wykładowca akademicki, przedsiębiorca, trener i konsultant. Ukończył studia magisterskie z prawa oraz psychologii, jest doktorem nauk ekonomicznych w dyscyplinie nauki o zarządzaniu. Szkoli międzynarodowo od ponad 16 lat w 7 językach, głównie na rynkach europejskich i amerykańskich. Napisał 15 książek, jest autorem licznych artykułów publikowanych w Polsce i za granicą. Pracuje m.in. z zarządami firm, średnią i wyższą kadrą menedżerską, przedsiębiorcami, gwiazdami estrady, sportowcami. Na profilach społecznościowych obserwuje go ponad 500 tys.  fanów. Nie lubi spać. Jest perfekcjonistą. Oczekuje bycia najlepszym i najwyższych standardów światowych. Nie dziwnego, że felietony o psychologii, relacjach i zarządzaniu własnymi zasobami zdecydował się pisać właśnie u nas.