Na czym polega fenomen wody kokosowej?

Kokos to orzech, którego właściwości zdrowotne są doceniane nie tylko przez jego amatorów, lecz także przez naukowców. Nic dziwnego - miąższ kokosa, czyli biała i mięsista wyściółka twardej skorupy orzecha, jest bogaty w błonnik, potas, magnez i fosfor, a także w kwas foliowy. Największą wartość przypisuje się jednak zawartym w miąższu kokosa nasyconym kwasom tłuszczowym. To między innymi one powodują, że woda kokosowa jest nie tylko zdrowa, ale i smaczna. Bo przecież w wielu przypadkach pijemy ją właśnie dla smaku!

Jedną z wód kokosowych dostępnych na polskim rynku jest woda Coconaut, która zawiera m.in. witaminy z grupy B, witaminę C, aminokwasy egzogenne, enzymy, kwas laurynowy i naturalne cukry. Do tej pory mogliśmy kupić klasyczną wodę kokosową Coconaut w designerskich, gustownych opakowaniach: w białej puszcze – niegazowaną, w niebieskiej – tę z gazem. Teraz marka wyszła na przeciw oczekiwaniom swoich klientów i zaproponowała coś zupełnie nowego. To woda koksowo połączona z  sokiem z soczystego arbuza (czerwona puszka) lub dojrzałego ananasa (puszka żółta). Dzięki temu za każdym razem, kiedy będziesz miał ochotę na oba te smaki, wystarczy, że sięgniesz po jeden tylko napój!

Coconaut - woda kokosowa inna niż wszystkie

Mimo rozszerzenia oferty, woda koksowa Coconaut nie traci swoich właściwości. Nowe smaki, tak samo jak poprzednie, to napoje bazujące na 100%-owej wodzie kokosowej bez żadnych dodatków. Warto o tym pamiętać także w kontekście tego, że przecież napój ten nawadnia organizm do 10 razy bardziej niż izotonik, jest sekretem urody i zdrowia wielu topowych modelek (i modeli!), przyśpiesza metabolizm, pomaga w odchudzaniu, nie posiada w składzie laktozy czy glutenu, co sprawia, że jest odpowiedni dla alergików a zawarte w wodzie kokosowej cukry nie podnoszą poziomu glukozy we krwi.

Na wprowadzenie na polski rynek takiego produktu już jakiś czas temu wpadło dwóch poznańskich biznesmenów: Adrian Rosenbeiger i Dominik Pazgrat. O sukcesie produktu zdecydowało jednak nie tylko biznesowe doświadczenie obu przedsiębiorców, lecz także pasja, którą włożyli w jego tworzenie od A do Z.

Skąd zatem pomysł na stworzenie zupełnie nowej wody kokosowej? Jak wyglądały prace nad produktem? Czym Coconaut wyróżnia się na tle innych wód koksowych? Z czym i jak ją pić? Czego spodziewać się po nowych smakach? O tym z Dominikiem Pazgratem rozmawialiśmy podczas ostatniego Targu Nocnego w Poznaniu, gdzie Coconaut pojawia się jako partner GoHiger! Party by Coconaut. Zobaczcie, jak dużo zdradził nam na temat swojego ulubionego produktu: