Jeszcze kilkanaście lat temu perspektywa przeprowadzenia się na emeryturę do innego kraju wydawała się czymś kompletnie niedorzecznym i dostępnym jedynie dla bardzo małego, najbogatszego odsetka populacji. I chociaż nadal dla wielu jest będzie to cel trudny do zrealizowania, do jednak zdecydowanie bardziej realny, niż na przykład w latach dziewięćdziesiątych.

Tym, którzy poważnie myślą o przeprowadzce za granicę na stałe po zakończeniu pracy z pomocą przychodzi Global Retirement Index. To uaktualniany co roku ranking krajów, które zdaniem twórców (czyli serwisu International Living) najlepiej nadają się do realizacji tego celu. Podczas jego tworzenia brany jest pod uwagę szereg różnych czynników – od kosztów życia, poprzez dostęp do opieki medycznej i jej jakość, aż po ogólny klimat panujący w danym kraju. Co ważne, twórcy rankingu nie brali pod uwagę jedynie suchych danych, a również zdanie ludzi, którzy na taki krok się zdecydowali.

Oto 5 najlepszych krajów na spędzenie emerytury.

5. Portugalia

To jedyny europejski kraj, który znalazł się w czołówce zestawienia. Ci, którzy zdecydowali się na emeryturę w Portugalii zwracają uwagę na szereg czynników, dzięki którym uznają swoją decyzję za udaną. Na korzyść tego położonego nad oceanem państwa świadczy nie tylko specyficzny urok miast i ich zabytków, ale przede wszystkim ludzie, określani przez twórców rankingu jako „niezwykle przyjaźni”.

4. Kolumbia

Tak wysoka pozycja kraju kojarzonego głównie przez pryzmat serialu „Narcos” może budzić zdziwienie, ale jest kilka czynników świadczących na jego korzyść. „Kolumbia zapewnia wysokiej jakości opiekę zdrowotną po niskich kosztach z łatwym dostępem dla emigrantów. Spędziłem 30 lat pracując w służbie zdrowia, kiedy mieszkałem w Stanach, więc umiem rozpoznać dobrą opiekę zdrowotną, kiedy ją widzę. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) plasuje system opieki zdrowotnej Kolumbii na 22 miejscu na świecie, znacznie wyżej niż kanadyjski (30. miejsce) i amerykański (37. miejsce. W Kolumbii działają 24 z 58 najlepszych szpitali w Ameryce Łacińskiej.” – mówi jeden z emerytów, którzy zdecydowali się na przeprowadzkę do Kolumbii.

3. Meksyk

Meksyk może budzić podobne skojarzenia jak sklasyfikowana na czwartym miejscu Kolumbia, ale twórcy raportu przekonują, że nie ma sensu skreślać tego kraju na starcie. W Meksyku mieszka całkiem spora grupa emigrantów (głównie ze Stanów Zjednoczonych), która wybrała ten kraj jako miejsce na spędzenie emerytury. „Pobyt jest łatwy do zakwalifikowania i uzyskania. Proces składania wniosków i zatwierdzania jest usprawniony, większość z nich odbywa się online, a pobyt można uzyskać w ciągu kilku miesięcy.”

2. Panama

W poprzednich wydaniach rankingu Panama zawsze plasowała się wysoko i nie inaczej jest tym razem. Powodów jest kilka – po pierwsze, jest to miejsce relatywnie tanie do życia (szczególnie z perspektywy Amerykanów, bo ranking jest tworzony właśnie przez nich). Po drugie – oferuje zarówno typowo „rajskie” klimaty, jak i rozwinięte miasta. No i wreszcie leży w strefie wolnej od huraganów, co też nie jest bez znaczenia.

1. Kostaryka

„Kostaryka przyciąga turystów swoim tropikalnym klimatem, niskie koszty utrzymania, najwyższej jakości, niedroga opieka medyczna, okazyjne nieruchomości i naturalne piękno. Kraj ma stabilną demokrację i kulturę miłującą pokój. Zlikwidowali swoją armię w 1948 r. i przeznaczyli więcej środków na edukację i opiekę zdrowotną. Często nazywana “Szwajcarią Ameryki Środkowej”, Kostaryka jest znana ze swojego bezpieczeństwa, neutralności i dobrego systemu bankowego - szczególnie w porównaniu z wieloma innymi krajami w regionie.”