Dziennik, Sandor Marai

Po skończonej epidemii zaleje nas zapewne fala książek-zapisków, które będą dotyczyły tego trudnego czasu. Niektóre z nich będą ciekawe, inne nudne, jeszcze inne niepokojąco bezmyślne, a jeszcze inne podbudowujące i wzmacniające. Co kto lubi. Pisanie dziennika to bardzo trudne zadanie. Wymaga samokontroli, skupienia i… autocenzury. To pisanie powieści, w której główną rolę grają nasze emocje. Ale gdzieś z tyłu głowy każda osoba, która pisze dziennik, ma świadomość, że ktoś to kiedyś przeczyta. Większość dzienników jest zatem autokreacją. Jeśli ktoś jednak umie to robić, w ogóle mi to nie przeszkadza. Z mojego średniej długości życia w głowie zostały mi zapiski dzienne dwóch autorów: Marii Dąbrowskiej i Sandora Maraia. Dwie wielkie postaci literatury europejskiej. Dwoje ludzi z brzemieniem samotności, talentu, ale i niespełnienia. Dąbrowska pisze równo, kolejno, wyraźnie i po literach. Marai kluczy, pisze pięknie, metaforycznie i kojąco. Jeśli weźmiecie się za lekturę obojga, to tych – w sumie - kilkanaście tomów wystarczy Wam do końca izolacji. 

Ona. Pytania intymne; On. Pytania intymne, Zbigniew Lew-Starowicz, Krystyna Romanowska

Jaki jesteś w seksie? Czy jej się podobało? Czy On stanie na wysokości zadania? Czy Ona nie udawała dziś orgazmu? Czy On mnie jeszcze kocha? Czy Ona serio mówiła, że Janek był ode mnie lepszy? W każdym związku, w którym pojawia się seks, zadajemy sobie mnóstwo pytań, na które trudno znaleźć odpowiedzi. Kłopot pojawia się szczególnie wtedy – co wcale nie jest rzadkie – kiedy nie potrafimy z drugą osobą rozmawiać o „tych sprawach”. To kuriozum, kiedy para odsłania swoje najintymniejsze pragnienia w czasie seksu, wstydzi się rozmawiać o tym, co się wydarzyło. Co im się podobało? Co im się nie podobało? Co kogo kręci? Co kto lubi? O czym kto marzy?

Z pomocą wszystkim tym, którzy o seksie rozmawiać nie potrafią, przychodzi prof. Lew-Starowicz i red. Krystyna Romanowska, którzy swoje wielogodzinne rozmowy na temat seksu zamknęli w kilkutomowej serii. Jednymi z najlepszych części tej serii są dwie ostatnie: „Ona. Pytania intymne” i „On. Pytania intymne”. Warto poczytać w parach i oddzielnie. W izolacji i w przytuleniu. 

Zabliźnione serca, Max Blecher

Znaleźliśmy się w sytuacji odseparowania i izolacji. Nie był to nasz wybór. Jako świadomi obywatele, współodczuwający ludzie, rozumiemy, że hasło #zostańwdomu, to forma ochrony nie tylko nas, ale przede wszystkim innych, tych słabszych, dla których zachorowanie na koronawirusa może być zabójcze. Przy tej okazji nie sposób nie sięgnąć po książkę Maxa Blechera „Zabliźnione rany”. Młodziutki rumuński autor, który ze względu na przedwczesną śmierć nie pozostawił po sobie wielkiego dorobku, napisał piękną książkę o izolacji w sytuacji, kiedy wrogiem staje się własne ciało. Choroba Blechera stała się przyczynkiem do napisania powieści o miłości i pragnieniu bycia z innymi. Śmiania się, spotykania, kochania, dowcipkowania, przedrzeźniania, obgadywania, milczenia. Robienia tych wszystkich rzeczy razem, mając ludzi na wyciągnięcie ręki. Czyli tego, o czym wielu z nas dzisiaj marzy. 

Ćwiczenia stylistyczne, Raymond Queneau

Czy można jedną historię opowiedzieć na dwa sposoby? Można. A na kilka? Można. A na kilkanaście? Trudniej, ale można. A na kilkadziesiąt? No nie wiem… A Raymond Queneau wie. Prozaiczną historyjkę, sytuację z życia codziennego zamknął w kilkudziesięciu historiach. Okazuje się, że zwykła historia może być niezwykła; że każdy z nas patrząc na nią widzi coś innego. Każdy z nas odczuwa ją w innym rytmie, akcencie, zwraca uwagę na inne szczegóły. Książeczka Queneau to ćwiczenie dla naszego mózgu. Wprowadzenie nas w stan zadziwienia i refleksji. Wspaniały literacki żart, którego nigdy nie można zapomnieć. Bo ta książka jest jedyna w swoim rodzaju. 

Pan Niepokorny. Kulturowa historia penisa, David M. Friedman

Dobra Panowie! Cokolwiek byście nie mówili i jakkolwiek byście zaprzeczali, każdy z nas ma świra na JEGO punkcie. Nasz przyjaciel. Na niego liczymy najbardziej. Dbamy o niego. Nigdy byśmy się go nie wyrzekli i za żadne skarby byśmy go nie oddali. Niektórzy myślą, że to on ich definiuje. Sprawia, że są mężczyznami. A co tak naprawdę wiecie o swoim przyjacielu? Nie wiecie NIC! Chcielibyście, żeby był z Wami i staw(i)ał się na każde Wasze żądanie. A co mu dajecie w zamian? Niewiele. A może warto dowiedzieć się jaka historia za nim stoi? Friedman napisał jedną z najlepszych, jeśli nie najlepszą książkę o penisie, jaka kiedykolwiek powstała. Wyjaśnia w niej drobiazgowo jego historię, konteksty kulturowe, obala mnóstwo mitów i rozprawia się ze stereotypami. Ta książka to rewelacyjna lektura, która pozwoli nam zaprzyjaźnić się z naszym… no właśnie, jak go nazywacie? Kapitanem? Wackiem? Zbychem? Lolkiem? Herkulesem? Penis ponad wszystko! Także w trakcie domowej izolacji.

Światowy Dzień Książki – skorzystaj z rabatu!

Z okazji Światowego Dnia Książki teraz możesz skorzystać z rabatów do -65 % na kultowy.pl. Promocja dotyczy wybranych tytułów i obowiązuje od 22.04.2020 do godz. 23:59 dnia 26.04.2020. Rabat jest naliczany od ceny okładkowej. Pełną ofertę znajdziesz na KULTOWY.PL>>>

---------

Tomasz Sobierajski - socjolog z zawodu i z pasji, badacz społecznych zjawisk i kulturowych trendów. Naukowiec 3.0 nie bojący się trudnych wyzwań i multidyscyplinaroności. Autor kilkunastu książek o sprawach ważnych. Wykładowca akademicki i akademik z ambicjami. Znakomity słuchacz oraz wnikliwy obserwator. Kustosz dobrych manier i trener poprawnej komunikacji. Apostoł dobrej nowiny i przeciwnik złych emocji. Z zamiłowania sportowiec i podróżnik. Wegetarianin, cyklista i optymista. Nowojorczyk z duszy, berlińczyk z miłości i warszawianin z wyboru.