Przekraczanie poziomów świadomości. Schody do oświecenia, David R. Hawkins

Przeskakiwanie przez siebie to trudna sztuka. Niekiedy nie udaje to się w najmniejszym nawet stopniu, ale przecież zawsze warto próbować. Autor tej publikacji, profesor Hawkins, we wspaniały sposób przekonuje mnie, że jest to niezwykle łatwe i bardzo potrzebne.  Nieustanne transformowanie siebie to niezwykle złożony proces, któremu warto się przyglądać i z największą uwagą obserwować procesy – czy następują, czy też jedynie ulegamy takiemu wrażeniu. Ta książka pomaga wyjść poza własne ograniczenia i poznać procesy myślowe oraz determinanty naszego działania. Na każdej stronie tej książki są ważne i niesłychanie ciekawe informacje. Czytanie z otwartą buzią spowodowaną pozytywnym zaskoczeniem to atrakcja dołączona gratisowo do tej niezwykłej książki. 

Alchemia. Wszystko o …, Zdzisław Zwoźniak

Ta książka kupiona w warszawskim antykwariacie przeniosła mnie do moich dawno zapomnianych krain. Templariusze, poszukiwacze skarbów wizjonerzy i alchemicy to bohaterowie mojego dzieciństwa. Z wypiekami na twarzy czytałem kartka za kartką, odkrywając przedziwne świadectwa i historie alchemików. W tym: najsławniejszego polskiego czarnoksiężnika, Jana Twardowskiego, co do którego nadal nie ma pewności, czy był postacią historyczną czy fikcyjną. Ponoć pracował on nad wynalezieniem kamienia filozoficznego, który umożliwiłby przemianę dowolnego metalu w złoto, nadto odmładzał i leczył choroby. Historie tego typu cieszą mnie niezmiernie i rozbudzają moją ciekawość świata, nauki i ludzi pełnych pasji. Efekt? Już szukam kolejnych lektur. Taka niezaspokojona czytelnicza fiksacja…

Miłość, seks i serce, Alexander Lowen 

Opowieść o narządzie znajdującym się w klatce piersiowej człowieka autorstwa Aleksandra Lowena zaiste zadziwia i fascynuje. Lowen jest twórcą metody zwanej terapii zwanej bioenergetyką, która pozwala odzyskać kontakt ze swoim ciałem. W centrum jej zainteresowania pozostaje ciało: poprzez oddychanie, odczuwanie, ruch. Jego zdaniem człowiek żyjący w jedności ciała i umysłu doświadcza harmonii – swobodnego przepływu energii życiowej.

A co do uczuć: na mapie naszych związków zawsze pojawiają się tajemnicze przeszkody i ograniczenia. Autor, zgrabnie znajdując odpowiednie słowa, wyjaśnia, skąd się one biorą i jak je rozumieć. Co więcej, jak znaleźć na nie własny, sprytny sposób. Lektura uświadamia, jak wielu rzeczy o sobie – mimo wielu badań i dyskusji – nie wiemy. Ta zadziwiająca konstatacja wybrzmiewa w mojej głowie. Dzięki tej książce odnalazłem kilka odpowiedzi i to jest krzepiące.

111 filmów z duszą. Metafizyka w kinie, Marek Rymuszko, Przemysław Nowakowski, Wojciech Chudziński

Marek Koterski na premierze swojego ostatniego filmu, „7 uczuć” wspomniał, że z jego punktu widzenia w myśleniu twórcy o jego dziele ważnym jest, aby po obejrzeniu filmu jednak coś zostało w człowieku. I rzeczywiście, mam wrażenie, że tylko takie filmy mnie interesują, dają wymierną satysfakcje, inspirują przeprowadzają katharsis czy bodźcują współczucie. W zalewie miernych produkcji, bezwartościowych oper mydlanych czy filmów skierowanych na efekt ze świecą szukać arcydzieł. Jeszcze trudniej o film z duszą i z głębokim duchowym, czy wręcz metafizycznym przesłaniem. Z pomocą przychodzi tu książka, by nie rzec - księga, która ostatnio wpadła mi w ręce. 

Większość tych filmów już widziałem – ku swojej uciesze – ale pomyślałem, że warto doczytać jak autorzy tej pozycji interpretują owe dzieła i  że to pozycja must have dla potomności. A na pewno dla filmolubnych, do których się, nie chwaląc, zaliczam. Niech wiedzą, co warto obejrzeć, kiedy ich dusza poprosi o posiłek. Informacja dla malkontentów: Co więcej – okazuje się, że kino wartościowe nie jest pieśnią przeszłości. Wręcz jest na fali wznoszącej, poza absolutną klasyką kina światowego i markami, jakimi bez wątpienia są Bergman, Fellini i Kieślowski szacuję, że ponad połowa opisywanych tu filmów powstała już w XXI wieku. A zatem: korzystajmy z dobrodziejstwa dostępu do kina bez konieczności wychodzenia z domu. 

A na koniec nasza rekomendacja, czyli książka, którą napisał właśnie Vienio

Brzuchomówcy, Piotr "Vienio" Więcławski

Jedzenie to więcej niż paliwo dla ciała. Jedzenie to sztuka. Dlatego Vienio, raper, DJ i reżyser, rozmawia o kuchni, życiu i sztuce ze swoimi przyjaciółmi artystami: aktorami, muzykami, pisarzami. Dyskusje wieńczą przepisy na ich ulubione dania, a całość jest tak smakowita, że aż cieknie ślinka! Rozmówcami Vienia są Organek, Mazolewski, Pablopavo, Ten Typ Mes, Kędzior, Olga Frycz, Orina Krajewska, Mikołaj Komar, Natalia Przybysz, Kosi i Aleksander Baron. A oto, co o tej książce pisze sam jej autor:

Kuchnia to serce domu. Zaproszenie do niej może być postrzegane jako dowód zaufania i przyjaźni, odsłonięcie przed odwiedzającym miejsca, które może nie zawsze lśni czystością, ale w którym toczy się życie. Sprytnie wykorzystując fakt znajomości okraszony szczyptą sympatii, postanowiłem wślizgnąć się i zaprosić was do świata pokręconych, śmiesznych i oryginalnych historii moich wspaniałych przyjaciół. Opowiadają mi oni o swoich pierwszych kulinarnych wspomnieniach, rozpamiętują smaki dzieciństwa oraz popisowe dania mam i babć. Zdradzają, w jakich lokalach lubią bywać i co z chęcią szamają. Mówią, czym się kierują w swoich codziennych wyborach, uchylając nam tym samym odrobinę swojego prywatnego świata. Każdy z nich oprócz ciekawej, inspirującej rozmowy serwuje mi swój oryginalny przepis na ulubione danie, ja bekhendem odbijam smacznie piłeczkę i proponuję coś bardziej w moim klimacie. Zgłodnieli?

Światowy Dzień Książki – skorzystaj z rabatu!

Z okazji Światowego Dnia Książki teraz możesz skorzystać z rabatów do -65 % na kultowy.pl. Promocja dotyczy wybranych tytułów i obowiązuje od 22.04.2020 do godz. 23:59 dnia 26.04.2020. Rabat jest naliczany od ceny okładkowej. Pełną ofertę znajdziesz na KULTOWY.PL>>>

---------

Piotr "Vienio" Więcławski - znany jest jako współzałożyciel grupy hip-hopowej Molesta Ewenement. Dwukrotnie dostał nominację do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka. Współtworzył duet wraz z Pelsonem, tworząc trylogię Autentyk. Druga płyta z serii przyniosła mu kolejną nominację do Fryderyka. Od 2010 prowadzi solową działalność artystyczną. Współpracował z takimi wykonawcami, jak: Wzgórze Ya-Pa 3, Schizma, O.S.T.R., DJ Decks, Mor W.A., Olsen, Maleo Reggae Rockers, Tede, Vavamuffin, Pezet, Łona, Fokus oraz L.U.C. Jako dziennikarz radiowy związany był ze stacją Roxy FM, w której prowadził z Tomkiem Lipińskim autorską audycję „Wysypisko”, w telewizji natomiast dwa programy w Travel Channel: „Cool Turyści” i „Cool Gadżet”. W 2016 roku wziął udział w programach "Agent – Gwiazdy" oraz „Top Chef. Gwiazdy od kuchni”. W 2019 roku zagrał w filmie „Proceder” o raperze Tomku Chadzie. Ostatnio gościł na najnowszej płycie Renaty Przemyk. Autor książki Brzuchomówcy dostępnej na kultowy.pl.