W najnowszej odsłonie naszego klubu czytelniczego ELLE MAN BOOK CLUB Izabela Janiszewska, autorka wydanego niedawno „Wrzasku”, zdradza, które lektury ostatnio wywołały u niej dreszczyk emocji ciarki na plecach. W końcu każdy z nas od czasu do czasu lubi się pobać. Nie tylko mniej lub bardziej rzeczywistego wirusa.  

ZOBACZ: Izabela Janiszewska w ELLE MAN: Zbrodnie planuję w nocy, a realizuję za dnia [WYWIAD]

W labiryncie, Donato Carrisi

Powieść niezwykle uzdolnionego włoskiego scenarzysty i pisarza od początku chwyta za gardło. Jestem pewna, że nie ma wielu pokus, które byłyby w stanie oderwać od niej czytelnika. Nic w tym kryminale nie jest takie jak można początkowo zakładać a zakończenie zwyczajnie wgniata w fotel. Mamy tu odnalezioną, porwaną piętnaście lat wcześniej Samanthę, która z pomocą policyjnego profilera, doktora Greena, stara się odzyskać wspomnienia z czasu uwięzienia w tajemniczym labiryncie i prywatnego detektywa, Bruno Genko, który próbuje wywiązać się z dawnej obietnicy. Atmosfera powieści jest niezwykle gęsta, ta historia nasączona jest złem i niepokojem a porywacz to istna bestia.

Zmyślenie, Jess Ryder

Pewnego dnia na progu nowego domu Stelli i Jacka pojawia się Lori, tajemnicza nieznajoma, która ucieka przed swoim mężem. Główna bohaterka chcąc pomóc kobiecie decyduje się dać jej schronienie, nie wie jednak, że ściągnie tym na siebie kłopoty o jakich jej się nie śniło. Autorka bez wątpienia umie trzymać czytelnika w niepewności, podrzuca dużo mylnych tropów i powoduje, że kartki przewracają się właściwie same. W tej historii kłamstwo goni kłamstwo, nikt nie jest tutaj kryształowy, a tajemnice coraz bardziej przytłaczają. Solidna porcja rozrywki z poważnym tematem dotyczącym przemocy domowej w tle.        

Lokatorka, J. P. Delaney

Tę książkę doskonale opisują słowa „Uważaj o co prosisz, bo możesz to otrzymać”. Jane wprowadza się do ultranowoczesnego domu z marzeń, który niejednego fana architektury przyprawiłby o szybsze bicie serca. Nic nie jest jednak za darmo, bo żeby móc cieszyć się tym cudownym miejscem, kobieta musi zaakceptować szereg dziwnych, restrykcyjnych reguł narzuconych przez właściciela. Z pewnością pomaga jej w tym sam mężczyzna, który budzi w Jane dawno uśpione pożądanie. Kiedy udaje się jej w końcu uwierzyć, że odzyska kontrolę nad swoim życiem, dociera do niej, że to dom i jego tajemnice przejęły kontrolę nad nią i że wszystko, przed czym uciekała, właśnie ją dogoniło.  

 

Za zamkniętymi drzwiami, B. A. Paris

Idealna para, perfekcyjne życie i coś, co kryje się za murami domu. Paris zbudowała duszącą klaustrofobiczną atmosferę, w której czytelnik niemal namacalnie czuje przerażenie głównej bohaterki. Małżeństwo Grace i Jacka jest tak nieskazitelne, że tylko wytrawny obserwator byłby w stanie dostrzec, że pod tą wymuskaną powłoką wszystko gnije. Tylko czujne oko mogłoby zauważyć, że w oknie sypialni są kraty, że Grace nigdy nie wychodzi sama i że mimo wykwintnych potraw, jakie serwuje, nigdy nie tyje. Przejmująca i mocna opowieść o tym, że najbardziej przerażające potwory to te, które znamy. 

Pacjentka, Alex Michaelides

Alicia Berenson jest cenioną malarką i szczęśliwą żoną Gabriela. Jej życie wydaje się usłane różami aż do dnia, w którym jej mąż wraca do domu a ona pięć razy strzela mu w głowę. Problem polega na tym, że kobieta od tamtej chwili przestaje mówić a nikt poza nią nie może wyjaśnić, co naprawdę wydarzyło się feralnego wieczoru. Berenson trafia do szpitala psychiatrycznego, gdzie przez lata terapeuci starają się skłonić ją do wypowiedzenia choćby jednego słowa, które pomoże im zrozumieć przyczynę potwornej zbrodni. Jednak dopiero gdy w ośrodku pojawia się zafascynowany postacią Alicii psychoterapeuta Theo Faber, stan kobiety zaczyna się zmieniać. Pytanie tylko, czy prawda nie jest aby przereklamowana?   

---------

Izabela Janiszewska - dziennikarka prasowa i telewizyjna, przez wiele lat pracowała dla cenionych stacji i magazynów, gdzie przygotowywała reportaże, teksty psychologiczne i rozmowy. Autorka scenariuszy  programów reportażowych i talk-show, recenzentka scenariuszy filmowych. Wytrawna słuchaczka, amatorka dobrego kina i niezłomna idealistka. W swojej twórczości inspiruje się psychologią oraz historiami z życia, które zostawiły w niej emocjonalny ślad. Prywatnie nieidealna mama dwóch urwisów. Po godzinach - pisarka.