ELLE MAN – kultura na weekend: FILM

„Nieobliczalny” (kino)

Tego ranka Rachel jest już spóźniona do pracy, a przedzieranie się przez zakorkowane miasto to prawdziwa walka z czasem. Wszyscy kierowcy wokół są sfrustrowani i wzburzeni, ale jeden z nich jest tykającą bombą. Przepełniony gniewem i nienawiścią do świata, kipiący rządzą wymierzenia sprawiedliwości za wszystkie swoje nieszczęścia, tylko czeka na znak od losu. Gdy Rachel zatrąbi na niego na światłach, nieznajomy ruszy za nią w pogoń, gotowy dać jej bolesną lekcję. To co zaczęło się jak uliczna sprzeczka, wkrótce zmieni życie Rachel i jej bliskich w krwawą walkę o przetrwanie z człowiekiem, który nie ma już żadnych hamulców. W roli głównej Russell Crowe.

„Furie” (kino)

Młoda kobieta zostaje porwana i wbrew swojej woli staje się uczestniczką gry, której stawką będzie jej życie. Coś dla widzów spragnionych przeżywania horroru w kinie.

„Jezioro dzikich gęsi” (kino)

Główny bohater filmu, gangster Zhou, wpada w poważne tarapaty. Po tym, jak omyłkowo zastrzelił policjanta, sam staje się ruchomym celem. Jedyną szansą dla mężczyzny jest ucieczka. Pomocy Zhou szuka u miejscowej prostytutki. To właśnie kobieta ma być jego łącznikiem ze światem. Zwłaszcza że nikomu oprócz niej nie może zaufać. W pogoń za bohaterem rusza bowiem nie tylko żądna zemsty policyjna jednostka specjalna, ale i skuszeni potencjalnym zarobkiem łowcy nagród, a w tle pojawia się również była żona mężczyzny. 

„Capone” na player.pl

Kiedyś bezwzględny Alfonse Capone (w tej roli Tom Hardy) rządził Chicago żelazną pięścią, budząc lęk. Teraz jest 47-letnim starszym panem, który po prawie dekadzie spędzonej w zakładzie zamkniętym, opuszcza jego mury. Na zewnątrz nie czeka go jednak nowe życie. Uniemożliwia to postępująca w ekspresowym tempie demencja. A ta płata jego umysłowi figle, sprawiając, że przeszłość staje się teraźniejszością!  

„Halloween” na Netflix

Ponowna konfrontacja Laurie Strode z jej najgorszym koszmarem - Michaelem Meyersem. W noc poprzedzającą Halloween rozbił się autobus, którym byli przewożeni szaleńcy z zamkniętego ośrodka. Jednym z pasażerów był Michael Meyers, groźny psychopata, który od czterdziestu lat nie przebywał na wolności, a teraz w końcu udało mu się zbiec. Morderca od razu kieruje się do domu Laurie Strode, ofiary, której nie udało mu się zabić cztery dekady temu. Film kontynuuje bezpośrednio wydarzenia po drugiej części cyklu, skreślając wszystko, co wydarzyło się w następnych odsłonach.

„Zwykli ludzie” na HBO GO

Jarettowie są typową amerykańską rodziną - Calvin (Donald Sutherland) i Beth (Mary Tyler Moore) wspólnie wychowują dwóch dorastających synów. Chłopcy spędzają właśnie wakacje nad jeziorem Michigan, gdy dochodzi do nieoczekiwanej tragedii - starszy z braci ginie w wypadku na łodzi. Młodszy Con (Timothy Hutton) nie potrafi poradzić sobie z jego śmiercią i po nieudanej próbie samobójczej trafia pod opiekę psychiatry (Judd Hirsch). 

Warunkiem powodzenia terapii jest współpraca całej rodziny. Czy Cal i Beth będą potrafili pomóc synowi i po tragedii, jaka ich spotkała, odbudować więzy rodzinne?Kameralny, bardzo intymny dramat obyczajowy o życiu po stracie, to debiut reżyserski legendarnego Roberta Redforda (Quiz Show, Zaklinacz koni). Przejmujący obraz, oparty na świetnej powieści Judith Guest, spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem środowiska i w 1980 roku został nagrodzony Oscarem dla najlepszego filmu. 

„Projekt: Monster” na HBO GO

Rob (Michael Stahl-David) przyjmuje ofertę pracy w Japonii. Wkrótce wyjedzie z kraju. Z tej okazji grupa przyjaciół organizuje dla niego przyjęcie pożegnalne. Mężczyzna wierzy, że podczas imprezy uda mu się wyznać długo skrywane uczucia i uporządkować kilka spraw. Niespodziewanie jednak dochodzi do silnego trzęsienia ziemi. Uczestnicy zabawy zastygają w przejęciu, oglądając wiadomości dotyczące skutków zdarzenia. Kiedy w końcu decydują się wyjść na dach budynku, na horyzoncie eksploduje kula ognia. W mieście wybucha panika. Wciągająca bez reszty opowieść o grupie przyjaciół, którzy walczą o przetrwanie w pogrążonym w chaosie mieście.

„Mulholland Drive” na Netflix (od 1 sierpnia)

Rita traci pamięć wskutek wypadku samochodowego. Odkrywa, że jej torba jest pełna pieniędzy i postanawia dowiedzieć się, skąd one pochodzą.Jedno z największych arcydzieł kinematografii. Film Davida Lyncha urzeka swoją tajemniczością i sposobem, w jaki bawi się narracją i naszymi oczekiwaniami.

„Nagi instynkt” na Netflix (od 1 sierpnia) 

Znany muzyk rockowy zostaje zamordowany. Policjant prowadzący śledztwo wdaje się w romans z główną podejrzaną. Ten thriller z Sharon Stone i Michaelem Douglasem to cudowny pastisz „Zawrotu głowy” Alfreda Hitchcocka, rzecz, która bawi i wciąga niemiłosiernie przy każdym seansie.

„Ziemia żywych trupów” na Netflix (od 1 sierpnia)

W świecie opanowanym przez zombie grupa rewolucjonistów chcę przejąć władzę z rąk skorumpowanych polityków. Ten niedoceniany horror George A. Romero to jeden z niewielu przykładów świetnego kina gatunkowego, w którym można odnaleźć przy okazji celną satyrę na amerykańską mentalność i kapitalizm.

„Sweeney Tood: Demoniczny golibroda z Fleet Street” na Netflix (od 1 sierpnia) 

Golibroda wraca do wiktoriańskiego Londynu, by zemścić się na porywaczu żony i córki. We współpracy z sąsiadką otwiera zakład fryzjerski, dzięki któremu restauracja wspólniczki zaopatrywana jest w nadzienie do pasztecików. Adaptacja popularnego musicalu w reżyserii Tima Burtona z Johnnym Deppem w roli głównej.

„Bumblebee” na Netflix (od 1 sierpnia)

Rok 1987. Na jednej z kalifornijskich plaż Bumblebee znajduje azyl na złomowisku. Tymczasem Charlie (Hailee Steinfeld), dziewczyna u progu dorosłości, próbuje zrozumieć świat, wciąż szukając w nim dla siebie miejsca i roli. Na wspomnianym złomowisku znajduje zdezelowanego, rdzewiejącego Bumblebee. Kiedy udaje jej się go odrestaurować, szybko orientuje się, że Bumblebee nie jest zwykłym żółtym "garbusem". Spin-off „Transformersów”, który zebrał lepsze opinie niż jakakolwiek część z głównej serii.

ELLE MAN – kultura na weekend: FILM

„Ash kontra martwe zło” na HBO GO (całość)

Udana kontynuacja losów bohatera kultowej serii horrorów „Martwe zło”. Ten ociekający krwią i humorem serial umiejętnie łączy grozę z pastiszem horroru.

The Umbrella Academy, sezon 2 na Netflix

Opis pierwszego sezonu wygląda następująco: Tego samego dnia 1989 roku niezwiązanym ze sobą w żaden sposób kobietom rodzi się czterdzieścioro troje dzieci. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że żadna z nich nie była wcześniej w ciąży. Siedmioro dzieci adoptuje przemysłowiec-miliarder sir Reginald Hargreeve, który postanawia przygotować je do misji ocalenia świata. Jednak nie wszystko poszło zgodnie z planem.

Gdy dzieci weszły w wiek nastoletni, rodzinne więzy osłabły, a każdy z członków drużyny poszedł w swoją stronę. Teraz sześcioro ocalałych ponownie nawiązuje ze sobą kontakt na wieść o śmierci Hargreeve’a. Luther, Diego, Allison, Klaus, Vanya i Numer Pięć wspólnie próbują rozwikłać tajemnicę śmierci swojego ojca. Ze względu na dzielące ich różnice osobowościowe i mocno odmienne umiejętności, a także mroczne widmo globalnej apokalipsy, członkowie rodziny znów zaczną się jednak od siebie oddalać.

Póki co nie wiemy zbyt wiele na temat fabuły drugiego sezonu. Może to lepiej – niewiedza przeważnie pozwala na większe zaskoczenia.

„Odwet” na Netflix

Cztery uczennice prywatnej szkoły łączą siły, by umiejętnie wymierzyć sprawiedliwość i ujawnić nadużycia.

„Jak przeżyć w najcięższych więzieniach świata”, sezon 4 na Netflix

Dziennikarze śledczy na ochotnika dają się zamykać w najostrzejszych więzieniach świata, gdzie zastraszanie i przemoc są na porządku dziennym.

ZOBACZ: Najlepsze filmy o eksploracji kosmosu. Od „Pierwszy krok w kosmos” po „Interstellar” [PRZEGLĄD ELLE MAN]

CZYTAJ: Cannes 2020: festiwal ogłosił wyniki selekcji. Na prestiżowej liście znalazł się polski film!

ELLE MAN POLECA: HBO GO – najlepsze seriale w serwisie. „Rodzina Soprano”, „Gra o tron”, „Sukcesja” i inne [RANKING ELLE MAN]