ELLE MAN – kultura na weekend: FILM

„Córka boga” na Netfliksie

Nastoletnia Selah (Raffey Cassidy) urodziła się i wychowała w tajemniczej sekcie składającej się z kobiet i sprawującego nad nimi władzę absolutną przywódcy, nazywanego Pasterzem (Michiel Huisman). Mężczyzna jest jednocześnie strażnikiem, nauczycielem i kochankiem kobiet, które dzielą się na żony i córki. Razem żyją w oddalonej od społeczeństwa komunie, nie uznającej nowoczesnej technologii. Choć Selah została wychowana jako córka Pasterza, już wkrótce przejdzie rytuał, dzięki któremu stanie się jego żoną. Seria koszmarnych wizji i wstrząsających objawień sprawia jednak, że dojrzewająca dziewczyna zaczyna kwestionować otaczającą ją rzeczywistość i swoją lojalność wobec niebezpiecznego guru.

Film Małgorzaty Szumowskiej to feministyczny dramat i thriller w jednym. Wyjątkowo ładne zdjęcia Michała Englerta.

„Zabójczy romans” na HBO GO

Kiedy niewierność kobiety (Claire Forlani) i jej kochanka (Jake Abel) wychodzi na jaw, para zmuszona jest grać w pokręconą grę, aby ocalić członków swoich rodzin przed śmiercią. Ich weekendowy wypad zmienia się w koszmar, a kochankowie muszą zrobić wszystko, żeby przetrwać. Wybuchowy thriller, w którym spotykają się prawda, kłamstwa, miłość i nienawiść. Specjalizujący się w kinie grozy reżyser Víctor García kreśli wysmakowaną intrygę, w której wszystkie chwyty są dozwolone. 

„Domysł” na Netflix

„Domysł” opowiada historię Manuely Pelari, znanej także jako Pipa (Luisana Lopilato), która rozpoczyna karierę policjantki śledczej. Wspólnie ze swoim mentorem, kontrowersyjnym detektywem Francisco Juánezem (Joaquín Furriel), musi rozwiązać sprawę brutalnego morderstwa dziewiętnastolatki, w której wszystkie ślady wskazują na najlepszą przyjaciółkę ofiary. Jednocześnie Pipa podejmuje się innej trudnej misji - tajnego śledztwa w sprawie morderstwa młodego chłopca, w której głównym podejrzanym jest jej przełożony, Juánez.

„Searching” na Netflix

Szesnastoletnia córka Davida Kima (John Cho) znika w tajemniczych okolicznościach. Lokalna policja rozpoczyna dochodzenie. Niestety w przeciągu 37 godzin w sprawie nie dzieje się nic. Zrozpaczony samotny ojciec postanawia zajrzeć do laptopa córki w poszukiwaniu jakichkolwiek śladów, które pozwoliłyby mu odnaleźć ukochane dziecko.

Nagrodzony na Międzynarodowym Festiwalu Kina Niezależnego w Sundance debiut Aneesha Chaganty'ego. Obraz jest mrożącym krew w żyłach kryminałem z nurtu private investigation i stanowi refleksję na temat kondycji współczesnej kultury. Produkcja przykuwa uwagę w warstwie formalnej. Jej akcja toczy się na ekranach różnych urządzeń – komórki, komputera czy telewizora.

„Już mnie tu nie ma” na Netflix

Wskutek zatargu z lokalnym meksykańskim gangiem 17-letni Ulises musi opuścić swoją kochającą tańczyć cumbię ekipę i uciec do USA.

„Operacja Anthropoid” na HBO GO (od 30 maja)

Grudzień 1941 roku. Czechosłowacki rząd emigracyjny w Londynie wydaje rozkaz zabicia oficera SS Reinharda Heydricha (Detlef Bothe), który nazywany jest katem Pragi. W tajną i niebezpieczną misję zostają wysłani cichociemni Jan Kubiš (Jamie Dornan) oraz Jozef Gabčik (Cillian Murphy), którzy nie mają jednak wystarczającego wsparcia. Z pomocą w czechosłowackiej stolicy przychodzi im charyzmatyczny szef lokalnego ruchu oporu – Ladislav Vaněk (Marcin Dorociński).Kapitalnie zrealizowane kino wojenne, oparte na prawdziwej historii. Wyróżniony aż 12 nominacjami do prestiżowych Czeskich Lwów film opowiada o przygotowaniach do zamachu na jednego z najbardziej prominentnych i bezwzględnych funkcjonariuszy III Rzeszy. 

„Pierwszy król” na HBO GO (od 30 maja)

Romulus i Remus są osiemnastoletnimi bliźniakami, którzy wiodą spokojne życie pasterzy nad brzegiem rzeki Tyber. Remus wierzy, że jest silniejszy niż wola bogów. Wydaje mu się, że jego przeznaczeniem jest zostanie królem miasta, które założą wraz z bratem. Ich tragiczna przyszłość zapisana jest jednak w gwiazdach…Niezwykła opowieść o dwóch braciach bliźniakach, którzy przyczynili się do stworzenia Rzymu, jednego z największych imperiów, jakie kiedykolwiek widział świat. Reżyserem obrazu przywołującego popularną włoską legendę jest Matteo Rovere (Italian Race). 

„Małe kobietki” na player.pl (od 30 maja)

Scenarzystka i reżyserka Greta Gerwig podeszła do tematu kultowej powieści, bazując na książce i rysunkach Louisy May Alcott. To wzruszająca opowieść o czterech siostrach, które dorastają, przeżywają pierwsze miłosne zauroczenia, ale przede wszystkim są zdeterminowane by żyć po swojemu. W rolach głównych m.in. Saoirse Ronan, Emma Watson, Timothee Chalamet, i Meryl Streep. Obraz zadebiutował na kinowym ekranie pod koniec stycznia tego roku. 

„Oszustki” na HBO GO (od 31 maja)

Josephine Chesterfield (Anne Hathaway) jest uwodzicielską Brytyjką, która ma wielki dom w Beaumont-sur-Mer. Jej największym talentem jest oszukiwanie łatwowiernych bogatych mężczyzn pochodzących ze wszystkich zakątków świata. Jest wyrachowana i przebiegła. Natomiast Penny Rust (Rebel Wilson) to niezwykle swobodna i kochająca zabawę Australijka. Pomimo różnych metod działania, obydwie są mistrzami w naciąganiu. Ich drogi krzyżują się, kiedy zaczynają polować na tego samego mężczyznę – naiwnego i piekielnie bogatego geniusza nowych technologii (Alex Sharp).Wybuchowa komedia z dwoma wyrazistymi bohaterkami. Rubaszny humor Rebel Wilson (Jak to robią single) zostaje zestawiony z ciętą ripostą laureatki Nagrody Akademii Anne Hathaway (Les Misérables: Nędznicy).

„Żona” na Netflix (od 31 maja)

Joan Castleman (Glenn Close) jest niezwykle inteligentną kobietą, która poświęciła cztery dekady życia oraz swoje marzenia i ambicje charyzmatycznemu mężowi Joe (Jonathan Pryce). Przez lata zdawało się, że w pełni spełniała się w roli żony Wielkiego Pisarza. Wszystko jednak do czasu. Kiedy para wyjeżdża wspólnie do Norwegii – gdzie mężczyzna ma odebrać Nagrodę Nobla – w kobiecie zaczyna coś pękać.

ELLE MAN – kultura na weekend: SERIALE

„Snowpiecer” na Netflix

Serial oparty na filmie z 2013 roku, który z kolei adaptował komiks (reżyserem filmu jest Bong Joon-ho, twórca „Parasite”). W tym futurystycznym thrillerze Ziemia jest zamarzniętym pustkowiem, przez które pędzi gigantyczny pociąg zamieszkany przez resztki ocalałych ludzi. Biedni tłoczą się w ogonie pociągu, zaś bogaci opływają w luksusie. Wszystkim dowodzi Melanie Cavill, grana przez Jennifer Connelly. Co tydzień będą ukazywać się na platformie po dwa odcinki serialu.

„Siły kosmiczne” na Netflix

Generał Mark R. Naird (Steve Carell) – uznany pilot Sił Powietrznych USA, który marzy o kierowaniu lotnictwem, otrzymuje zadanie poprowadzenia nowo utworzonej szóstej formacji sił zbrojnych USA – Sił Kosmicznych. Sceptyczny, ale oddany swojej pracy Mark postanawia przeprowadzić się wraz z rodziną do odległej bazy w Kolorado. Wraz z zespołem naukowców oraz „Spacemanami” pracuje nad zadaniem otrzymanym od Białego Domu. Mają wspólnie jak najszybciej sprawić, że Amerykanie (ponownie) staną na Księżycu i całkowicie zdominują kosmos.

„Ash kontra martwe zło” na Netflix

Niezrównany łowca demonów Ash Williams powraca po trzydziestoletniej przerwie, aby rozprawić się z nową nadprzyrodzoną plagą. Stracił rękę, ale wciąż ma to coś.  Ten ociekający krwią i humorem serial umiejętnie łączy grozę z pastiszem horroru. Rzecz obowiązkowa dla wszystkich, którzy lubią filmową serię „Martwe zło”.

„Mrs. America” na HBO GO (całość)

Serial „Mrs. America” przedstawia prawdziwą historię ruchu walczącego o ratyfikację poprawki do konstytucji Stanów Zjednoczonych dającej równe prawa wszystkim obywatelom bez względu na płeć (tzw. Equal Rights Amendment) oraz ostrym sprzeciwie środowiska konserwatystek, którym przewodniczyła Phyllis Schlafly. Historia opowiedziana jest z perspektywy kobiet tamtych czasów, w tym przede wszystkim radykalnej Schlafly, ale także feministek drugiej fali - Glorii Steinem, Betty Friedan, Shirley Chisholm, Belli Abzug oraz Jill Ruckelshaus. Produkcja pokazuje, w jaki sposób jeden z najbardziej zaciekłych sporów kulturowych lat 70. przyczynił się do powstania do organizacji Moral Majority i na zawsze zmienił krajobraz polityczny w Stanach Zjednoczonych.

W roli głównej w serialu „Mrs America”dwukrotna laureatka Oscara i Złotego Globu Cate Blanchett (Blue Jasmine) w roli konserwatystki Phyllis Schlafly. 

ZOBACZ: Czy Multikino, Cinema City i Helios faktycznie otworzą się 6 czerwca? Mamy oświadczenia 3 największych multipleksów

CZYTAJ: Nowy film Scorsesego z Dicaprio i De Niro sfinansowany przez Apple. Szykuje się epickie dzieło

ELLE MAN POLECA: Kosmiczny film z Tomem Cruise’em zyskał reżysera. Zapowiada się bardzo ciekawie!