Miesiąc Fotografii w Krakowie 2019: Co się będzie działo?

„Co nam się podoba” to hasło przewodnie tegorocznego festiwalu Miesiąc Fotografii w Krakowie, który odbędzie się już po raz siedemnasty. - Po kilku spójnych i kompleksowych edycjach wracamy do festiwalu tematycznie otwartego, ukazującego różnorodność działań fotograficznych – mówi Agnieszka Olszewska, dyrektorka Miesiąca Fotografii. – Program stworzyliśmy kolektywnie. Postawiliśmy przede wszystkim na doświadczanie fotografii – takiej, jaką lubimy, i takiej, która robi na nas wrażenie, budzi emocje, pozostaje z nami na długo. Nie uciekamy przy tym od tematów ważnych, dotyczących naszej codzienności oraz zadawania pytań o rolę fotografii i o to, jak sobie radzi ze współczesnymi problemami społecznymi. 

Do współtworzenia tej edycji zaprosiliśmy twórców polskich i zagranicznych. Będziemy podziwiać zawłaszczone przestrzenie pałacowe sfotografowane przez Annę Orłowską, dzięki spojrzeniu i wyjątkowym fotografiom Joanny Helander podyskutujemy o tym, jak „patrzą baby”, zajrzymy do szuflad pełnych archiwalnych obrazów i podejmiemy próbę odczytania ich na nowo przy kuratorskiej pomocy Wojciecha Nowickiego. Usiądziemy też przy stole i popatrzymy na to, co jemy, i jak współczesna fotografia radzi sobie z mówieniem o grzechach produkcji przemysłowej czy o nieludzkim traktowaniu zwierząt – pomogą nam w tym artyści zaproszeni do dyskusji przez kuratorkę Natashę Chrtistie. Proces produkcji artykułów spożywczych zobaczymy również na wystawie Michaela Schmidta, który zwraca uwagę na fakt, że nie znamy dziś pochodzenia wyrobów jak niegdyś, a ich przygotowaniem rządzą standaryzacja i efektywność.

Sprawdzimy, jak formy rzeźbiarsko-malarskie mogą się przenikać z obrazem fotograficznym (wystawa Filipa Berendta i Igora Omuleckiego), a z młodą austriacką artystką Stefanie Moshammer udamy się do wibrującego barwami i nieoczywistego Rio de Janeiro. Nową odsłonę swojego Teatru przedstawi naszym widzom Tomek Tyndyk, a Andrzej Steinbach zaskoczy nas wizualną grą z portretem grupowym. 

Każda z wystaw to inna historia i gra twórcy z obrazem. Mamy nadzieję, że w tym różnorodnym programie każdy widz znajdzie coś dla siebie, coś, co go poruszy, a jednocześnie zachęci do refleksji nad wielopostaciowością fotografii i sposobami jej wykorzystania – podsumowuje Joanna Gorlach, dyrektorka programowa festiwalu.

Miesiąc Fotografii w Krakowie 2019: Przegląd Portfolio

Przegląd Portfolio to wydarzenie idealne dla tych, którzy chcieliby zaprezentować swoje prace pięciu cenionym wybranym recenzentom i porozmawiać na ich temat w cztery oczy. Udział w Przeglądzie jest dla artystów szansą na nawiązanie cennych kontaktów, które w przyszłości mogą zaowocować współpracą. Co roku do Przeglądu Portfolio zgłasza się około setki kandydatów, spośród których najlepsza trzydziestka zostaje zaproszona do udziału w wydarzeniu.

Miesiąc Fotografii w Krakowie 2019: #showOFFpower

Jak zawsze podczas Miesiąca Fotografii w Krakowie nie zabraknie utalentowanych debiutantów. Już po raz jedenasty w ramach Sekcji ShowOFF zostaną zaprezentowane prace młodych twórców wyłonionych w drodze otwartego konkursu. To tu debiutowali między innymi Diana Lelonek, Michał Łuczak czy Terje Abusdal – artyści, którzy obecnie święcą triumfy na międzynarodowej scenie artystycznej. W tym roku szansę na pokazanie swojego talentu dostali Henri Airo, Tatiana Bondareva, Mikhail Bushkov, Jan Jurczak, Gregor Kallina, Michał Patycki, Zosia Promińska oraz Florian Spring. Ośmiu laureatów pracuje nad ostatecznym kształtem wystaw pod okiem uznanych specjalistów, Moniki Szewczyk-Wittek, Michała Szlagi, Margi Rotteveel i Łukasza Rusznicy. Ich prace zobaczymy już pod koniec maja w przestrzeni Tytano.

Miesiąc Fotografii w Krakowie 2019: wydarzenia towarzyszące

Festiwal to dziesiątki wydarzeń towarzyszących: spotkań, dyskusji, warsztatów i imprez, które przeważnie odbywać się będą w okolicach weekendu otwarcia (24–26.05) oraz weekendu Przeglądu Portfolio (31.05–02.06). Podczas Miesiąca Fotografii w Krakowie 2019 możemy między innymi wziąć udział w oprowadzaniu po wystawach, wybrać się na warsztaty z Anną Orłowską, odwiedzić Dom Norymberski i porozmawiać ze Stefanie Moshammer, a w naszym Centrum Festiwalowym podyskutować o najnowszych fotograficznych publikacjach. To też kolejna gościnna odsłona Wszyscy Jesteśmy Fotografami w Krakowie oraz możliwość wzięcia udziału w Paperlust Photobook Fest – zaprzyjaźnionym festiwalu photobooków, który zagości w jednej z festiwalowych przestrzeni. Szczegółowy harmonogram wydarzeń towarzyszących już wkrótce będzie dostępny pod adresem www.photomonth.com

Miesiąc Fotografii w Krakowie 2019: Let’s Fringe

Już po raz siódmy równolegle z Miesiącem Fotografii w Krakowie odbędzie się Krakow Photo Fringe – wydarzenie, które co roku opanowuje całą Małopolskę. KPF pełni funkcję ogólnodostępnej, demokratycznej platformy, na której twórcy i pasjonaci fotografii mogą zaprezentować swoje prace szerokiej publiczności. Bogaty program KPF tworzą zarówno znani i docenieni artyści, jak i młodzi, często debiutujący twórcy.

Miesiąc Fotografii w Krakowie 2019: daty festiwalu

Na wszystkie wystawy i wydarzenia organizatorzy festiwalu zapraszają od 24 maja do 23 czerwca 2019 roku do Krakowa. Magazyn ELLE MAN jest patronem medialnym wydarzenia. 

Więcej informacji o wydarzeniu znajdziesz na stronie photomonth.com.