Christo zmarł w niedzielę 31 maja w swoim domu w Nowym Jorku. Mimo iż artysta urodził się i początkowo studiował na kierunkach artystycznych w Bułgarii, to jednak zdecydował się na wyjechanie z kraju. Wiedzę i umiejętności zdobywał na uczelniach w Pradze i w Wiedniu. Później zamieszkał w Paryżu, stając się bezpaństwowcem.

Christo – co tworzył?

Urodzony 13 czerwca 1935 roku Christo na początku tworzył m.in. portrety, co stało się jego źródłem utrzymania i pozwalało mu sfinansować swoje prace. Przez większą część swoje kariery współpracował z żoną Jeanne-Claude Denat de Guillebon. Para zrealizowała 23 duże projekty publiczne. Wspólnie pracowali nad swoimi pomysłami, po których Christo tworzył rysunki i modele, podczas gdy Jeanne-Claud zajmowała się logistyką. Choć na początku prace były przypisywane Christo, to od 1994 roku zaczęto stosować nazwę „Christo i Jeanne-Claude”.

Swoją pierwszą pracę stworzyli w 1961 roku, trzy lata po poznaniu się w Paryżu. Była to instalacja w dokach w Kolonii w Niemczech, składająca się z bębnów olejowych pokrytych brezentem. Jednak Christo wraz z żoną najbardziej zasłynęli z monumentalnych dzieł. Żeby wymienić je wszystkie, trzeba byłoby napisać duży esej, ale warto wspomnieć o wybranych osiągnięciach.

W 1972 roku stworzyli swoją pierwszą wielką instalację w Stanach Zjednoczonych, czyli 200-metrową kurtynę w poprzek kanionu w Kolorado, która wyglądała jak zapora z materiału. W 1982 roku otoczyli 11 wysepek na Florydzie różowym materiałem, trzy lata później okryli materiałem słynny paryski most Pont Neuf, w 1991 roku wznieśli 3100 gigantycznych parasoli w Stanach Zjednoczonych i Japonii, a w 1995 roku opakowali srebrnym płótnem budynek Reichstagu.

W 2005 roku pochwalili się gigantycznym dziełem sztuki nowoczesnej, czyli pomarańczowymi bramami, które stanęły w parkowych alejkach Nowego Jorku na długości ok. 37 km. Christo tworzył projekty także po śmierci żony, która zmarła w 2009 roku. Cztery lata temu pokazał światu pływające mury na włoskim jeziorze Iseo. Przez 16 dni na jeziorze znajdowało się 220 tys. kostek polietylenowych, co sprawiało wrażenie złotych ścieżek.

Ostatnim dziełem Christo było opakowanie Łuku Triumfalnego w Paryżu. W komunikacie o jego śmierci napisano, że projekt ten będzie kontynuowany i wejdzie w życie w tym roku.

ELLE MAN POLECA: 5 najsłynniejszych dzieł Ulaya

ZOBACZ: Kendall Jenner topless w sesji twórcy słynnego banana na ścianie z wystawy Art Basel w Miami

CZYTAJ: Tych stylizacji nie da się zapomnieć! Najbardziej kontrowersyjne ubrania z pokazów mody męskiej