Camerimage to wyjątkowe wydarzenie na mapie polskich festiwali filmowych. Każdego roku zaskakuje bogatym programem wydarzeń towarzyszących oraz doskonałą selekcją filmową. Nagrody odbierają tam osobistości branży zapraszane z różnych zakątków świata. Już sama nazwa nawiązuje do tematyki imprezy, gdyż Camerimage jest festiwalem sztuki autorów zdjęć filmowych. Tym samym wyraźnie zaznacza, że świat wykreowany na ekranie jest zasługą nie tylko reżysera i aktorów, ale również operatora.

Tegoroczna edycja rozpoczęła się w sobotę i trwać będzie przez okrągły tydzień. Zakończy ją wyjątkowa gala rozdania nagród. Wyjątkowa, ponieważ gościć będzie znany hollywoodzki tandem – Quentina Tarantino i Roberta Richardsona. Festiwal Camerimage zdążył już odwiedzić Danny DeVito, który w ramach ceremonii otwarcia na scenie CKK Jordanki odebrał nagrodę za szczególną wrażliwość wizualną.

Oprócz DeVito nagrody za całokształt twórczości odebrali czeska reżyser i producentka filmów dokumentalnych Helena Trestikova i angielski reżyser Peter Greenaway („Kontrakt rysownika”, „8 i pół kobiety”, „Pillow Book”).

ZOBACZ TEŻ: Quentin Tarantino pojawi się w Polsce! Gdzie i kiedy zobaczymy reżysera?

Siedmiodniowy program oferuje nie tylko głośne premiery na tak zwanej sali głównej. Wśród nich są m.in. „Dwóch papieży” z Anthonym Hopkinsem czy „Malowany ptak” Vladimira Smutnego (adaptacja powieści Jerzego Kosińskiego). Widzowie mogli już zobaczyć chociażby „Irlandczyka” Martina Scorsesego i „Oficera i szpiega” Romana Polańskiego. Podczas festiwalu można obejrzeć także blok konkursowy wideoklipów i pilotów seriali, pokazy filmów dokumentalnych oraz wziąć udział w seminariach tematycznych. Dla festiwalowiczów przygotowano również nietuzinkową wystawę „ARTUUM MOBILE: ŚWIAT SASKII BODDEKE & PETERA GREENAWAYA”.

Zaskoczeniem tegorocznej edycji jest powrót festiwalu do Torunia po 20 latach prężnej działalności w sąsiedzkiej Bydgoszczy. Zaangażowano cztery obiekty ściśle związane z kulturą i sztuką,  również w swojej codziennej działalności.