Pandemia Covid-19 nie tylko zamknęła nas w domach, ale też przykuła do ekranów laptopów. Starając się zachować pozory normalności przenieśliśmy większość naszych aktywności do sieci. Za pomocą internetu spotykamy się z rodzinami i znajomymi, zamawiamy jedzenie z ulubionych restauracji, pracujemy, a także uczymy się. W ostatnich dniach do wiadomości została podana informacja, że jedna z najbardziej prestiżowych uczelni wyższych w Europie Cambridge University zastanawia się na przedłużeniem okresu nauczania online.

Wykłady tylko w sieci

Cambridge University jest pierwszą uczelnią w Europie, która potwierdziła, że wszystkie wykłady w nadchodzącym roku akademickim 2020/2021 zostaną przeniesione do internetu. Jednocześnie pojawiła się informacja, że uczelnia nie wyklucza prowadzenia innych zajęć bezpośrednio na terenie kampusu, jednak tylko wtedy, jeśli możliwe będzie utrzymanie zasad bezpieczeństwa i dystansu. Oznacza to, że studenci będą przebywać na terenie uczelni tylko w momentach pracy przy projektach wymagających specjalnych pomieszczeń lub sprzętu.

Jak stwierdził rektor uczelni: „Uniwersytet cały czas jest w procesie adaptacji do nowych warunków spowodowanych epidemią Covid-19. W związku z tym, że zalecenia zachowywania społecznego dystansu zostana najprawdopodobniej podtrzymane, władze uczelni zdecydowały się na przeniesienie wszystkich wykładów w kolejnym roku akademickim do sieci”. 

Przypomnijmy, że Cambridge University zamknęło się w połowie marca, a wszystkie tegoroczne egzaminy odbędą się za pośrednictwem internetu. Spekuluje się, że uczelnie będą rozważały wprowadzenie internetowych wykładów na stałe, co nie tylko zwiększyłoby poziom bezpieczeństwa studentów, ale też odciążyło wykładowców.