Jest wiele konfiguracji i połączeń smakowych. W obecnych czasach nie ma najmniejszego problemu, aby spróbować smaków z innej części świata praktycznie nie wychodząc z domu. Po pierwsze dostępność produktów spożywczych jest bardzo duża i nie ma problemu, żeby samemu przygotować danie pochodzące np. z Ameryki Południowej, a po drugie można po prostu zamówić coś z restauracji, których różnorodność jest równie spora. Każdy znajdzie coś dla siebie, zarówno zwolennicy ostrych lub słonych potraw albo ci, którzy wolą jedzenie w słodkim wydaniu.

Natomiast w kontekście alkoholu najpopularniejszym połączeniem jest smak słodki i kwaśny. Większość napojów w sklepach i nie tylko opiera się na właśnie tej kolaboracji. Herbata, którą Polacy piją każdego dnia bardzo często jest doprawiana cukrem i cytryną. Jest to po prostu smaczne. Na takim właśnie połączeniu bazuje tytułowa Caipirinha. Więcej na temat tego koktajlu przeczytacie poniżej.

Caipirinha drink

Caipirinha (czytaj kajpirinia) to klasyczny koktajl alkoholowy pochodzący z Brazylii. Jest on robiony na bazie Cachacy, czyli narodowego alkoholu Brazylijczyków robionego z trzciny cukrowej. Po portugalsku słowo ,,caipira” oznacza chłop, (ponieważ głównie panowie niegdyś popijali ten trunek), natomiast końcówka nazwy drinka ,,inha” to często używane w kraju karnawału zdrobnienie, zwykle oznaczające coś słodkiego.

Skąd właściwie wziął się ten trunek? Pierwsza receptura przysmaku z Ameryki Południowej pochodzi z 1865 roku. Istnieje historia, która mówi, że pito go w czasach epidemii cholery w Brazylii w celach zapobiegawczych, ponieważ spożywanie wody bez ,,ulepszaczy” było przez mieszkańców w tamtym czasie zakazane. Obawiano się, że taka woda przenosi dodatkowe bakterie.  

Jest również teoria o chłopach pracujących przy uprawach trzciny cukrowej, którzy po pracy raczyli się Cachacą i zagryzali ją limonką. Jednak brakowało im słodyczy w tym wszystkim stąd wziął się kolejny składnik mieszanki, czyli cukier z trzciny cukrowej, którą uprawiali.

Dodatkowo w związku z wysokimi temperaturami w ich kraju, strudzeni pracą rolnicy zaczęli dodawać lodu do swoich napojów alkoholowych w celu schłodzenia się po pracy.. Być może jedna i druga historia jest prawdziwa.. Cieszy fakt, że do dzisiaj ten przepis przetrwał i mimo swojej prostoty potrafi zaspokoić niejedne kubki smakowe.

Jak zrobić caipirinhe?

Tak duża popularność caipirinhi na całym świecie jest spowodowana kilkom czynnikami. Pierwszy to na pewno fakt, że jego bazą jest cachaca, co czyni go wyjątkowym, ponieważ drinków na bazie cachacy poza tym nie ma praktycznie wcale. Kolejne czynniki to prostota wykonania oraz to, że jego składniki są tanie. Do zrobienia tego słodko - kwaśnego koktajlu nie potrzeba praktycznie żadnego konkretnego sprzętu. W tym przypadku nie używa się ani blendera, ani shakera. W barmańskich warunkach używa się madlera do ugniatania limonki i cukru, natomiast można go zastąpić czymkolwiek, nawet łyżką, co pozwoli ugnieść zawartość szklanki.

Najlepsza do podawania tego koktajlu będzie niska szklanka. Kruszony lód, który zawiera receptura brazylijskiego trunku, śmiało można przygotować z kostek lodu za pomocą czystej ścierki i tłuczka do kotletów.

Jeżeli chodzi o dostępność Cachacy to jest ona w polskich sklepach coraz większa, a w dobie zakupów przez internet ten element nie stanowi większego problemu. Jeżeli natomiast coś powstrzymało cię w zakupie cachacy, jest na to recepta. Istnieje popularna w Polsce odmiana drinka caipirinha, a mianowicie caipiroska. Różnica polega na alkoholu, który jest w koktajlu zawarty. W tym przypadku jest nim czysta wódka, która jest dostępna praktycznie w każdym sklepie.

Caipirinha - przepis

Kiedyś napój klasy robotniczej w kraju samby, dzisiaj słynny koktajl klasyczny serwowany w większości barów i pubów na całym świecie. Historia piękna i prosta podobnie jak przepis, a jak dokładnie on wygląda przedstawiamy poniżej.

Składniki:

  • cachaca 40 ml,
  • 3-4 cząstki świeżej limonki,
  • 2-3 łyżeczki cukru trzcinowego,
  • kruszony lód.

Sposób przygotowania:

W niskiej szklance należy umieścić cząstki limonki i cukier trzcinowy. Następnie za pomocą madlera lub łyżki rozgnieść limonkę, tak aby puściła soki i cytrusowy aromat ze skórki. Kolejnym krokiem jest wlanie alkoholu, dodanie kruszonego lodu i wymieszanie.

Gdy już drink jest dobrze wymieszany należy uzupełnić szklankę kruszonym lodem, tworząc tzw. delikatny kopiec. Formą dekoracji będzie cząstka limonki wycięta w ,,łódeczkę” i umieszczona bezpośrednio na lodzie oraz posypanie drinka szczyptą cukru trzcinowego. Przecinając klasyczną rurkę do drinka otrzymasz się dwie krótkie, które świetnie będą komponowały się w niskim szkle i ułatwią spożywanie przepysznej caipirinhi. Smacznego!