Co to jest crossfit i na czym polega? 

Dla jednych dyscyplina sportu, dla drugich styl życia. Nieważne, do której grupy należymy, jedno jest pewne – crossfit to aktualnie jedna z najchętniej uprawianych form treningów. Jeszcze kilkanaście lat temu pojęcie „crossfit” było mało popularne, dzisiaj jest powszechnie znane. Świadczy o tym chociażby coraz większe grono entuzjastów tej aktywności ruchowej, a co za tym idzie błyskawicznie rosnąca liczba boksów treningowych (pierwszy klub nad Wisłą powstał w 2012 roku we Wrocławiu – mowa o CrossFit Mjollnir). To dobra okazja, by zadać sobie pytanie: skąd ten fenomen? Po głębszej analizie odpowiedź może nasunąć się sama i jest w dodatku o wiele prostsza niż moglibyście się spodziewać. 

 

Trudno o inną dyscyplinę sportu, która tak jak crossfit, angażuje niemal wszystkie mięśnie ciała – począwszy od pleców, klatki piersiowej, poprzez brzuch, ręce, nogi, na pośladkach kończąc. A co za tym idzie, trudno o drugą taką aktywność fizyczną, która zgodnie z twierdzeniem Grega Glassman, twórcy crossfitu, udoskonali 10 najważniejszych cech motorycznych człowieka. Mowa o wydolności naczyniowo-oddechowej, wytrzymałości, sile, elastyczności, mocy, prędkości, koordynacji, zwinności, precyzji ruchu i równowadze. Wszystko za sprawą bardzo bogatej bazy ćwiczeń. Pompki, przysiady, brzuszki, podciągnięcia na drążku czy skoki na skakance – to zaledwie część z nich. 

Chciałem treningiem zaatakować całe ciało. Szukałem różnorodności, zmienności i dynamiki ćwiczeń. CrossFit to dużo więcej niż siła. To szybkość, sprawność, mobilność i ciągle zwiększająca się odporność psychiczna. Zacząłem ćwiczyć w wymiarze sportowym, nie będąc sportowcem. To specyfika CrossFitu. Stajesz się zawodnikiem. To fascynujące. 
 

Piotr „Glaca” Mohamed, wokalista Sweet Noise. 

O tym, czy crossfit to aktywność dla nas, najłatwiej przekonać się przychodząc po prostu na bezpłatne zajęcia INTRO dla osób, które pragną rozpocząć swoją przygodę z tą dyscypliną. Jak sama nazwa wskazuje, licencjonowani trenerzy omawiają na nich podstawowe ruchy, przekazują wiedzę teoretyczną, a także dzielą się własnymi radami i przemyśleniami. Dlatego nie zwlekaj i już teraz zlokalizuj najbliższy boks w swojej okolicy. Nie pożałujesz! 

Sprawdź: Crossfit dla początkujących: jak zacząć? Plan treningowy na start

Jak dobrać buty treningowe na crossfit?

Jeżeli wybierasz się na trening, sprawdź najpierw, czy masz do tego odpowiednie buty. Bowiem niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę ze sportem czy aspirujesz do bycia zawodowcem, dobrze dopasowane obuwie to podstawa. Co więcej, to klucz do sukcesu, co zapewne potwierdzi każdy coach. Jakie zatem powinny być idealne buty na crossfit? Tak jak w przypadku obuwia na tenis lub do biegania, mają przede wszystkim zapewnić komfort i chronić przed niechcianymi urazami, o które nietrudno ze względu na dużą intensywność. 

Buty na crossfit / fot. Getty Images

Przy zakupie butów na crossfit warto zatem zwrócić uwagę na każdy, nawet najmniejszy detal, aby uchronić się przed kontuzją. Kluczowa w wyborze obuwia sportowego zazwyczaj okazuje się podeszwa i tak jest również w tym przypadku. Na dzień dobry można wyeliminować modele z cienką podeszwą, które narobiłby więcej szkód niż pożytku. Gdyż nie zabezpieczają one stopy i nie zapewniają wystarczającej amortyzacji. Wówczas trening zamiast przyjemnością staje się męką. Aby tego uniknąć, szukajmy obuwia z twardszą, a co za tym idzie nieco stabilniejszą podeszwą. 

Długość to kolejny dość ważny aspekt, jeśli chodzi o wybór obuwia na crossfit. Zaleca się, by tego rodzaju obuwie było o pół rozmiaru większe niż zazwyczaj. Wynika to z faktu, że podczas intensywnego wysiłku fizycznego stopy lekko puchną. Wtedy kilka centymetrów luzu mogą okazać się zbawienne. Warto jednak pamiętać, że obuwie nie może być zbyt luźne. Nadmiar wolnego miejsca przyniesie odwrotne skutki. Jeżeli natomiast zastanawiasz się nad wysokością, to ta powinna kończyć się nad kostką. Dłuższe obuwie będzie ograniczać mobilności stawu skokowego.

Last but not least, czyli materiał. Aby uniknąć obtarć i pęcherzy, wybierajmy obuwie wykonane z tkaniny siateczkowej o właściwościach oddychających. Pamiętajmy, że materiał nie może być jednak zbyt lekki, ponieważ po jakimś czasie używania takich butów ulegają one przetarciu lub rozdarciu.

Buty na crossfit – jaki model wybrać?

Rosnący popyt na profesjonalne buty do crossfitu, poskutkował tym, że na rynku dostępnych jest coraz więcej modeli, które spełniają warunki obuwia idealnego. Największą popularnością cieszą się te sygnowane logo Nike (seria Nike Mecton, Nike Romaleosi) i marki Reebok (seria Reebok Crossfit Speed, Reebok Crossfit Nano), która jest mocno związana z crossfitową społecznością. Trenerzy i zawodnicy doceniają je nie tylko za niezwykły design, ale także wysoką jakość wykonania i dobór najlepszych materiałów. 

Warto zauważyć, że popularne wśród osób trenujących crossfit są także buty do podnoszenia ciężarów. Niektórzy crossfiterzy, kiedy trening dnia, czyli tzw. WOD (ang. workout of the day) składa się tylko i wyłącznie z ćwiczeń ze sztangą, zmieniają obuwie stricte crossfitowe na ciężarowe. Swoje serie ma w kolekcji m.in. Adidas – Adidas Powerlift oraz wspomniany już Reebok – Reebok Lifter. 

Czytaj też: Jak podnieść poziom testosteronu? Dieta, produkty i ćwiczenia, które wpłyną na wzrost testosteronu u mężczyzn

Redakcja poleca: