Gdyby zapytać dziesięciu losowych mężczyzn na ulicy o to, jaki rodzaj obuwia najbardziej kojarzy im się z okresem letnim, to ogromna większość (jeśli nie wszyscy) odpowie „klapki” lub „sandały”. I choć trudno odmówić takim odpowiedziom słuszności, to na tych dwóch rodzajach katalog letniego obuwia dla facetów się nie kończy. Zarówno klapki, jak i sandały to buty, które wbrew powszechnemu mniemaniu sprawdzają się w bardzo niewielu sytuacjach – te pierwsze co najwyżej w stylizacjach bardzo nieformalnych, a te drugie na plaży lub basenie.

A co w sytuacji, gdy podczas letnich miesięcy musimy (lub po prostu chcemy) wyglądać dobrze, a jednocześnie zależy nam na tym, aby zapewnić swoim stopom odpowiedni poziom wygody? Oto kilka propozycji męskich butów na lato, które dobrze się sprawdzą zarówno w stylizacjach typowo casualowych, jak i tych o wyższym stopniu formalności.

Espadryle

Na pierwszy rzut oka wyglądają jak typowe tenisówki, ale wyróżnia je jeden, bardzo charakterystyczny detal: podeszwa najczęściej wykonana jest ze sznurka (choć nie jest to reguła, bo niektóre modele posiadają podeszwę zrobioną np. z juty). Łączy się ona z materiałową cholewką, najczęściej występującą w typowo letnich, pastelowych kolorach. Espadryle są dostępne w różnych wariantach: można wybierać wśród modeli sznurowanych lub wsuwanych, a choć ogromna większość z nich to buty materiałowe, to da się znaleźć również takie z cholewką wykonaną z zamszu.

Espadryle męskie – z czym je nosić?

Espadryle to buty na tyle uniwersalne, że mogą być elementem praktycznie każdej letniej stylizacji. Te ze sznurowadłami doskonale sprawdzą się w zestawach bardziej casualowych, składających się na przykład z bawełnianych lub lnianych szortów i koszuli. Te wsuwane będą pasować do stylizacji o nieco wyższym (choć bez przesady) stopniu formalności – można je założyć na przykład do lnianego garnituru lub chinosów i białej koszuli.

Loafersy i mokasyny

To dwa rodzaje butów, które często są ze sobą mylone – przyjęło się, że loafersy zazwyczaj określa się mianem mokasynów. To błąd – buty te, choć na pierwszy rzut oka wyglądają podobnie, różnią się pod względem sposobu wykonania. Loafersy powstają jak większość butów: najpierw szyje się cholewkę, a następnie doszywa (lub dokleja) do niej podeszwę i obcas. W przypadku mokasynów jest odwrotnie: podeszwę wywija się do góry, płat skóry na podbiciu, który tworzy górną część cholewki. Szew łączący obie części jest szwem zewnętrznym i jest najbardziej charakterystycznym wyróżnikiem mokasynów. Zarówno loafersy, jak i mokasyny to jedne z najlepszych wyborów, jeśli chodzi o męskie buty na lato. Zakłada się je na gołe stopy i w zależności od materiału, z jakiego zostały wykonane można je połączyć ze stylizacjami o różnych stopniach formalności.

Loafersy i mokasyny – do czego pasują?

Najkrótsza odpowiedź brzmi: to zależy, bo same loafersy można podzielić na kilka kategorii. Jednym z najpopularniejszych są tzw. penny loafers, czyli z poprzecznym paskiem na wysokości podbicia z otworem pośrodku. Oprócz nich wyróżniamy między innymi tassel loafers (na podbiciu mają ozdobne frędzle, czyli chwosty), które są bardzo popularne we Włoszech oraz gucci loafers z charakterystycznym metalowym elementem na podbiciu, wprowadzonym w 1960 roku przez wspomnianą markę. Można też spotkać loafersy z czarnej skóry i ozdobną kokardą, które mocno upodabniają je do eskarpinów. Biorąc pod uwagę wygląd materiału, z którego zostały wykonane, loafersy można założyć praktycznie do wszystkiego – sprawdzą się zarówno w zestawach casualowych, jak i smart casualowych i formalnych.

Sneakersy z siateczki

Lato oczywiście nie oznacza konieczności rezygnacji z butów typowo sportowych. Od kilku sezonów praktycznie każdy wiodący producent sneakersów ma w swojej ofercie model, który łączy w sobie podeszwę wykonaną z elastycznej pianki z cholewką z siateczki. W przypadku Nike będą to przede wszystkim modele bazujące na niezwykle popularnych kilka lat temu Roshe Run, a jeśli ktoś preferuje produkty Adidasa, to powinien zwrócić uwagę na model ZX Flux. Na tym jednak możliwości się nie kończą, bo swoje warianty oparte na tym samym pomyśle mają między innymi Reebok i New Balance.

Sneakersy letnie – z czym je nosić?

Tutaj sytuacja jest prosta – mamy do czynienia z butami sportowymi, a więc w grę wchodzą wyłącznie casualowe stylizacje.

Boat shoes

Boat shoes, czyli inaczej buty żeglarskie to w zasadzie odmiana mokasynów lub loafersów, ale na tyle ciekawa, że zdecydowaliśmy się poświęcić im osobny akapit. To buty wsuwane, które wyróżniają się przede wszystkim dwiema rzeczami: białą, kauczukową podeszwą (taką, która nie pozostawia śladów na pokładzie łodzi) oraz skórzanymi rzemieniami oplatającymi but, co miało zapewniać większą stabilność. Ich stylowy wygląd sprawił, że przedarły się do mainstreamu i są chętnie wybierane przez mężczyzn jako buty na lato – nawet jeśli ich użytkownik nie ma zamiaru poświęcać urlopu na żeglowanie.

Buty żeglarskie – do czego pasują?

Do zestawów bardziej formalnych raczej butów żeglarskich nie założymy, ale świetnie sprawdzą się one w bardziej casualowych stylizacjach – na przykład takich, w których pojawią się lniane szorty lub chinosy oraz koszulka lub koszulka polo.