W ogromnej większości przypadków używane buty będą miały mniejszą wartość przy sprzedaży niż nowe. Doskonale wie o tym choćby Nike – firma niedawno wprowadziła w życie program o nazwie Nike Refurbished, w ramach którego oferuje klientom lekko używane buty po niższych niż pierwotne cenach. Sytuacja oczywiście ulega zmianie wówczas, gdy buty miała na sobie znana osoba.

Dlaczego te buty są wyceniane tak wysoko?

Tak właśnie jest w przypadku bohaterów niniejszego tekstu, choć na ich cenę składa się kilka czynników. Przede wszystkim mamy do czynienia z butami Kanye Westa – nie tylko dlatego, że chodzi o Yeezy (chociaż rzecz jasna też). Ten konkretny model jest unikatowy, ponieważ był noszony przez samego Kanye i to jeszcze zanim sygnowane jego pseudonimem sneakersy trafiły do otwartej sprzedaży (stąd określenie Nike Air Yeezy 1 Prototype). Już to znacznie winduje ich cenę, ale do tego dochodzi jeszcze jedna kwestia – w tych konkretnych butach West wystąpił na ceremonii rozdania nagród Grammy w 2008 roku. Wykonał wówczas jeden ze swoich największych hitów, czyli „Stronger” pochodzący z albumu „Graduation” z 2007 roku.

Buty zostaną sprzedane na aukcji organizowanej przez Sotheby’s. Przedstawiciel domu aukcyjnego wypowiedział się o nich następująco:

Ta para ma kluczowe znaczenie dla rozwoju franczyzy Yeezy, która stała się jedną z najważniejszych marek sneakersowych i lifestyle'owych w historii. Te buty, które zadebiutowały na scenie na Grammy w 2008 roku, wywołały poruszenie w społeczności fanów sneakersów, gdy ludzie próbowali zidentyfikować tajemniczą parę. Potem byliśmy świadkami współpracy między Kanye i Nike, a następnie z adidasem. Cieszymy się, że możemy je pokazać na wystawie w Hong Kongu.

Najdroższe sneakersy w historii

Sotheby’s twierdzi, że należące niegdyś do Kanye Westa buty zostaną sprzedane za kwotę przekraczającą milion dolarów. Jeśli rzeczywiście tak się stanie, zyskają miano najdroższych sneakersów w historii. Obecnie należy ono do Air Jordanów 1 „Shattered Backboard” z 1985 roku. Buty te należały w przeszłości do Michaela Jordana, a ten miał je na sobie podczas jednego z najbardziej charakterystycznych momentów swojej kariery – gdy po jego wsadzie zniszczona została znajdująca się za koszem tablica. Zostały one sprzedane w 2020 roku za 615 tysięcy dolarów.

Warto przy tym wspomnieć o jeszcze jednych butach, które jednak należy traktować raczej w kategorii dzieła sztuki. Mowa o Solid Gold OVO x Air Jordan. Sneakersy zostały stworzone przez amerykańskiego artystę Matthew Sennę, który pokrył warstwą złota klasyczne Jordany. Efekt imponujący, ale mający wpływ na użyteczność – po takim zabiegu każdy z butów ważył ponad 22 kilogramy. Oba z nich trafiły w ręce piosenkarza Drake’a, który zapłacił za nie 2 miliony dolarów.