Polska Stacja Polarna imienia Henryka Arctowskiego, która ma powstać na Antarktydzie, naprawdę robi wrażenie. I to nie małe! A zachwycać zaczyna już z wewnątrz – stacja wygląda bowiem jak olbrzymi, złoty statek kosmiczny.  Dzięki prefabrykowanej konstrukcji budowa stacji ma być znacznie łatwiejsza, niżli jeśli miałaby być ona budowana od podstaw na śnieżnym kontynencie. Zastosowanie specjalnych materiałów ma też sprawić, że polska stacja będzie odporna na trudne warunki pogodowe panujące na miejscu. Konstrukcja budynku zostanie wykonana z drewna i przykryta panelami ze stopu miedzi i aluminium w kolorze jasnego złota.

Polska Stacja Polarna imienia Henryka Arctowskiego - wnętrza

Nie tylko konstrukcja stacji robi jednak wrażenie, lecz także to, co zaplanowano w jej wnętrzu. W środku będzie mogło bowiem zamieszkać 29 osób, do dyspozycji których będą  laboratoria, sala wykładowa a także część nieco bardziej prywatna – w tym kabiny mieszkaniowe, siłownia, sauna, biblioteka i przestrzeń socjalna. Na fanów ogrodnictwa będzie czekała zaś szklarnia, w której pracownicy stacji będą mogli sami uprawiać rośliny.

Polska Stacja Polarna imienia Henryka Arctowskiego - design

Pracownia Kuryłowicz&Associates, która wykonała projekt stacji, nie kryje, że inspiracją do stworzenia takiego właśnie projektu były wnętrza statków, co znajduje z resztą swoje odzwierciedlenie w zaplanowanym wystroju głównych przestrzeni stacji. Prym ma wieść w nich drewno, co ma uczynić wnętrza znacznie bardziej przytulnymi. Panoramiczne okna mają zaś za zadanie zapewnić widok na tutejszy krajobraz. No i oczywiście umożliwić obserwacje naukowe, wokół których będzie kręciło się życie mieszkańców stacji.

Budowa całej konstrukcji ma zająć około 3 miesiące. Jej elementy przypłyną na Wyspę Króla Jerzego gotowe do montażu. Nie kryjemy, że już czekamy na zaproszenie do Polskiej Stacji Polarnej na Antarktydzie. A niech stracimy - może być nawet latem!

Zdjęcia Polskiej Stacji Polarnej imienia Henryka Arctowskiego na Antarktydzie znajdziecie w naszej GALERII--->