Pomysły skolonizowania kosmosu nie są oczywiście niczym nowym – już twórcy literatury science fiction kilkadziesiąt lat temu fantazjowali na temat podróży międzygwiezdnych i osiedlania się ludzi na innych planetach. Te rzeczy nadal muszą – przynajmniej na razie – pozostać w sferze marzeń, ale wygląda na to, że już niebawem kosmiczna turystyka stanie się dostępna dla każdego. Jeśli rzecz jasna będzie dysponował odpowiednio grubym portfelem.

Jak będzie wyglądał kosmiczny hotel?

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, już za kilka lat ludzie będą mogli korzystać z dobrodziejstw pierwszego w historii kosmicznego hotelu. Firma Orbital Assembly Corporation zapowiedziała wcielenie w życie projektu o nazwie Voyager. Zakłada on wybudowanie na niskiej orbicie okołoziemskiej stacji kosmicznej, która pełniłaby funkcje turystyczne. Całość ma mieć kształt pierścienia o średnicy około 200 metrów, a dzięki sile ośrodkowej w jej wnętrzu ma oddziaływać grawitacja. Oczywiście nie tak silna, jak na Ziemi – plany mówią o sile przyciągania podobnej do tej panującej na Księżycu.

Firma zapowiada, że Voyager będzie mógł jednocześnie przyjąć do 400 gości. Na kosmicznych turystów ma czekać szereg atrakcji znanych z dużych statków wycieczkowych, w tym między innymi restauracje, punkty widokowe, kina, bary, biblioteki czy nawet siłownie. Firma planuje przeznaczyć część pomieszczeń na potrzeby agencji kosmicznych, którzy mogliby lokować w nich swoich pracowników.

Budowa kosmicznego hotelu

Całe przedsięwzięcie brzmi ambitnie i jego realizacja z pewnością nie będzie łatwa. Orbital Assembly Corporation, że nie jest to zadanie całkowicie karkołomne i ma szereg pomysłów na jego ukończenie. Pierwszym etapem ma być zbudowanie mniejszego (średnica około 60 metrów) prototypu stacji. Większość jego elementów powstanie na Ziemi, a umieszczenie modułów na orbicie oraz ich połączenie ma być swoistą wisienką na torcie i potrwać zaledwie kilka dni. Budową stacji ma się zająć specjalnie stworzony do tego zadania robot o nazwie Structure Truss Assembly Robot. Inżynierowie na Ziemi będą mogli kontrolować pracę STARa za pomocą kamer umieszczonych na pokładzie specjalnego drona, który będzie nadzorował proces budowy.

Firma zapowiada, że budowa kosmicznego hotelu ruszy w 2025 roku.