Brytyjskie seriale kryminalne

Nie tylko amerykanie potrafią nakręcić serial, który ogląda się z zapartym tchem. Brytyjskie seriale kryminalne charakteryzują się niezwykle interesującą fabułą, która sprawia, że na każdy kolejny odcinek czeka się z niecierpliwością. 

Peaky Blinders

Gangsterskie seriale zwykle opowiadają historię słynnych mafijnych bossów, o których słyszał cały świat. "Peaky Blinders" zdecydowanie wyróżnia się na tle przewidywalnych i schematycznych produkcji.

Serial opowiada historię Thomasa Shelby'ego, który po I wojnie światowej wraca wraz z braćmi do rodzinnego Birmingham. Szybko okazuje się, że panująca na ulicach robotniczego miasta rzeczywistość niewiele różni się od wojennego frontu. Rodzina znów musi chwycić za broń, tym razem żeby przetrwać i wyrwać się ze społecznego rynsztoku. Tak powstaje gang Peaky Blinders.

W serialu nie brakuje wciągającej fabuły i niespodziewanych zwrotów akcji. Na szczególną uwagę zasługuje też specyficzny klimat lat 20. Hitowy serial Stevena Knighta można obejrzeć na platformie Netflix.

Sherlock

Postać Sherlocka Holmesa wielokrotnie pojawiała się na małym i wielkim ekranie. O ile nie każda produkcja traktująca o przygodach najsłynniejszego detektywa spotkała się z pozytywnym odbiorem, to o brytyjskim serialu "Sherlock" można powiedzieć bardzo dużo dobrego. 

Co czyni ten serial wyjątkowym? Czas akcji. Twórcy "wyrwali" postać słynnego śledczego z XIX wieku i przenieśli ją do czasów współczesnych. Holmes (w rolę głównego bohatera wcielił się Benedict Cumberbatch) jest wyjątkowo bystrym detektywem, mieszkającym w XXI-wiecznym Londynie. Wraz z doktorem Johnem Watsonem pomaga policji w wyjaśnianiu najbardziej złożonych zagadek kryminalnych, z którymi, nazywając rzeczy po imieniu, stróże prawa nie mogą sobie poradzić. Holmes zawsze posługuje się niekonwencjonalnymi metodami dedukcji, dzięki czemu skutecznie dociera do sedna sprawy i demaskuje rabusiów, oszustów oraz seryjnych morderców.

Świetny serial autorstwa Stevena Moffata i Marka Gatissa można obejrzeć na platformie Netflix.  

Luther

"Luther" to kolejny doskonały serial traktujący o angielskim detektywie. Postać tytułowego bohatera jest jednak przeciwieństwem tego, co reprezentuje Sherlock Holmes. Inteligentny i całkowicie oddany swojej pracy śledczy słynie z tego, że rozwiązując kryminalne zagadki nie przebiera w środkach. John Luther zawsze potrafi nakłonić podejrzanych do mówienia, zwykle jego koronnymi argumentami są pięści. 

"Luther" to świetnie zrealizowany psychologiczny serial kryminalny. O wielkiej klasie tej produkcji niech świadczy fakt, że zdobyła aż jedenaście nominacji do prestiżowej nagrody Emmy, a odtwórca głównej roli - Idris Elba - został nagrodzony Złotym Globem. Serial można obejrzeć na platformie HBO GO. 

Brytyjskie seriale komediowe

Niebanalne poczucie humoru to jedna z charakterystycznych cech Brytyjczyków, nie należy zatem dziwić się, że najlepsze brytyjskie seriale komediowe potrafią rozbawić do łez. 

Latający cyrk Monty Pythona

Komedia absurdów – tak najlepiej można scharakteryzować "Latający cyrk Monty Pythona". 4-sezonowy serial szybko stał się najbardziej rozpoznawalną brytyjską produkcją komediową, nie tylko ze względu na angielski humor w najbardziej dosłownym wydaniu. Po prostu, "Latający cyrk..." był całkowicie unikalny. Grupa Monty Pythona nie inspirowała się żadnymi serialami ani filmami. Momentami trudno wręcz oprzeć się wrażeniu, że niektóre skecze (bo na nich bazuje w zasadzie cały serial)  w dużej mierze opierają się o improwizację.

O tym, jak dobrze przyjął się "Latający cyrk..." niech świadczy fakt, że mimo upływu lat (pierwsza emisja miała miejsce na przełomie lat 60. i 70.) serial nadal rozbawia do łez kolejne pokolenia. Bo chyba na całym świecie nie ma osoby, która nie łapie się za brzuch przy kultowym skeczu o ministerstwie głupich kroków lub o martwej papudze. 

Serial można obejrzeć na platformie Netflix.

Co ludzie powiedzą

Kultowy serial "Co ludzie powiedzą" to brytyjska autoparodia i wyszukana kpina z angielskiej tendencji do tworzenia warstwowych podziałów społecznych.

Świetna komedia opowiada historię Hiacynty Bucket – przedstawicielki angielskiej klasy średniej, która za wszelka cenę chce wkroczyć w wyższe sfery. Społeczny awans jest jej obsesją, jednak jej starania zawsze kończą się spektakularnym fiaskiem. 

Serial można obejrzeć na platformie VOD TVP.

Allo, Allo

"Dziń dybry", "Słuchajcie uważnie, bo nie będę powtarzać", "Och, moje słabe serce" – pamiętacie te kultowe frazy? Na pewno tak. "Allo, Allo" to jeden z najbardziej rozpoznawalnych brytyjskich seriali komediowych, który mimo upływu lat nadal cieszy się niesłabnącą popularnością.

Akcja 85-odcinkowej serii toczy się w okupowanym przez Niemców francuskim miasteczku. W kawiarni, którą prowadzi Rene Artois spotykają się oficerowie SS, niemieccy żołnierze i członkowie francuskiego ruchu oporu. Każdy próbuje wykorzystać właściciela lokalu do swoich celów, tymczasem ten chce tylko w spokoju prowadzić swój biznes i romansować z kelnerkami. 

Serial "Allo, Allo" można obejrzeć na platformie VOD TVP.

Brytyjskie seriale kostiumowe

Brytyjskiemu przemysłowi rozrywkowemu często zarzuca się zbyt dosłowne czerpanie inspiracji z kultury amerykańskiej. To niesprawiedliwy osąd, czego najlepszym przykładem są kostiumowe seriale angielskie o zabarwieniu historycznym i dramatycznym. 

Dynastia Tudorów

Serial opowiadający historię Henryka VIII to jedna z najlepiej zrealizowanych tego typu produkcji. Niech nikogo nie zwiedzie historyczne tło "Dynastii Tudorów". W serialu nie brakuje akcji (krew leje się strumieniami), intryg, spisków i scen seksu. Produkcja przedstawia życie jednego z najsłynniejszych angielskich władców z zupełnie innej perspektywy.

Serial można obejrzeć na platformie Amazon Prime Video.  

Downton Abbey

Chyba żaden serial nie charakteryzuje angielskiego społeczeństwa tak dosłownie, jak robi to "Downton Abbey". Akcja produkcji rozgrywa się w czasach przed I wojną światową. Opowieść przedstawia historię rodziny Grantham i osób, które żyją i służą we dworze Downton Abbey. Wszyscy oni tworzą niewielką społeczność, która pod maską spokoju ukrywa pragnienia, o których nie wypada mówić głośno.

Serial można obejrzeć na platformie Player+.

The Crown

Obfitujący w zwroty akcji i liczne tajemnice serial przedstawia panowanie królowej Elżbiety II, od chwili śmierci króla Jerzego VI aż do czasów obecnych. Twórcy produkcji dołożyli wszelkich starań, by wiernie odwzorować klimat pierwszych lat panowania brytyjskiej monarchini i trzeba przyznać, że spisali się celująco. 

Serial można obejrzeć na platformie Netflix. 

CZYTAJ: Filmy dla dwojga: TOP 10 filmów na romantyczny wieczór [RANKING ELLE MAN]

ZOBACZ: Filmy dla mężczyzn: najlepsze męskie kino [RANKING]

ELLE MAN POLECA: Najlepsze seriale komediowe: TOP 10. Te produkcje bawią do łez i zaskakują