Seks w związku – dlaczego jest ważny?

Seks jest naturalną potrzebą człowieka i większość z nas ją posiada. Współżycie w związku pomaga wzmocnić więzi między nami i wprowadza do relacji intymność, która zarezerwowana jest wówczas tylko dla nas. To całkowicie normalne, że odczuwamy tę potrzebę i nie powinniśmy lekceważyć problemu, jakim jest brak seksu w związku.

Seks nie jest oczywiście obowiązkiem i są pary, dla których jest to sprawa o wiele niższego rzędu lub po prostu nie mają potrzeby go uprawiać. Problem pojawia się wtedy, kiedy nam go brakuje, a mimo to z jakiegoś powodu nie jesteśmy w stanie kochać się z naszą partnerką.

Brak ochoty na seks może pojawić się w każdym związku i nie oznacza od razu, że druga strona stała się dla nas nieatrakcyjna i już jej nie pożądamy. Analogicznie, jeśli zauważysz brak zainteresowania seksem ze strony żony lub partnerki, nie oceniaj jej pochopnie i daj wam czas na rozwiązanie problemu.

Brak seksu w związku – przyczyny

Brak seksu w związku może wywoływać frustracje, złość, smutek i wiele innych skrajnych emocji. Nie powinniśmy na to pozwalać, pozostawienie tego problemu nierozwiązanym wzmocni w nas te emocje i nie będziemy w stanie normalnie funkcjonować w relacji, kiedy coś nam w niej nie odpowiada.

Pierwszy krok do poprawy intymnych relacji z partnerką to znalezienie przyczyn, których może być naprawdę mnóstwo – od zwykłego kompleksu, którego partnerka nie mogła przezwyciężyć, aż po zdradę. Nie rozpoczynaj rozmowy pod wpływem silnych emocji – to tylko utrudni zażegnanie problemu, gdy, np. zaczną padać bezpodstawne oskarżenia.

Brak zainteresowania seksem najczęściej jest problemem w naszej głowie, mogą to być trudności związane z akceptacją swojego ciała, nagłe zmiany w wyglądzie, których jeszcze nie przyswoiliśmy czy traumy i lęki z przeszłości, z którymi wciąż sobie nie poradziliśmy.

Brak zainteresowania seksem u mężczyzn może wynikać z przyczyn medycznych, np. stulejki, która sprawia, że stosunki są bolesne (jeśli podejrzewasz ją u siebie, koniecznie odwiedź lekarza!). U wszystkich mogą pojawiać się spadki libido związane z zażywaniem leków, np. psychotropowych, a czasem nawet antykoncepcyjnych, jednak przypadku tych drugich wizyta u lekarza i zmiana firmy leków powinna zażegnać ten problem.

Są to tylko przykładowe sytuacje, które mogą być przyczyną braku seksu w związku, jest ich jednak znacznie więcej i mogą okazać się o wiele bardziej złożone. Zamiast bezsensownego domyślania się, co jest nie tak, musimy zacząć podejmować konkretne działania, aby dowiedzieć się, co tak naprawdę wpłynęło na pogorszenie się naszego życia seksualnego.

Brak ochoty na seks w związku – co robić?

Problemy z seksem w związku nie powinny być przez nas lekceważone. Gdy się pojawiają, najlepiej zacząć od szczerej, ale delikatnej rozmowy, podczas której przynajmniej spróbujemy ustalić wszystkie możliwe blokady psychiczne i obawy związane z seksem. Warto też poruszyć wątek tego, co nam w sobie przeszkadza – i to nie tylko w relacjach intymnych. Czasem brak ochoty na seks ma swoje źródła daleko poza łóżkiem. Komunikacja jest kluczem do sukcesu – przecież nie jesteśmy w stanie rozwiązywać wspólnego problemu osobno, a bez niej nie domyślimy się, co jest nie tak.

Jeśli nasz związek trwa już całkiem długo, mieszkamy razem lub widujemy się często i nie czujemy się pożądani przez partnerkę, lub sami swojej partnerki nie pożądamy, to prawdopodobnie trafiliśmy na dość powszechny przypadek. To nie tak, że przestaliśmy być dla niej atrakcyjni, ani ona nie przestała być taka dla nas. Po pewnym czasie w związku zaczynamy coraz częściej podchodzić do naszej relacji jako „my", a nie „ty" i „ja", wówczas może zacząć brakować tej rozdzielności i już nie pożądamy drugiej osoby tak, jak przedtem.

Prostym rozwiązaniem tego typu problemu jest chwilowe rozdzielenie swoich żyć, tak, abyśmy mogli za sobą zatęsknić i znów poczuć dawny ogień. Taka rozłąka może sprawić, że ochota na wspólny czas w łóżku będzie pojawiać się znacznie częściej. Zaplanuj wyjazd do rodziny czy ze znajomymi, oczywiście informując partnerkę o jego przyczynie i spróbujcie przywrócić to, co pozornie straciliście.

Innym często pojawiającym się czynnikiem są zwyczajne różnice w libido. Co to jest libido? Jest to poziom popędu seksualnego określany jako niski lub wysoki. Kiedy więc popęd seksualny partnerki jest większy niż partnera lub odwrotnie – to partnerka ma niskie libido, u jednej ze stron pojawia się wrażenie, że seksu jest za mało. Niestety, ale libido to coś czego nie przeskoczymy i jeśli jedna ze stron ma większe potrzeby, może po prostu zaspokajać je masturbacją.

Wizyta u seksuologa – kiedy warto się zdecydować?

Czasem problem okazuje się o wiele głębszy i pomimo szczerych rozmów oraz podjętych prób zmian wciąż nie jest dobrze. Czynników może być wiele, np. bardzo różne upodobania i potrzeby seksualne, blokady psychiczne czy też aspekty medyczne, takie jak zaburzenia hormonalne, choroby psychiczne lub przyjmowane leki.

Nawet gdy wydaje się, że nie ma nadziei na uratowanie związku, warto skorzystać z pomocy doświadczonego specjalisty, który pomoże nam lepiej zrozumieć siebie nawzajem. Problem z brakiem seksu może pomóc nam rozwiązać seksuolog. Impotencja, brak ochoty na seks, trudne przeżycia, odmienne skłonności – to tylko kilka przykładów wyzwań, z którymi łatwiej poradzić sobie razem z seksuologiem. Jeśli więc samodzielne próby niczego nie zmieniają, warto się przełamać i rozpocząć terapię.

Na terapii specjalista ustali wspólnie z wami przyczynę, z której wynika brak zainteresowania seksem i zaproponuje drogi do rozwiązania go. Nawet jeśli pierwsza wizyta będzie bardzo krępująca i trudna, nie rezygnujcie szybko, przecież chodzi o uratowanie związku i zbudowanie na nowo prawdziwej intymności. Stosujcie się do zaleceń seksuologa, rozmawiajcie w domu i zbliżajcie się do siebie, a być może już wkrótce wasz seks będzie wspaniały.