O firmie Brabus mieliśmy okazję pisać niedawno z powodu współpracy, jaka została nawiązana z włoskim producentem zegarków Panerai. Jej efektem jest wyjątkowy zegarek, którego wygląd został zainspirowany łodziami wyścigowymi budowanymi przez Niemców. Teraz jednak Brabus wrócił do korzeni i pokazał światu coś, na czym zna się najlepiej, czyli bardzo szybki samochód.

Najszybszy SUV na świecie

Bazą do przeróbek Brabusa był Mercedes-AMG 63S 4MATIC+ Coupe, czyli samochód, który już w swojej podstawowej wersji robi wrażenie osiągami. Jego sercem jest ośmiocylindrowy silnik V8 o pojemności czterech litrów, który dzięki dwóm turbosprężarkom generuje moc 612 koni mechanicznych przy 850 nM maksymalnego momentu obrotowego. Sporo? Owszem, ale wynik ten, jak się okazało, był jak najbardziej do poprawienia.

Specjaliści z Brabusa nie ograniczyli się jedynie do napisania nowego oprogramowania do silnika, aby wycisnąć z niego kilkadziesiąt koni mechanicznych więcej. Doszło bowiem do zmian na poziomie mechanicznym. Sam silnik został poddany szeregowi modyfikacji – zwiększono jego pojemność skokową, wymieniono tłoki na większe, a także zamontowano nowy wał korbowy. Zmiany zaszły także w turbosprężarkach (zyskały nowy osprzęt), wymieniono pompę paliwa oraz układ wydechowy.

Jak szybko pojedzie SUV od Brabusa?

Dzięki tym modyfikacjom 900 Rocket Edition (bo tak nazwano samochód) zyskał silnik o pojemności 4,5 litra, który generuje moc 888 koni mechanicznych i ponad 1000 (a dokładnie 1050) nM maksymalnego momentu obrotowego. Brabus twierdzi, że takie parametry pozwalają pojazdowi rozpędzić się od zera do setki w 3,7 sekund, a prędkość maksymalna (fabrycznie zablokowana) wynosi 330 kilometrów na godzinę.

Modyfikacje nie ograniczyły się rzecz jasna wyłącznie do tych mechanicznych. Już na pierwszy rzut oka widać, że mamy do czynienia z samochodem wyjątkowym – styliści wyposażyli 900 Rocket Edition w szereg elementów z włókna węglowego, a mercedesowa gwiazda na grillu została zastąpiona logo Brabusa.

Ile kosztuje najszybszy SUV na świecie?

Ci, którzy chcieliby zobaczyć Brabusa 900 Rocket Edition w swoim garażu, muszą się przygotować na rywalizację z innymi klientami. Firma zapowiedziała, że wyprodukuje zaledwie 25 egzemplarzy tego pojazdu, a każdy z nich ma kosztować około 380 tysięcy euro.