Matteo Brunetti opowiadając nam o włoskich świętach od razu zaznacza, że Boże Narodzenie we Włoszech jest najważniejszym dniem tego czasu. Wigilia już nie jest tak uroczysta. Dzieci mają za to największą radochę 6 stycznia, w tak zwane Święto Befany. Nie zmienia to faktu, że pysznie i na bogato je się także 24 i 25 grudnia. Co wjeżdża wtedy na włoskie stoły?

Boże Narodzenie we Włoszech

We Włoszech w Wigilię nie znajdziemy na stole tradycyjnych potraw i specyfików, jednak kolacja jest bardziej wykwintna niż w zwykły dzień, spożywana w dodatku przy choince, co my, Polacy, mamy obcykane tego dnia do perfekcji. Boże Narodzenie w Italii jest przede wszystkim dniem rodzinnych spotkań przy świątecznym stole, przy którym są także rozpakowywane prezenty. Serwowane dania zależą zaś przede wszystkim od regionu Włoch. W Święta na stole można znaleźć tam wiele tradycyjnych potraw. Na południu Włoch podawana jest lasagna z sosem pomidorowym, z dodatkiem mięsa wieprzowego z różnymi rodzajami serów. Na północy zaś można skosztować tortellini faszerowanego mięsem, szynką i warzywami. Ze słodkości najpopularniejszym deserem jest słynne ciasto panettone z bakaliami z dodatkiem czekolady i likieru. Popularny jest także tort ryżowy, czy odpowiednik polskiego piernika - pan speziale, czyli ciasto z miodem i bakaliami.

Matteo Brunetti na Święta w elleman.pl

A co na Boże Narodzenie najchętniej jada (i gotuje!) Matteo Brunetti? Młody kucharz o polsko-włoskich korzeniach, który zasłynął udziałem w 6. edycji polskiego „MaterChefa” specjalnie dla czytelników elleman.pl przygotował 5 przepisów na włoskie dania bożonarodzeniowe, które okrasił autorskimi tipami.  Zobaczcie, jakie Matteo ma sposoby m.in. na jagnięcinę z pieca, lasagne z ragù alla Bolognese oraz czekoladową masę bakaliową. Poszczególnie przepisy znajdziesz na kolejnych stronach --->

A na koniec jeszcze mały tip od nas: Tym razem nie pokazuj tych przepisów swojej mamie, żonie, teściowej czy dziewczynie, ale spróbuj przygotować je sam. To może być największa niespodzianka na Święta, jaką im sprawisz!