„Boże Ciało” – nominacja do Oscara

- Jest to dla mnie i dla całego zespołu ogromne wyróżnienie. Bardzo chcę z tej okazji podziękować producentom filmu i całej ekipie odpowiedzialnej za jego powstanie. To kameralny film, którego entuzjastyczny odbiór na całym świecie nas zaskoczył i przerósł nasze oczekiwania. Mam nadzieję, że ta niezwykła historia zyska teraz więcej możliwości, by dotrzeć do większej ilości widzów na świecie. – tak o wytypowaniu "Bożego Ciała" na polskiego kandydata do Oscara mówił Jan Komasa. Dziś wiemy, że Polski Instytut Sztuki Filmowej się nie pomylił. Najnowszy film Jana Komasy znalazł się bowiem w ścisłej czołówce zagranicznych filmów nominowanych do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej.

„Boże Ciało” – nagrody

Polska nominacja „Bożego Ciała” na reprezentanta Polski do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej to już kolejny sukces obrazu, którego światowa premiera odbyła się na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji. To tam najnowszy obraz Jana Komasy otrzymał on aż dwie nagrody: Europa Cinemas Label i Inclusive Award Edipo Re. Już wtedy międzynarodową karierą polskiej produkcji wróżyły tak prestiżowe media jak Hollywood Reporter czy Screen Daily. Amerykańska premiera „Bożego Ciała” miała miejsce w tym tygodniu na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto w sekcji Contemporary World Cinema. "Boże Ciało" zostało już wyróżnione także na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni. Najnowszy film Komasy zgarnął wtedy Złote Lwy w kategoriach dla najlepszego reżysera, najlepszej roli drugoplanowej kobiecej oraz za najlepszy scenariusz.

„Bożego Ciała” nie dostało niestety nominacji do Złotego Globu. Jak jednak widać, nie przeszkodziło to Amerykańskiej Akademii Filmowej i ta nominowała go do swojego wyróżnienia. Ceremonia rozdania Oscarów odbędzie się 9 lutego 2020 w Los Angeles.

ELLE MAN POLECA: "Boże Ciało" z nominacją do Oscara. Rozmawiamy z Piotrem Sobocińskim Jr., autorem zdjęć do filmu [WYWIAD] 

 - Marzeniem każdego producenta jest nominacja do Oscara – jesteśmy o krok bliżej, chociaż przed nami długa droga. Jesteśmy gotowi na ciężką pracę i wykorzystanie danej nam szansy. – podsumowała nominację producent filmu, Aneta Hickinbotham.

„Boże Ciało” - festiwale

Film Jana Komasy będzie pokazywany także na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Busan w Korei Południowej.  „Oryginalny, wciągający, poruszający” (Hollywood Reporter) film, będący prawdziwą „emocjonalną burzą” (Masedomani) trafi do kin 11 października. Wcześniej zaś powalczy o Złote Lwy – główną nagrodę 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Festiwal rozpoczyna się już w najbliższy poniedziałek, 16 września.

ELLE MAN POLECA: „Piłsudski”, „Downton Abbey”, „Marianne” i nie tylko [FILMY I SERIALE NA WEEKEND]

„Boże Ciało” – fabuła

„Boże Ciało” to historia 20-letniego Daniela, który w trakcie pobytu w poprawczaku przechodzi duchową przemianę i skrycie marzy, żeby zostać księdzem. Po kilku latach odsiadki chłopak zostaje warunkowo zwolniony, a następnie skierowany do pracy w zakładzie stolarskim. Zamiast się tam udać, Daniel kieruje się do miejscowego kościoła, gdzie zaprzyjaźnia się z proboszczem. Kiedy, pod nieobecność duchownego, niespodziewanie nadarza się okazja, chłopak wykorzystuje ją i udając księdza zaczyna pełnić posługę kapłańską w miasteczku. Od początku jego metody ewangelizacji budzą kontrowersje wśród mieszkańców, szczególnie w oczach surowej kościelnej Lidii. Z czasem jednak nauki i charyzma fałszywego księdza zaczynają poruszać ludzi pogrążonych w tragedii, która wstrząsnęła lokalną społecznością kilka miesięcy wcześniej. Tymczasem w miasteczku pojawia się dawny kolega Daniela z poprawczaka, a córka kościelnej, Marta, coraz mocniej zaczyna kwestionować duchowość młodego księdza. Wszystko to sprawia, że chłopakowi grunt zaczyna palić się pod nogami. Rozdarty pomiędzy sacrum i profanum bohater znajduje w swoim życiu nowy, ważny cel. Postanawia go zrealizować, nawet jeśli jego tajemnica miałaby wyjść na jaw...

„Boże Ciało” – obsada

W główną rolę księdza Daniela brawurowo wciela się uznawany za jedno z największych odkryć aktorskich ostatnich lat – Bartosz Bielenia („Na granicy”). Pozostałą część obsady dopełniają utalentowani aktorzy młodego pokolenia – Tomasz Ziętek („Cicha Noc”, „Konwój”) i Eliza Rycembel („Obietnica”, „Carte Blanche”), zdobywcy prestiżowych wyróżnień dla najlepszych aktorów festiwalu w Gdyni – Aleksandra Konieczna („Ostatnia Rodzina”) i Łukasz Simlat („Amok"), a także Barbara Kurzaj („Zabawa zabawa”, „Moje córki krowy”, „Oda do radości”), Zdzisław Wardejn („Kogel-mogel”, „Komedia małżeńska”) oraz Leszek Lichota – główna gwiazda jednego z najpopularniejszych krajowych seriali – „Wataha”.

CZYTAJ TEŻ: „Obywatel Jones”: pojawił się pierwszy zwiastun filmu Agnieszki Holland

„Boże Ciało” – premiera

„Boże Ciało” miało swoją premierą na zeszłorocznym festiwalu filmowym w Gdyni (16-21 września 2019). Film trafił do szerokiej dystrybucji już 11 października 2020.

„Boże Ciało” – zwiastun

WIĘCEJ: Oscary 2020 – nominacje. Znamy pełną listę kandydatów do nagrody. Co z „Bożym Ciałem”?