ELLE MAN – kultura na weekend:

FILMY NA WEEKEND

„Boże Ciało”

Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia 20-letniego Daniela, który w trakcie pobytu w poprawczaku przechodzi duchową przemianę i skrycie marzy, żeby zostać księdzem. Po kilku latach odsiadki chłopak zostaje warunkowo zwolniony, a następnie skierowany do pracy w zakładzie stolarskim. Zamiast tego jednak, popychany niemożliwym do spełnienia marzeniem, Daniel kieruje się do miejscowego kościoła, gdzie zaprzyjaźnia się z proboszczem. Kiedy, pod nieobecność duchownego, niespodziewanie nadarza się okazja, chłopak wykorzystuje ją i w przebraniu księdza zaczyna pełnić posługę kapłańską w miasteczku.

Od początku jego metody ewangelizacji budzą kontrowersje wśród mieszkańców, szczególnie w oczach surowej kościelnej Lidii. Z czasem jednak nauki i charyzma fałszywego księdza zaczynają poruszać ludzi pogrążonych w tragedii, która wstrząsnęła lokalną społecznością kilka miesięcy wcześniej. Tymczasem w miasteczku pojawia się dawny kolega Daniela z poprawczaka, a córka kościelnej, Marta, coraz mocniej zaczyna kwestionować duchowość młodego księdza. Wszystko to sprawia, że chłopakowi grunt zaczyna palić się pod nogami. Rozdarty pomiędzy sacrum i profanum bohater znajduje jednak w swoim życiu nowy, ważny cel. Postanawia go zrealizować, nawet jeśli jego tajemnica miałaby wyjść na jaw...

Polski kandydat do Oscara zebrał dobre recenzje od krytyków i kilka nagród, w tym dla Złotego Lwa dla najlepszego reżysera na festiwalu w Gdyni. Tym samym „Boże Ciało” to film, na który bez wątpienia warto się wybrać do kina.

„Ślicznotki”

Dziewczyny pracujące w jednym z najmodniejszych klubów go-go w Nowym Jorku tracą wszystkie oszczędności w wyniku krachu finansowego 2008 roku. Cały świat za kryzys wini nadzianych finansistów z Wall Street, którzy są częstymi gośćmi klubu. 

Szastają kasą niczym Wilki z Wall Street, podczas gdy ofiary ich machinacji nie mają z czego żyć. Dziewczyny postanawiają wymierzyć im sprawiedliwość i odzyskać stracone pieniądze. Pod wodzą pięknej i znającej życie Ramony organizują błyskotliwy przekręt. Wykorzystując swoje wdzięki i znajomość męskiej psychiki, sprawiają, że rekiny finansjery łykają przynętę jak płotki. Kasa płynie szerokim strumieniem, a dziewczyny rzucają się w wir szalonego i rozrzutnego życia. Wkrótce zachłyśnięte sukcesem i słodkim smakiem zemsty zaczynają tracić czujność…

Nieźle przyjęty przez prasę film z Jennifer Lopez w roli głównej okazał się w USA zaskakującym hitem komercyjnym.

„Zabawa w pochowanego”

Horror i czarna komedia spotykają się w filmie wyreżyserowanym przez Matta Bettinelliego-Olpina i Tylera Gilletta. Fabuła dzieje się podczas nocy poślubnej. Panna młoda zostaje zmuszona do udziału w przerażającej grze. Rzecz chwalił sam Guillermo Del Toro, więc można sprawdzić, czy miał rację.

„Wysoka dziewczyna”

W nagrodzonym w Cannes, trzymającym za gardło i gęstym od emocji filmie Kantemira Bałagowa oglądamy miasto i ludzi podnoszących się z ruin. Opowieść o dwóch przyjaciółkach, które pragną otrząsnąć się z wojennej traumy, toczy się w 1945 roku w Leningradzie, który dochodzi do siebie po latach oblężenia. Bohaterki "Wysokiej dziewczyny", Masza i Ija, próbują nie tylko zapomnieć o tym, czego doświadczyły, ale także przypomnieć sobie kim były, nim zardzewiały ich plany, emocje i uczucia.

„Synonimy”

A to druga istotna pozycja z kręgu kina artystycznego. „Synonimy” Nadava Lapida wygrały Złotego Niedźwiedzia na Berlinale. Film opowiada o młodym Izraelczyku, który ucieka do Paryża, aby zapomnieć o swojej ojczyźnie i ułożyć sobie życie w nowym kraju. To jeden z najlepszych filmów tego roku, oryginalnie poprowadzony narracyjnie i niejednokrotnie konfundujący, co trzeba poczytywać za plus. Warto już obejrzeć dla niesamowitej roli Toma Merciera, dla którego był to debiut filmowy.

„El Camino: Film Breaking Bad” na Netflix

„El Camino: Film ‘Breaking Bad’” ma miejsce chwilę po wydarzeniach z finału wybitnego serialu „Breaking Bad”. Po dramatycznej ucieczce na wolność Jesse Pinkman musi pogodzić się ze swoją przeszłością, żeby móc iść dalej. Aaron Paul powraca do swojej ikonicznej roli przyjaciela Waltera White’a. Wszyscy jesteśmy ciekawi, w jaki sposób pociągnął dalej swoją historię twórca Vince Gilligan.

„Między słowami” na Netflix

Podstarzały aktor i młoda dziewczyna nawiązują nić porozumienia podczas pobytu w Tokio, gdzie oboje czują się osamotnieni. Jeśli ktoś jeszcze nie widział tego udanego komediodramatu Sofii Coppoli z Billem Murrayem i Scarlett Johansson, to ma świetną okazję nadrobić.

„Wysyp żywych trupów” na Netflix

Trzydziestoletni Shaun jest życiowym nieudacznikiem, którego rzuca dziewczyna. Kiedy jego miasto zostaje opanowane przez zombie, mężczyzna postanawia udowodnić wszystkim, że potrafi zmienić się na lepsze. Film Edgara Wrighta to cudowny hołd dla klasyków kina zombie jak „Świt żywych trupów” George’a A. Romero. Klimat jest wyborny, żarty zawsze trafione i duet Simon Pegg-Nick Frost totalnie ujmujący. To już czwarty film Wrighta w bazie Netflixa.

„Escape Room” na HBO GO (13 października)

W tej produkcji nominowanej do nagrody Saturna sześcioro uwięzionych w escape roomie nieznajomych musi zacząć współpracować, aby przetrwać. Coś dla fanów pozycji w rodzaju „Cube”.

SERIALE NA WEEKEND

„Peaky Blinders” – sezon 5 na Netflix

W 5. sezonie „Peaky Blinders” akcja ma miejsce tuż po krachu finansowym z 1929 roku. Tommy Shelby (Cillian Murphy) otrzymuje propozycję od charyzmatycznego polityka, który ma śmiałą wizję dla Wielkiej Brytanii. Od jego decyzji zależeć będzie przyszłość zarówno jego rodziny, jak i całego kraju. Można być pewnym, że w tej odsłonie ważną rolę odegra wątek związany z ideologią faszystowską, która zaczęła rozprzestrzeniać się w latach 30. w Europie. „Peaky Blinders” to jeden z najlepszych seriali brytyjskich tej dekady, więc ci co nie oglądali jeszcze żadnego odcinka, będą mieli wielką frajdę w nadrabianiu. Z kolei fanów zachęcać do oglądania 5. sezonu raczej nie trzeba.

„Paranormalne doświadczenia” – sezon 2 na Netflix

Świadkowie przerażających zjawisk dzielą się swoimi historiami z przyjaciółmi i rodziną. Ich opowieści uzupełniają dramatyczne rekonstrukcje.

„Insatiable” – sezon 2 na Netflix

W drugim sezonie Patty i Bob zaliczają konkurs za konkursem, zostawiając za sobą kolejne ofiary. Coraz bardziej dręczą ich wyrzuty sumienia i problemy osobiste.