Po 25 latach odsiadki Franz Maurer wychodzi z więzienia i wkracza w nową Polskę, w której nic nie jest takie, jak zapamiętał. Kto i co czeka na człowieka, który przez ostatnie ćwierć wieku… nie robił nic? Jak odnajdzie się w świecie, w którym dawne zasady i lojalność przestały obowiązywać? Tego dowiemy się, gdy los ponownie połączy Franza i „Nowego”. Ich spotkanie zmieni wszystko.

Producentem filmu jest Klaudiusz Frydrych, współtwórca sukcesu „Jacka Stronga”. Partneruje mu Janusz Dorosiewicz, producent „Psy II: Ostatnia krew”. Film na podstawie własnego scenariusza reżyseruje Władysław Pasikowski. Autorem zdjęć jest Maciej Lisiecki („Drogówka”).

Powrót Cezarego Pazury

Nie tylko Linda powraca do swojej roli po 25 latach. Cezary Pazura ponownie wcieli się w postać Waldemara Morawca. W rozmowie z RMF FM aktor przyznał, że scenariusz 3. części wbił go w fotel. „Dialogi są fajne i na czasie. Kręcimy dość mocne sceny i zachowujemy się czasem jak dzieciaki, które po 25 latach znów dorwały się do ulubionej zabawki (...) nas to bardzo kręci, na planie pełna ekscytacja” – powiedział.

CZYTAJ TEŻ: Filmy z prawdziwymi scenami seksu. Od „Kaliguli” po dzieła Larsa von Triera [GALERIA]

„Cieszę, ze Władysław Pasikowski dojrzał do takiej decyzji, żeby ten temat pokazać na nowo. My jesteśmy już z inni po 25 latach. Mamy inną wrażliwość, jesteśmy po przejściach i Franz Maurer i Waldemar Morawiec. (…) Ta historia, którą zobaczymy w trzecich Psach mogłaby się przydarzyć każdemu” – dodał.

Kultowa seria

Przypomnijmy, że pierwsza część „Psów” pojawiła się w polskich kinach w 1992 roku.  Osią fabularną filmu jest konfrontacja dawnych przyjaciół, dwóch funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa, Franza Maurera (Bogusław Linda) i Ola Żwirskiego (Marek Kondrat), z których pierwszy został przeniesiony do policji kryminalnej, drugi zaś przystąpił do mafii.

Film był nie tylko dużym hitem kasowym, ale szybko zyskał status dzieła kultowego. Cytaty z zawartych w nim dialogów weszły na stałe do języka. Swoją rolą Franza Maurera Linda wykreował nowy wizerunek aktorski. Pomimo ostrej reakcji krytyki film otrzymał główną nagrodę – Złote Lwy – na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, a w 1994 roku doczekał się również popularnego sequela pod tytułem „Psy 2. Ostatnia krew”.

Głównym pytaniem związanym z „Psy 3. W imię zasad” jest to, czy dzieło zaprezentuje przyzwoity poziom. Co do sukcesu tej części to chyba możemy być spokojni – spora część osób pójdzie z ciekawości. Premiera filmu odbędzie się 17 stycznia 2020 roku.