Podczas zakupów z okazji black friday (oraz black week, a nawet black month) trzeba być uważnym bardziej, niż w innych okresach roku. Bo choć szał promocji rzeczywiście pozwala na nabycie niektórych produktów o wiele taniej, niż zazwyczaj, to stwarza też pole do pewnych manipulacji, na których klient niekoniecznie musi wyjść korzystnie. Oto kilka rzeczy, o których warto pamiętać podczas zakupów.

Skorzystaj z porównywarki cen

Gdy w jakimś sklepie znajdziemy interesujący nas produkt, a i jego cena wyda nam się atrakcyjna warto będzie przed zakupem sprawdzić, czy ten sam przedmiot nie jest dostępny taniej u innego sprzedawcy. Większość kupujących zdaje sobie sprawę z istnienia Ceneo – i choć rzeczywiście ta porównywarka jest najpopularniejsza, to nie oznacza, że jest najlepsza. Dlaczego? Ano dlatego, że jej najbardziej użyteczna cecha jest dostępna dopiero po zalogowaniu. Mowa o sprawdzaniu historii ceny danego przedmiotu.

Gdzie sprawdzić historię ceny danego przedmiotu?

Niektóre sklepy podczas przygotowań do black friday stosują dość nieetyczną taktykę. Na kilka tygodni przed nadejściem czarnego piątku podnoszą ceny niektórych produktów, aby potem z pompą obwieścić „promocję”. Dlatego warto pamiętać o sprawdzeniu historii ceny produktu w danym sklepie. Serwisami, które oferują tę możliwość bez konieczności zakładania konta są chociażby Skąpiec oraz Cenowarka. Warto zajrzeć szczególnie na ten ostatni, bo choć nie jest szczególnie znany i oferuje dość prostą oprawę graficzną, to pod względem funkcjonalności bije swoją konkurencję na głowę. Na Cenowarce można nie tylko sprawdzić historię ceny danego przedmiotu, ale także porównać oferty polskich sprzedawców ze sklepami zagranicznymi, którzy umożliwiają wysyłkę do naszego kraju (jak choćby Amazon). Co ciekawe, porównywarka podaje również koszt i orientacyjny czas wysyłki.

Działania niektórych sklepów przed black friday stały się też powodem do powstania strony dedykowanej temu wydarzeniu. Założyciel fakefriday.org stworzył bota, którzy przez ostatnie kilka miesięcy sprawdzał, jak zmieniają się ceny, głównie w największych i najpopularniejszych sklepach z elektroniką.

Black Friday 2019 - kiedy?

W tym roku Black Friday wypada 27 listopada. Wtedy też można się spodziewać największej liczby promocji – zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych.