Billy Porter w czarnej sukni na Oscarach

W niedzielę w Dolby Theatre w Hollywood odbyła się największa gala kinematografii - rozdanie Oscarów. Na imprezie pojawiły się cal dziesiątki stylowo ubranych aktorek i aktorów, którzy na różne sposoby zinterpretowali męską klasykę. Najszerszej i najgłośniej omawianą kreacją wieczoru był jednak modowy wybór Billy’ego Portera. Prezenter i aktor znany z serialu "Pose" zaskoczył wszystkich, pozując ze swoim partnerem w... czarnej sukni projektu Christiano Siriano. Czarna suknia na mężczyźnie to dość nietypowy wybór jak na galę, jaką są Oscary. Za taką decyzją Portera stało jednak bardzo ważne przesłanie.

CZYTAJ TEŻ: OSCARY 2019: WYNIKI - pełna lista zwycięzców!

Billy Porter: suknia manifest

Jak się bowiem okazuje, Billy Porter przy okazji swojego stroju chciał zwrócić uwagę na dyskryminację z racji na orientację seksualną, która dotyka wiele osób – nawet tych mieszkających i pracujących w Hollywood, co dla wielu twórców jest niemal niewyobrażalne:

- Czym jest męskość? Co to znaczy? Kobiety pojawiają się każdego dnia w spodniach, ale w chwili, gdy mężczyzna nosi sukienkę, morze się rozstępuje. Aktorzy boją się wyjść poza schemat, ponieważ uważają, że mogą zostać odebrani jako niemęscy i w rezultacie nie dostaną tej męskiej roli, roli superbohatera. I taka jest prawda. Zetknąłem się z tym niejednokrotnie. - mówił aktor jeszcze przed galą.

Billy Porter przyznał też w jednym z wywiadów, że z zamiarem założenie sukni nosił się już dłuższy czas. Dopiero gala rozdania Oscarów wydała mu się wystarczało dobrą okazją:

- Zawsze chciałem nosić suknię balową, po prostu nie wiedziałem na jaką okazję. Moim celem jest bycie chodzącą sztuką.

Porter przyznał, że bezpośrednią inspiracją dla jego czarnej sukni od Christiano Siriano był ostatni Tydzień Mody w Nowym Jorku. Artysta uznał, że teraz pora, aby także on zabrał głos w sprawie różnorodności ras, religii, zachowań i orientacji seksualnych:

- Na Tygodniu Mody w Nowym Jorku było tak wielu ludzi różnych ras i głosów. Chłopcy bez płci wychodzili na wybiegi w pięknych szyfonowych sukienkach i pelerynie. To było urocze. Moda ma zdolność dotykania ludzi w inny sposób.  – po czym dodał dla jasności: - Nie jestem drag queen, jestem mężczyzną w sukience.

ZOBACZ KONIECZNIE: OSCARY 2019: CZERWONY DYWAN – męskie stylizacje

Kim jest Billy Porter?

Billy Porter to 50-letni dziś perfomer, piosenkarz i aktor. Obecnie można go oglądać w serialu "Pose" na Netflixie. Porter jest laureatem nagrody Tony dla najlepszego aktora musicalowego oraz Grammy dla musicalowego albumu. Artysta znany jest ze spektakularnych stylizacji, więc i ta oscarowa nie powinna dziwić. Na czarną suknią Porter zdecydował się także na zamykającym oscarową noc balu Vanity Fair. Podczas całego wydarzenia towarzyszył mu mąż, Adam Smith.

Zobaczcie, jak o swoim wyborze jeszcze przed galą opowiadał Billy Porter: