Sprzęt do biegania w górach – buty do biegania 

Jeśli planujecie rozpocząć swoją przygodę z bieganiem po górach, odpowiednie buty to jedna z pierwszych inwestycji, którą powinniście poczynić. Wbrew powszechnemu przekonaniu istnieje wiele różnic między klasycznymi butami do biegania po asfalcie czy bieżni, a obuwiem biegowym górskim. Różnicą rzucającą się w oczy jako pierwsza jest bieżnik. Buty do biegania po górach powinny być wyposażone w zdecydowanie głębszy i bardziej agresywny bieżnik. Pozwoli on nie tylko utrzymywać odpowiednie tempo biegu po śliskich nawierzchniach, ale też zmniejszy ryzyko kontuzji w wyniku upadku. Jeśli wybieracie buty do biegania po górach dobrym pomysłem jest także sprawdzenie z czego wykonana jest cholewka. Coraz większą popularnością cieszą się buty wykonane ze sztucznych materiałów, które dobrze odprowadzają pot na zewnątrz, a jednocześnie nie przemakają po wbiegnięciu w kałużę.

Sprzęt do biegania w górach – zegarek z GPS

Bardzo niedoceniany gadżet w kontekście biegania po górach. W rzeczywistości zegarki nowych generacji w zdecydowanej większości są wyposażone w czujniki GPS, dzięki czemu mogą spełniać rolę nie tylko czasomierzy, ale też kompasu i mapy trasy. Wybierając zegarek do biegania po górach warto sprawdzić stopień jego odporności na wodę i kurz. Wyższe modele oferują także możliwość wgrywania trasy przed wyruszeniem na trening, a następnie wyświetlają ją i kierują użytkownika z powrotem do bazy. 

Sprzęt do biegania w górach – przydatne akcesoria

Bieganie nie jest sportem, który wymaga wielkich nakładów sprzętu i podobnie wygląda sytuacja z jego górską odmianą. Z racji pokonywania dłuższych dystansów warto wziąć pod uwagę kwestię odpowiedniego nawodnienia przez cały trening. W tym celu świetnie sprawdzą się plastikowe bukłaki, które można wygodnie zamontować w niewielkich plecakach biegowych. Pozwolą one pić wodę czy izotonik bez konieczności wyjmowania butelki z plecaka. Wybierając się góry należy także zadbać o odpowiednie nakrycie głowy. Świetnie w tym celu sprawdzi się lekka czapka biegowa z daszkiem, która uchroni nas przed szkodliwym promieniowaniem. 

CZYTAJ: Sporty wodne: rodzaje, akcesoria i zasady. Gdzie ćwiczyć i jak się do nich przygotować?

ZOBACZ TEŻ: Od amatora do zawodowca - jak zacząć uprawiać profesjonalnie piłkę nożną

ELLE MAN POLECA: Narzekasz na kręgosłup? Zobacz, jakie ćwiczenia pomogą ci wzmocnić mięśnie pleców