Jeśli w szafie jest jeden przedmiot, na który zawsze możesz liczyć, to jest nim biała koszulka. Pewne mody przychodzą i odchodzą, ale to skromne ubranie z okrągłym wycięciem pod szyją nigdy nie straciło na swojej aktualności.

Biały T-Shirt – ciekawe początki

Aż trudno uwierzyć, że jeszcze dwa stulecia temu T-shirt był czymś, co wyłącznie nosiło się pod innymi ubraniami. Noszony był jako union suit, czyli bielizna męska jednoczęściowa w białym kolorze i zapięciem na guziki. Gdzieś pod koniec XIX wieku stopniowo zaczął ewoluować do swojej obecnej formy. To gdzieś w tym czasie amerykańscy marynarze po raz pierwszy zaczęli nosić go publicznie na wierzchu.

Z czasem ta bawełniana koszulka stała się popularna wśród robotników o różnej profesji. Słowo T-Shirt po raz pierwszy pojawiło się w słowniku anglojęzycznym w latach 20. XX wieku. W pierwszej połowie poprzedniego stulecia marki w rodzaju Fruit of The Loom zaczęły masowo produkować białe koszulki, dorabiając się na tym kroci. W latach 40. pojawiały się już nawet T-Shirty z nadrukami, ale prawdziwa moda na nie nastała w latach 60., gdy zauważono, że świetnie sprawdzają się jako reklamy, forma protestu czy pamiątki.

Biały T-Shirt – zawsze w modzie

Bez względu na to, czy była akurat symbolem klasy robotniczej, czy zbuntowanych nastolatków (James Dean w „Buntowniku bez powodu”), biała koszulka zawsze odgrywała ważną rolę w życiu mężczyzny. Pięknie służyła całej masie największych postaci ze świata kultury – do dziś pamięta się wizerunek Marlona Brando z lat 50. czy Kurta Cobaina z lat 90. Jej siła trwania w modzie nie ma sobie równych. Harry Styles, David Beckham czy Robert Pattinson są obecnie jednymi z wielu znanych zwolenników tego podstawowego elementu odzieży męskiej. Powód jest banalny: pasuje do absolutnie wszystkiego. Wygląda świetnie zarówno pod garniturem, jak i jeansami.

Biały T-Shirt – kilka zasad przy zakupie

Czego dokładnie powinieneś szukać przy zakupie białego t-shirtu? Oczywiście, jeśli potrzebujesz jej do uprawiania sportu, to postaw na materiał z poliestru. Ale generalnie powinieneś wybrać biały T-shirt wykonany z bawełny. Bawełna jest lekka, oddychająca i wyjątkowo trwała.

Wybierając białą koszulkę, musisz wziąć pod uwagę pewne rzeczy: czy chcesz przylegającą do ciała, czy jednak interesuje cię luźniejszy krój? Jeśli to pierwsze, to rozsądnie będzie, jak postawisz na mniejszy rozmiar. Jeśli to drugie, powinieneś wybrać koszulkę, w której szwy opadają poniżej ramienia. Szukasz idealnego dopasowania? To proste – upewnij się, że szwy dobrze leżą na ramieniu.Żadnej filozofii tutaj jak widać nie ma.

ELLE MAN POLECA: Koszulki polo to hit każdego lata. Z czym je łączyć, żebyś wyglądał modnie i stylowo?

ZOBACZ: Biała koszula to podstawa każdej męskiej szafy. Jak ją nosić biznesowo i na co dzień?

CZYTAJ: Męska czapka z daszkiem – z czym ją łączyć, by wyglądać modnie i stylowo?